Uwzględnione w Warunkach Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Podczas spotkania, które odbyło się w styczniu 2018 roku, przedstawiciele Związku POiD rozmawiali z reprezentantami ówczesnego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa na temat zmian w przepisach dotyczących parametrów izolacyjności termicznej okien.
Efektem dyskusji jest uwzględnienie postulowanych przez POiD wartości dla okna referencyjnego.
W stanowisku, które Związek POiD przekazał do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa w czerwcu 2017 roku, polska branża stolarki budowlanej opowiedziała się za pozostawieniem parametrów przenikalności cieplnej stolarki otworowej na obecnym poziomie, określonym w Warunkach Technicznych obowiązujących od 1 stycznia 2017 roku (1,1 W/m²K dla okien fasadowych i drzwi balkonowych, zaś dla okien dachowych 1,3 W/m²K). Postulowano również wprowadzenie wymiarów referencyjnych dla obliczeń Uw dla okien.
Omówieniu zgłoszonej propozycji posłużyły liczne spotkania. W ostatnim z nich, które odbyło się w styczniu br., uczestniczyli także eksperci – przedstawiciele instytucji związanych z branżą budowlaną: Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska, Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Instytutu Techniki Budowlanej i Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego.
W wyniku dyskusji ustalono, aby wartości wymaganego współczynnika przenikania Uw odnieść do okna o wymiarach referencyjnych (rozwiązanie takie jest stosowane w wielu krajach europejskich), co było jednym z postulatów reprezentowanej przez POiD branży. W związku z tym, Związek skonsultował z producentami stolarki okiennej to, czy należy zarekomendować wartości wyznaczone przez normę PN-EN 14351-1:2006 +A2:2016, czy też zaproponować inne wymiary referencyjne.
W efekcie tych konsultacji, w rekomendacji uwzględnionej przez odpowiedzialny za budownictwo resort, POiD przedstawił, że w Polsce, podobnie jak w kilku innych krajach Unii Europejskiej, powinny zostać przyjęte wartości zdefiniowane przez PN-EN 14351-1:2006 +A2:2016, która określa w normatywnym załączniku E wymiary referencyjne dla różnych zakresów okien pionowych i dachowych. Dla powierzchni całkowitych okien ≤ 2,3 m², wymiar referencyjny może wynosić 1,23 ( ± 25% ) m x 1,48 (- 25%) m, natomiast dla powierzchni powyżej 2,3 m² wymiar referencyjny może wynosić 1,48 ( + 25% ) m x 2,18 ( ± 25% ) m.
Tak sformułowane wymaganie wobec współczynnika Uw dla okien zostanie wkrótce wprowadzone poprzez nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W ramach spotkania ustalono również, że w 2019 roku ponownie podjęta będzie dyskusja na temat obniżenia współczynnika przenikalności cieplnej stolarki otworowej w roku 2021. Dialog ten będzie prowadzony z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju, które odpowiada aktualnie za sektor budownictwa.
Deklarowanie przenikalności cieplnej na podstawie wymiarów referencyjnych jest korzystne dla producentów, szczególnie w odniesieniu dla okien o bardzo małych wymiarach. Nie będą oni musieli bowiem ponosić kosztów dodatkowych badań, a co za tym idzie, podnosić cen produktów. Przyjęcie tej zasady pozwoli na łatwe i szybkie porównanie pod względem parametrów przenikalności cieplnej wyprodukowanych w Polsce okien z wyrobami producentów z innych krajów, gdzie stosowane są takie same regulacje. Stanowi także wypełnienie postanowień normy europejskiej na okna. Zastosowanie wymiaru referencyjnego jest też korzystne dla inwestorów, gdyż wiąże się z brakiem wzrostu cen stolarki, co sprawi, że odbiorcy nie będą poszukiwali niecertyfikowanych rozwiązań w tzw. „szarej strefie”.