Home Materiały i Technologie CENTRALNE ZARZĄDZANIE TEMPERATURĄ I JAKOŚCIĄ POWIETRZA W INTELIGENTNYM DOMU ABB
CENTRALNE ZARZĄDZANIE TEMPERATURĄ I JAKOŚCIĄ POWIETRZA W INTELIGENTNYM DOMU ABB
0

CENTRALNE ZARZĄDZANIE TEMPERATURĄ I JAKOŚCIĄ POWIETRZA W INTELIGENTNYM DOMU ABB

0
0

Wiele osób zastanawiających się nad montażem systemów inteligentnego ogrzewania obawia się, że tego typu instalacje mogą być kosztowne.

Niesłusznie, ponieważ inwestycja w smart home potrafi generować spore oszczędności. Do zastosowania tego rozwiązania we własnym domu czy biurze powinna zachęcić wizyta w warszawskim apartamencie pokazowym ABB Living Space® Experience, pokazującym w realnej przestrzeni mieszkalnej benefity płynące z posiadania inteligentnych rozwiązań dla domu. 

Optymalne regulowanie temperatury może być pomocne nie tylko w sezonie grzewczym. Możemy nią zarządzać przez cały rok. Dzieje się tak dzięki możliwości automatycznego dostosowywania temperatury, włączania i wyłączania klimatyzacji oraz włączania ogrzewania o ustalonych porach. Przykładowo, zaprogramowany wcześniej regulator temperatury może zredukować poziom ogrzewania w godzinach nocnych, gdy jest nam ono potrzebne znacznie mniej, aniżeli w ciągu dnia (przy okazji wpłynie to także na komfort naszego snu), albo zdalnie wyłączyć klimatyzację, gdy wychodząc w pośpiechu, zapomnieliśmy tego zrobić w tradycyjny sposób.

Oszczędzać można jednak na znacznie więcej sposobów. Korzystając z systemów sterowania w inteligentnym domu jesteśmy w stanie na bieżąco optymalizować temperaturę i wilgotność w poszczególnych pomieszczeniach – tak, by maksymalnie zredukować koszty użytkowania domu. W dodatku mamy możliwość zrobienia tego w każdej chwili, za pośrednictwem smartfona lub tabletu. Na przykład, gdy z jakiegoś powodu konieczne będzie dłuższe pozostanie w innej części domu – wtedy, nie odrywając się od aktualnych zajęć, szybko zmodyfikujemy ustawienia dla konkretnego pokoju.

Ciepło z biokominka

Zarządzanie temperaturą w domu to nie tylko grzejniki i klimatyzacja. Coraz częściej decydujemy się na modne i efektowne biokominki. To dobra alternatywa dla osób, które marzą o romantycznym palenisku, ale nie pozwala im na to sytuacja architektoniczna bądź metrażowa. Choć  palenisko na biopaliwo nie wytwarza dymu, to wnętrze, w którym jest używane, powinno być regularnie wietrzone. W wyniku spalania biopaliwa do atmosfery uwalniana jest bowiem para wodna wraz z dwutlenkiem węgla. To wyzwanie dla sytemu wentylacji, ale poprzez centralę wentylacyjną smart domu możemy polepszyć wymianę powietrza, monitorować stan tlenku i dwutlenku węgla, czuwając na straży bezpieczeństwa domowników i ich dobrego snu.

Komfort przy ogrzewaniu podłogowym

Mówiąc o automatycznym sterowaniu ogrzewaniem, nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednej sprawie, a mianowicie coraz bardziej popularnym ogrzewaniu podłogowym. O ile zdalne sterowanie ogrzewaniem, pozwalające na podgrzanie mieszkania niedługo przed planowanym powrotem, jest udogodnieniem samym w sobie, to w przypadku domów z ogrzewaniem podłogowym nabiera szczególnego znaczenia. Przy ogrzewaniu podłogowym, by uzyskać najlepszy efekt, nie jest wskazana zmiana temperatury zadanej, ale odpowiednio utrzymana temperatura ustawiona.

Inteligentny dom dopasuje ustawienia do sytuacji

Profesjonalne systemy inteligentnego ogrzewania domem w standardzie KNX posiadają czujniki temperatury, wilgotności i dwutlenku węgla.  Można je podłączyć kablowo do centralnej magistrali. Jest to tym bardziej cenne, że sprawdzając wyłącznie temperaturę, nie określimy wszystkich składników jakości powietrza. Dla komfortu równie ważne jest utrzymanie wilgotności w zakresie ok. 50% i poziomu dwutlenku węgla poniżej 1000 ppm. Jak wiadomo zbyt duże przesuszenie i wilgotność nie jest wskazana dla naszego zdrowia. Czujnik wilgotności i dwutlenku węgla pozwoli nam reagować na takie sytuacje.

Powiew świeżości w inteligentnej oprawie

W nawet najbardziej zaawansowanej technologicznie przestrzeni warto pamiętać o bezpośrednim dostępie do świeżego powietrza, które ma niezaprzeczalny wpływ na nasze dobre samopoczucie. Inteligentne systemy będą miały możliwość otwarcia okien np. po pobraniu informacji z najbliższej stacji pomiaru zanieczyszczeń powietrza w okolicy. Okna otworzą i zamkną się także w oparciu o indywidualnie zaprogramowane scenariusze, np. podczas gotowania posiłków, lub wieczorem, by pokój zdążył się przewietrzyć przed snem.

ABB Living Space® Experience
Duchnicka 3
Warszawa
FB: ABBLivingSpaceExperience

 

open