Home Inwestycje INTENSYWNA REWALORYZACJA
INTENSYWNA REWALORYZACJA
0

INTENSYWNA REWALORYZACJA

0
0

Ostatnie trzy lata to dla stolicy Wielkopolski intensywny czas ważnych inwestycji w obszarze rewitalizacji. W ramach podjętych działań w krótkim czasie udało się przeprowadzić trzy otwarte konkursy architektoniczne na przebudowę śródmiejskich ulic, rynku oraz placu.

Do rewitalizacji najbardziej rozpoznawalnych ulic Poznań przygotowywał się kilka lat. Prace ruszyły we wrześniu tego roku, zajmą 5 lat i pochłoną 230 mln złotych. Okres ten zaplanowano tak, aby zminimalizować uciążliwość remontów i zapewniać swobodny dostęp do posesji mieszkańcom i przedsiębiorcom. Modernizacja obejmie wiele elementów infrastruktury: ulice, chodniki, torowiska tramwajowe, a także budowę nowej linii tramwajowej. Przedsięwzięcie składa się z dwóch etapów: Centrum I i Centrum II. Oba uzyskały wsparcie unijne, a nad realizacją inwestycji czuwa specjalnie powołany do tego celu Zespół Prezydencki kierowany przez Mariusza Wiśniewskiego, Zastępcę Prezydenta Miasta Poznania.
– Zaczynamy od przywrócenia właściwego statusu jednej z najbardziej rozpoznawalnych ulic nie tylko w naszym mieście. Święty Marcin to niegdysiejsza wizytówka stolicy Wielkopolski – podkreśla Mariusz Wiśniewski. – Zapisała się trwale w jej historii. Teraz pora, by stanowiła także o przyszłości Poznania – dodaje Wiśniewski.
Centrum I obejmuje przebudowę tras tramwajowych wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego w ulicach Święty Marcin, Fredry, Mielżyńskiego, 27 Grudnia, pl. Wolności i Towarowa. Zadania podzielono na 4 zakresy, wyceniając je na 100 mln zł. Realizacja pierwszego z nich zaczęła się właśnie tej jesieni, a zakończy wiosną 2019 roku. Duża wartość inwestycji wymagała licznych konsultacji społecznych, dobrej współpracy miejskich jednostek i instytucji, a przede wszystkim otwartej formuły konkursu. Zwycięska koncepcja Studia ADS umożliwiła nakreślenie wizji ścisłego centrum Poznania.

CZYTAJ DALEJ >>

open