Home Builder Awards BUILDER AWARDS 2017 – BUDOWNICTWO Z POTENCJAŁEM
BUILDER AWARDS 2017 – BUDOWNICTWO Z POTENCJAŁEM
0

BUILDER AWARDS 2017 – BUDOWNICTWO Z POTENCJAŁEM

0
0

Bez względu na koniunkturę polskie budownictwo ma swoją mocną stronę. Tworzą ją firmy, które potrafią powtarzać sukcesy, oraz ludzie, którzy wiedzą, jak je kreować. XV edycja nagród Builder Awards, której finał odbył się w warszawskim Multikinie Złote Tarasy, przybliżyła tę mocną stronę, wskazując konkretne organizacje i osoby.

Rok 2017 był w budownictwie dobry tylko względnie. Wskaźniki koniunktury utrzymywały się na dodatnim poziomie od marca do października, niemniej jednak warunki rynkowe były bardzo wymagające. Wystarczy wspomnieć deficyt pracowników, niską rentowność i dużą konkurencję jako jedne z wielu wyzwań. Obecny boom stanowił więc tak naprawdę sprawdzian dlabudowlanego biznesu.

„Builder” postanowił wskazać te spośród firm, które zaliczyły rynkowy test najlepiej, ponadto podkreślił udział w sukcesie osób odgrywających w organizacjach czołowe role. Po raz 15. Redakcja oraz Rada Programowa „Buildera” w wyniku uważnej obserwacji rynku oraz po dokonaniu weryfikacji przyznały następujące wyróżnienia: Budowlana Firma Roku, Osobowość Branży, Laury Buildera oraz Polski Herkules.

Budowlani pewniacy

W przypadku Budowlanej Firmy Roku oceniano m.in. pozycję podmiotu w branży oraz osiągnięcia na tle konkurencji, jakość produktów i usług, spełnianie norm, wytycznych, przede wszystkim zaś potrzeb klientów, a także rzetelność oraz stabilność prowadzonej działalności. W XV edycji Builder Awards to wyróżnienie trafiło do blisko 50 firm. Pod względem kategorii znalazł tutaj odbicie przekrój całego procesu inwestycyjnego. Wśród laureatów są inwestorzy, deweloperzy, projektanci, wykonawcy i wytwórcy. Większość to podmioty funkcjonujące na rynku od kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat.

Na podstawie podobnych kryteriów odbyła się ewaluacja kandydatów do wyróżnienia Laury Buildera, przyznawanego za działalność mającą na celu wspieranie rozwoju budownictwa. W tej kategorii wyróżnień przede wszystkim zauważalna jest po raz kolejny obecność podmiotów i osób zaangażowanych w edukację oraz w propagowanie i wdrażanie idei BIM na polskim rynku.

100 lat doświadczenia w budownictwie

Wręczenie nagród przez miesięcznik „Builder” miało miejsce tradycyjnie podczas uroczystej gali – wydarzenia od lat uznawanego za jedno z najbardziej prestiżowych w branży. Najlepsi z najlepszych XV edycji Builder Awards wyróżnienia odebrali 23 stycznia na scenie warszawskiego Multikina Złote Tarasy. Uroczystość miała nowoczesną, multimedialną oprawę, a wręczenia dyplomów i statuetek dokonali członkowie Rady Programowej, Naukowej i Recenzentów „Buildera”.

Gala XV edycji Builder Awards była wyjątkowym wydarzeniem z jeszcze jednego względu – zorganizowana została we współpracy z trzema firmami, które obchodzą w tym roku jubileusze. Budimex, który objął galę mecenatem oraz Austrotherm i Palisander (partnerzy gali) łącznie mają 100 lat, stąd pomysł, by uroczystość odbyła się pod hasłem: „100 lat doświadczenia w budownictwie”. Realizacja tego pomysłu z sukcesem ma wymowę symboliczną, a mianowicie – wszyscy tworzymy w budownictwie jeden organizm.

Obchody swojego jubileuszu podczas gali zainaugurował Budimex, który w ciągu 50 lat działalności stał się największą firmą budowlaną w Polsce, zatrudniającą 7,5 tys. pracowników. – Dziś jesteśmy silną firmą – zapewniał Prezes Zarządu Dariusz Blocher, zanim pokroił urodzinowy tort. Obok najbardziej rozpoznawalnego na polskim rynku wykonawcy, drugim mecenasem gali była firma Austrotherm – od 1993 roku produkująca i sprzedająca w Polsce najwyższej jakości materiały termoizolacyjne. – Staramy się być nieustannie na pierwszym miejscu, jednocześnie nie działając na dopingu – podkreślała, nawiązując do uczciwości jako jednego z fundamentów działań firmy, Prezes Anna Śpiewak. 25 lat obchodzi w tym roku również Palisander, który kompleksowo wspiera budowy w zakresie szalunków. Firma w ciągu ćwierćwiecza obsłużyła tysiące realizacji. – Stawiamy na projekty trudne technicznie, nietypowe, wymagające nieszablonowych rozwiązań – mówił podczas wystąpienia Prezes Sławomir Janusz Żubrycki. Warto dodać, że cytowani szefowie firm-mecenasów to laureaci tytułu Polski Herkules z lat ubiegłych.

Postacie pierwszego planu

Budownictwo to gra zespołowa, ale zespoły tworzą ludzie. Szczególna rola przypada zaś tym, którzy stoją na ich czele – liderom. To oni wskazują drogi rozwoju, są impulsem do działania, wywierają silny i pozytywny wpływ nie tylko na reprezentowane firmy, ale i całą branżę. Miesięcznik „Builder” po raz kolejny podkreślił rolę liderów – przyznając za indywidualne osiągnięcia w 2017 roku wyróżnienie Osobowość Branży.

Wkład poszczególnych osób został również uhonorowany statuetkami Polski Herkules, jednakże w tym przypadku oceniano wieloletnie osiągnięcia dla rozwoju reprezentowanej firmy, jak również nowoczesnego budownictwa w Polsce. Wręczenie statuetek Polski Herkules było punktem kulminacyjnym Gali. Najwyższe wyróżnienie miesięcznika „Builder”, przyznane na podstawie nominacji Kapituły, otrzymali:

  • Szymon Wojciechowski – architekt z ponad 30-letnim doświadczeniem, współzałożyciel APA Wojciechowski, jednej z największych pracowni architektonicznych w Polsce, zatrudniającej ponad 100 architektów;
  • Witold Szymanik – jedna z osób mających największe zasługi dla popularyzacji BIM w Polsce, od ponad dwóch dekad szef WSC Witold Szymanik, firmy będącej przedstawicielem GRAPHISOFT w Polsce i polskim dystrybutorem programu ARCHICAD;
  • Mariusz Ferenc – prezes zarządu Polbruk, menadżer z dwudziestoletnim stażem w sektorze budowlanym, który w codziennej pracy stawia przede wszystkim na innowacyjność, w 2017 r. otrzymał od Prezydenta RP Andrzeja Dudy – Brązowy Krzyż Zasługi;
  • Jacek Siwiński – doświadczony menadżer, który od początku swojej kariery jest związany z branżą budowlaną, a od 2013 r. zarządza polskim przedstawicielstwem firmy Velux, m.in. odpowiedzialny jest za planowanie i wdrażanie strategii rozwoju spółki.

Obok postaci ze świata biznesu srebrnymi statuetkami uhonorowano też dorobek przedstawicieli środowiska naukowego oraz samorządowego. Do grona Polskich Herkulesów dołączyli:

  • dr hab. inż. Maria Kaszyńska, prof. ZUT, Dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, od lat jedna z osób najbardziej zaangażowanych w działalność na rzecz polskich inżynierów budownictwa, m.in. jako organizatorka konferencji naukowo-technicznych „Awarie Budowlane”;
  • dr hab. inż. Jerzy Hoła z Politechniki Wrocławskiej, autor około 300 prac naukowych, w tym czterech książek, mający również w dorobku kilka rozwiązań patentowych, wypromował pięciu doktorów nauk technicznych oraz był opiekunem ponad 120 dyplomantów;
  • dr inż. Stanisław Karczmarczyk, Przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, mający na koncie wybitne osiągnięcia dydaktyczne, naukowe i projektowe w zakresie rewitalizacji, modernizacji i remontów zabytkowych obiektów budowlanych.

Biorąc pod uwagę szczególne dokonania dla rozwoju firmy, jak również nowoczesnego budownictwa w Polsce, oraz wyjątkową postawę zawodową w ciągu 46 lat aktywności, Redakcja i Rada Programowa „Buildera” postanowiły wyróżnić jedyną w tej edycji złotą statuetką – Jerzego Gajewskiego, Prezesa Zarządu Grupy NDI, prekursora PPP w Polsce, wybitną postać polskiego budownictwa. Laureat jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. W latach 1977–90 zdobywał doświadczenie w Iraku i Kuwejcie, m.in. świadcząc usługi w zakresie przygotowania i nadzoru projektów inwestycyjnych. W 1990 roku założył spółkę dewelopersko-realizacyjną NDI SA. Był doradcą m.in. Prezydenta Gdańska, Polskich Kolei Państwowych, przedsiębiorstwa Porty Lotnicze SA oraz Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w rządzie Hanny Suchockiej. Laureat wielu nagród, m.in. „Pracodawca roku 2008 w Budownictwie” oraz „Budowniczy Pomorza”. Jerzy Gajewski jest również współorganizatorem Europejskiego Kongresu Finansowego – organizowanego od wielu lat w Sopocie forum dyskusji o funkcjonowaniu banków i innych instytucji finansowych, a także o rozwoju gospodarki.

Sylwetki wszystkich laureatów wyróżnienia Osobowość Branży oraz tytułu Polski Herkules przybliżymy na łamach najbliższych wydań „Buildera”. 

Inicjatywy dla budownictwa

Za zaangażowanie w proces weryfikacyjny XV edycji Builder Awards szczególne podziękowania należą się członkom Kapituły oraz stojącemu na jej czele prof. Leonardowi Runkiewiczowi, Przewodniczącemu Rady Naukowej ITB, a także Rady Naukowej, Programowej i Recenzentów miesięcznika „Builder”. Profesor Runkiewicz był nie tylko jednym z gospodarzy tegorocznej Gali, ale również pierwszą z nagrodzonych osób. Złotą Odznaką Honorową z brylantem postanowiło go uhonorować Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych, doceniając tym samym aktywną działalność, wybitne zasługi w rozwoju nauki, techniki i gospodarki.

Gala w Multikinie miała też kilka innych ważnych akcentów. Jednym z nich była prezentacja kluczowych projektów miesięcznika „Builder”. Pierwszym z nich jest społeczny program edukacyjny wspierający młodych architektów i inżynierów budownictwa BUILDER FOR THE FUTURE, realizowany przy współpracy z Partnerami społecznymi i biznesowymi oraz wyższymi uczelniami technicznymi. Nowa jego edycja ruszy wiosną tego roku. Kolejnym działaniem są METAMORFOZY – program popularyzujący najlepsze projekty rewitalizacji polskich miast. Certyfikaty potwierdzające udział w przedsięwzięciu odebrali podczas uroczystości przedstawiciele firm będących partnerami inicjatywy – Andrzej Ulfig, Prezes Zarządu Selena SA; Iwona Burzyńska, Dyrektor komunikacji i relacji zewnętrznych Lafarge w Polsce, oraz Agnieszka Rakowska, Główny specjalista ds. marketingu Polbruk SA. Następnym ważnym projektem – podkreślającym potrzebę stałej wymiany wiedzy i doświadczeń między środowiskiem naukowym a branżą budowlaną – jest BUILDER FOR THE SCIENCE. Temu programowi partneruje firma Doka Polska – certyfikat odebrał stojący na jej czele Tomasz Tomczuk.

Wydarzenie całej branży

Gala XV edycji Builder Awards unaoczniła wyniki sektora budowlanego mające odzwierciedlenie w osiągnięciach firm, wyeksponowała wiodące postaci, a oprócz tego była też okazją do nawiązania bezpośrednich relacji. Podobnie jak poprzednie jej edycje, tak i tegoroczna spełniła swoją ważną, integracyjną rolę. W Multikinie gościło ponad 300 osób – przedstawicieli biznesu, środowisk naukowych i akademickich, samorządowych oraz szeroko pojętego otoczenia budownictwa.

Zdjęcia:
Adam Rotter
Maja Hylewicz&Oskar Heleniak