Home PATRONATY KONGRES DOBRE PRAWO, DOBRE BUDOWNICTWO
KONGRES DOBRE PRAWO, DOBRE BUDOWNICTWO
0

KONGRES DOBRE PRAWO, DOBRE BUDOWNICTWO

0
0

W dniach 27.-28. listopada w hotelu Westin Warsaw odbył się Kongres Dobre Prawo, Dobre Budownictwo – kongres regulacji prawnych budownictwa i infrastruktury, którego organizatorem był Polski Związek Pracodawców Budownictwa.

Spośród wielu ciekawych prelekcji, najwięcej emocji wzbudziła prezentacja wyników Raportu Red Flag – raportu z badania otoczenia prawnego sektora budownictwa w Polsce przygotowanego przez PZPB wspólnie z kancelarią Jara Drapała & Partners. Autorzy raportu mają nadzieję, że będzie on podstawą do opracowania konkretnych kroków legislacyjnych w kluczowych dla budownictwa kwestiach. W rekomendacjach do usprawnienia wskazano m.in. stworzenie sekcji ds. rozwiązywania sporów budowlanych w sądach powszechnych, wprowadzenie przepisów chroniących wykonawców przed nadmiernym przenoszeniem na nich ryzyk w kontraktach budowlanych oraz możliwość zmian w kontraktach w trybie zamówienia publicznego, pozwalających na ich adaptację do zdarzeń występujących w toku ich realizacji. Raport już wkrótce zostanie opublikowany na stronie Związku.

Kongres zgromadził przedstawicieli różnych grup zawodowych – radców prawnych i adwokatów związanych z branżą budowlaną, osoby podejmujące kluczowe decyzje inwestycyjne w firmie, pracowników kancelarii doradczych i urzędów administracji państwowej. Naszymi Gośćmi specjalnymi byli m.in. Małgorzata Stręciwilk – prezes UZP, Paweł Szaciłło – dyrektor Departamentu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego Ministerstwa Rozwoju, Artur Woźnicki – vce prezes Prokuratorii Generalnej, Agnieszka Owczarewicz – przewodnicząca XXVI Wydz. Gosp. Sądu Okręgowego w Warszawie, Anna Szymańska-Grodzka – sędzia Sądu Okręgowego Warszawa Praga, czy Marek Zuber – czołowy ekonomista i analityk rynków finansowych…

Kongres Dobre Prawo, Dobre Budownictwo stał się niezwykłym dialogiem pomiędzy przedstawicielami środowiska prawnego, biznesu i administracji państwowej, podczas którego wymiana myśli i idei buduje wspólny głos w sprawie regulacji prawnych budownictwa i infrastruktury, z nowym spojrzeniem na prawo gospodarcze, które powinno wspierać przedsiębiorców i pomagać branży a nie budować tor przeszkód.

Ogromne podziękowania składamy naszym Partnerom merytorycznym za wsparcie i detaliczne prezentacje zakresów tematycznych dotyczących sektora budowlanego – Kancelariom Jara Drapała & Partners,  White&Case M. Studniarek i Wspólnicy, Prof. Wierzbowski & Partners, WKB Wierciński Kwieciński Baehr, Garrigues, Jerzykowski i Wspólnicy oraz Röhrenschef.

open