Home Biznes i Ludzie ORZEŹWIAJĄCA BUDMA
ORZEŹWIAJĄCA BUDMA
0

ORZEŹWIAJĄCA BUDMA

0
0

Dynamicznie i tłoczno było już pierwszego dnia tegorocznych Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA, które odbyły się w dniach 30 stycznia – 2 lutego. Kolejne dni tylko potwierdziły, że największe wydarzenie targowe w tej części Europy przeżywa wyraźne ożywienie.

Pozytywne targowe tendencje potwierdzają liczby. Blisko 1000 wystawców zaprezentowało swoje rozwiązania w Poznaniu podczas 27. edycji BUDMY, zgłoszono ponad 150 nowości produktowych, w tym 20 rynkowych premier w ramach Klubu Premier BUDMA. Przyznano 42 Złote Medale MTP. W ciągu czterech dni ekspozycję odwiedziło 46 tys. gości.
Oprócz prezentacji najnowszych rozwiązań BUDMA była spotkaniem branży, m.in. podczas licznych wydarzeń targowych. Program tegorocznych targów obejmował około 100 konferencji, prezentacji, szkoleń i wydarzeń towarzyszących. W ich ramach podejmowano najbardziej aktualne dla branży tematy, takie jak BIM, jakość przestrzeni publicznej, konkurencyjność polskich firm na rynkach eksportowych, automatyzacja produkcji, zatrudnienie, kondycja kształcenia zawodowego i wiele innych. Część z nich była przedmiotem wystąpień i dyskusji podczas II Forum Gospodarczego Budownictwa i Architektury oraz Dni Inżyniera Budownictwa.

Pokazy Mistrzów
Oprócz eventów dostarczających wiedzy podczas BUDMY miały miejsce pokazy praktycznych umiejętności oraz zmagania w sztuce budowlanej. Stałym punktem są już Mistrzostwa Polski Młodych Dekarzy, które w tym roku odbyły się po raz 9. W Poznaniu rywalizowali również młodzi parkieciarze w ramach Międzynarodowych Mistrzostw Polski. W programie wydarzenia przewidziano ponadto prezentacje i pokazy najnowszych produktów i technologii w parkieciarstwie, wykłady specjalistów i ekspertów, którzy przybliżyli najświeższe trendy w designie, a także otwarte szkolenie dla rzeczoznawców. Akcent na młode kadry jest ważnym punktem BUDMY. Bogatą propozycję wydarzeń w tym zakresie domknęła XLVII edycja Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”, która dała możliwość zaprezentowania uczniom swoich umiejętności w takich kategoriach, jak m.in. murarz, malarz, posadzkarz, monter czy dekarz.
Jednak nie tylko początkujący, ale i zaawansowani budowlańcy mogli znaleźć coś dla siebie podczas poznańskich targów. Na przykład podczas 3. edycji MONTERIADY można było przekonać się na żywo, jak wygląda montaż produktów wiodących firm z branży stolarki budowlanej. W pokazach zostały wykorzystane najnowocześniejsze narzędzia, akcesoria i systemy montażowe. W tym roku nowością był pokaz montażu rolet zewnętrznych wraz ze sterowaniem oraz regulacją okuć.

Czas architekta
Cztery targowe dni wypełnione były też wydarzeniami skierowanymi do architektów i projektantów, którzy podczas BUDMY znaleźć mogli nie tylko setki najnowszych i inspirujących produktów prezentowanych przez wystawców, ale także spotkać światowej sławy architektów, wziąć udział w debatach czy zobaczyć ponad 130 prac i realizacji biur architektonicznych z całej Polski. To właśnie 1m/ ARCH (1 metr dla architekta) był, po raz pierwszy podczas targów BUDMA, miejscem prezentacji dokonań i osiągnięć tak znacznej liczby pracowni. Specjalnie zaaranżowana przestrzeń antresoli pawilonu 3A była także miejscem spotkań i konsultacji z architektami, chętnie odwiedzanym nie tylko przez samych architektów, ale również inwestorów, którzy zainteresowani byli często niestandardowymi, interesującymi rozwiązaniami architektonicznymi.
Gościem specjalnym BUDMY była Fokke Moerel z holenderskiej pracowni MVRDV, wielokrotnie wyróżnianej prestiżowymi nagrodami, tworzącej nietypowe realizacje, które projektowane są zawsze od nowa, bez używania środków już raz wypowiedzianych. Podczas spotkania można było poznać kulisy powstania nowoczesnego, odważnego jak na poznańskie (i pewnie polskie) standardy budynku, jakim jest Bałtyk (niebawem ukaże się specjalna publikacja „Builder Exclusive” poświęcona temu projektowi).

Intermasz na BUDMIE
Po kilku latach na BUDMĘ wróciły targi Intermasz – jedna z największych w Polsce ekspozycji maszyn, pojazdów i sprzętu budowlanego. Konsolidacja obu wydarzeń pozwoliła na kompleksowe zaprezentowanie tego, co w branży budowlanej najlepsze, włączając w to innowacyjne i zaawansowane technologicznie maszyny budowlane. Na kolejne targi BUDMA organizatorzy zapraszają w dniach 5–8 lutego 2019 r.

open