Spółka celowa Grupy Capital Park – ArtN Sp. z o.o. – wyłoniła głównego wykonawcę projektu rewitalizacji dawnej fabryki Norblina na warszawskiej Woli.
Za przeprowadzenie zasadniczego pakietu prac oraz koordynację realizacji całości inwestycji odpowiadać będzie firma Warbud SA. Prace o łącznej wartości ponad 500 mln zł Warbud zrealizuje we współpracy z Soletanche Polska Sp. z o.o., TKT Engineering Sp. z o.o. oraz Maat4 Sp. z o.o. Pierwsze prace przygotowawcze przy budowie obiektu rozpoczęły się w połowie listopada ub.r., a oddanie inwestycji do użytku zaplanowane jest na IV kw. 2020 roku.
Zakres robót przy inwestycji został podzielony pomiędzy cztery podmioty. Głównym wykonawcą została firma Warbud SA, która odpowiadać będzie za wykonanie wszystkich prac konstrukcyjnych, budowlanych i wykończeniowych wraz z zagospodarowaniem terenu i pracami towarzyszącymi. Projekt realizowany jest w systemie „projektuj i buduj”, do zadań Warbud SA będzie należeć także opracowanie wielobranżowego projektu wykonawczego dla całej inwestycji oraz koordynacja prac pozostałych wykonawców. Firma będzie również odpowiedzialna za przeprowadzenie procedury pozwolenia na użytkowanie inwestycji.
– Bardzo się cieszę, że Capital Park obdarzył Warbud zaufaniem, powierzając nam wykonanie tak wymagającej inwestycji. Dla nas to kolejne wyzwanie, ale również ukoronowanie wieloletniej pracy, owocującej zebraniem unikalnego doświadczenia i wiedzy. Zapewniam, iż dołożymy wszelkich starań, aby powierzony nam kontrakt zrealizować zachowując najwyższe standardy jakościowe i technologiczne oraz sprostać wymaganiom Inwestora – powiedział Wojciech Gerber, członek zarządu Warbud SA.
Od listopada ubiegłego roku na terenie ArtN prowadzone są prace zabezpieczające istniejące budynki, demontaż i wywóz maszyn oraz innych elementów przewidzianych do ponownego wykorzystania w inwestycji po ich odrestaurowaniu. Równolegle od początku grudnia ub. r. na terenie budowy projektu rozpoczęła działalność firma Soletanche Polska, odpowiedzialna za realizację specjalistycznych prace fundamentowych, wykonanie ścian szczelinowych, baret oraz jet-grouting (inaczej: wstrzykiwanie w ziemię zaczynu cementowego pod wysokim ciśnieniem). Zakończenie tego etapu prac jest planowane na IV kw. bieżącego roku. Przy realizacji ArtN współpracować będzie ponadto firma Maat4, która wykona wewnętrzne instalacje elektryczne i teletechniczne, a także TKT Engineering, która zrealizuje wewnętrzne instalacje sanitarne i mechaniczne. Zakończenie całości prac i oddanie inwestycji do użytku jest planowane na IV kw. 2020 r.
– Ze względu na historyczny charakter terenu, dużą ilość skomplikowanych procesów do przeprowadzenia, m.in. przesunięcie w całości jednego z zabytkowych budynków, adaptacje zabytkowej zabudowy z nowoprojektowaną częścią inwestycji – w tym połączenie wielu funkcji użytkowych obiektu – poszukiwaliśmy partnerów, którzy będą w stanie przeprowadzić proces wykonawczy kompleksowo i posiadają doświadczenie w realizacji wymagających projektów – komentuje Sylwia Filewicz, Head of Development & Construction, Grupa Capital Park. – Działamy zgodnie z założonym harmonogramem, by już za niecałe trzy lata udostępnić odwiedzającym przestrzeń publiczną i komercyjną o zupełnie nowej jakości – dodaje.
ArtN to nowatorski koncept typu mixed-use, zakładający rewitalizację zabytkowego terenu po fabryce Norblin, Bracia Buch i T. Werner, zlokalizowany w samym sercu warszawskiej Woli, pomiędzy ulicami Prostą, Łucką i Żelazną. Za kompleksowe opracowanie projektu odpowiada pracownia PRC Architekci (pod przewodnictwem Igora Galasa). Docelowy projekt zakłada rewitalizację 9 zabytkowych i 2 historycznych budynków oraz 44 maszyn i urządzeń z dawnej fabryki Norblina. Cały teren ArtN będzie przestrzenią publiczną, dostępną całą dobę.
ArtN obejmie 9 poziomów nadziemnych i 4 podziemne. W ramach projektu, na działce o powierzchni 2 ha powstanie ponad 64 tys. mkw. powierzchni użytkowej, w tym 40 tys. mkw. powierzchni biurowej i 24 tys. mkw. powierzchni rozrywkowo-usługowo-handlowo-kulturalnej. W jej ramach będzie działał m.in. nowoczesny teatr, kino oraz BioBazar – pierwszy i jedyny w Polsce certyfikowany targ z żywnością i produktami ekologicznymi. Zwieńczeniem projektu, bezpośrednio nawiązującym do historii miejsca, będzie Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina, w którym znajdą się m.in. unikatowe kolekcje platerów, a także odrestaurowane zabytkowe maszyny.
Inwestorem i pomysłodawcą rewitalizacji terenu po dawnej fabryce Norblina jest Grupa Capital Park. Projekt jest finansowany z kapitału własnego inwestora oraz kredytu bankowego udzielonego przez Pekao SA. Budynki na terenie ArtN będą wyposażone w szereg ekologicznych rozwiązań – w fazie projektowej otrzymały precertyfikację BREEAM na poziomie Very Good.
Szczegółowe informacje na temat projektu znajdują się na stronie www.artnorblin.eu.