Home Architecture Design ARCHITEKTURA W KADRZE
ARCHITEKTURA W KADRZE
0

ARCHITEKTURA W KADRZE

0
0

KADR jest – biorąc pod uwagę standard, wyposażenie oraz koszt jednego metra kwadratowego – prawdopodobnie najtańszym współcześnie wybudowanym domem kultury w Polsce.

Niemniej jednak dla kogoś przejeżdżającego w Warszawie ulicą Rzymowskiego już widok jego elewacji jest pierwszym sygnałem: „uwaga, tu dzieje się coś ciekawego”.

Uwarunkowania urbanistyczne miały decydujący wpływ na formę obiektu, od rozplanowania głównych funkcji aż po detal. Kontekst ukształtował niemal całą architekturę budynku. Przeznaczona pod dom kultury działka zlokalizowana jest przy granicy warszawskiego Służewca Przemysłowego, na styku różnych stref: osiedla bloków z wielkiej płyty oraz tzw. „mordoru”, czyli nowoczesnego kompleksu biurowego o dużej gęstości zabudowy. W mniejszej skali budynek otoczony jest z trzech stron ulicami – ruchliwą arterią ulicy Rzymowskiego od zachodu, spokojną osiedlową uliczką Orzycką od wschodu oraz krótkim fragmentem ulicy Cybernetyki od południa. Projekt wykorzystuje odmienny charakter ulic otaczających budynek i podkreśla tę odmienność – skontrastowane dwa skrzydła budynku o różnym charakterze (biel i czerń) zderzają się i przenikają w głównej elewacji niczym siły yin i yang. Odchylenie w planie głównych skrzydeł budynku pozwoliło wygospodarować pomiędzy nimi przestrzenie dziedzińców wewnętrznych (na poziomie II piętra), wprowadzających zieleń i światło do wnętrz. Sporych rozmiarów lipy, rosnące od ul. Rzymowskiego, kadrują widoki (zwłaszcza latem) i są świadomie użyte jako część kompozycji. Konieczność realizacji północnej elewacji jako ściany oddzielenia pożarowego od budynku sąsiedniego, otoczenie (w tym bloki w tle), hałas z ulicy, sposób w jaki słońce przenika do wnętrza – wszystko to miało wpływ na rozkład funkcjonalny oraz na ukształtowanie bryły i elewacji budynku….

Więcej informacji znajdziecie Państwo się w majowym wydaniu Builder’a Architektura &Design. Zamów już teraz na: https://builderstore.pl/

fot. Wojciech Kryński

DOM KULTURY „KADR”
Adres: Warszawa, ul. Rzymowskiego 32
Autorzy: Projekt Samograj we współpracy z Uni sp. z o.o., architekci Małgorzata Dąbrowska-Graj, Tomasz Graj
Współpraca autorska: architekci Nina Ożóg (Ślusarska) oraz Mikołaj Rek z Uni sp. z o.o.
Współpraca: architekci Wiktor Jarawka, Łukasz Jakub Mazurkiewicz, Aneta Dudek, artysta plastyk Tomasz Bieniek – na etapie konkursu; architekt Joanna Krycka – na etapie projektu wykonawczego; architekci Katarzyna Rogala, Jan Pruszyński, Natalia Kostecka, Łukasz Gadomski, Magda Koźluk, arch. wnętrz Aleksandra Szczęsna (Olczak) – na etapie projektu wnętrz; arch. Maciej Drążkiewicz – system informacji wizualnej.
Architektura wnętrz: Projekt Samograj
Architektura krajobrazu: arch. krajobrazu Anna Łaskawiec (Górczyńska)
Konstrukcja: inż. Rogryg Czyż, współpraca: inż. Marek Drobot, inż. Jacek Zawadzki, inż. Mirosław Hutyrko
Instalacje sanitarne: mprojekty.pl inż. Beata Olejnik
Instalacje elektryczne: Pracownia Projektowa „Eltrim” inż. Mariusz Bagiński
Akustyka: Akustix Piotr Pękala
Elektroakustyka: Sound Design Sylwester Wojcieszek
Technologia sceny: Przedsiębiorstwo Specjalistyczne TEATR
Generalny wykonawca: FBI Tasbud S.A.
Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa – Dzielnica Mokotów
Powierzchnia terenu: 1799,00 m2
Powierzchnia zabudowy: 1520,00 m2
Powierzchnia użytkowa: 4339,10 m2
Powierzchnia całkowita: 7051,90 m2
Kubatura: 28888 m3
Projekt konkursowy: 2009
Projekt: 2010-2011
Realizacja: 2013-2016
Koszt inwestycji: 26 587 560,00 PLN

open