Home Builder Science MODELOWANIE BELKI ZESPOLONEJ
MODELOWANIE BELKI ZESPOLONEJ
0

MODELOWANIE BELKI ZESPOLONEJ

0
0

W artykule omówiono różne metody modelowania belki zespolonej z wykorzystaniem funkcji offsetu, która jest bardzo użytecznym narzędziem dla projektanta. Jednak mimo jej licznych zalet należy jej używać świadomie i znać jej ograniczenia, które mogą wpłynąć bezpośrednio na obliczenia programu komputerowego.

W dzisiejszych czasach dąży się do tego, aby stropy miały coraz większe rozpiętości przy możliwie jak najmniejszej liczbie podpierających je słupów. Stropy powinny być stosunkowo lekkie o dużej wytrzymałości oraz charakteryzować się odpowiednią odpornością ogniową i trwałością. Jednak decydującą rolę odgrywa tu cena.

Konstrukcje zespolone stalowo- -betonowe
Istnieje wiele rodzajów i technologii wykonania stropów, ale obecnie coraz większą popularnością cieszą się konstrukcje zespolone stalowo-betonowe. Składają się z części stalowej i betonowej zespolonej ze sobą za pomocą łączników. Główną cechą konstrukcji zespolonej jest optymalne wykorzystanie właściwości mechanicznych materiałów – droga stal pracuje na rozciąganie, a stosunkowo tani beton na ściskanie, a także dodatkowo zabezpiecza stal przed ewentualnym działaniem pożaru i korozji. Wyeliminowanie wad stali i betonu oraz możliwie najlepsze wykorzystanie ich zalet przyczyniło się do coraz powszechniejszego zastosowania konstrukcji zespolonych w stropach (w szczególności w parkingach), a także w mostach o dużych rozpiętościach, budynkach wysokich i wysokościowych.

CZYTAJ DALEJ >>

open