Home Firmy KREOWANIE PRZESTRZENI MIEJSKIEJ ZA POMOCĄ ŚWIATŁA
KREOWANIE PRZESTRZENI MIEJSKIEJ ZA POMOCĄ ŚWIATŁA
0

KREOWANIE PRZESTRZENI MIEJSKIEJ ZA POMOCĄ ŚWIATŁA

0
0

Dziś w Krakowie w Forum Designu, odbywa się drugie już wydarzenie z cyklu Spotkania Kreatywne ES-SYSTEM, poświęcone możliwościom wykorzystania światła w architekturze.

Spotkanie jest okazją do rozmów z wyjątkowymi twórcami, których projekty stanowią źródło inspiracji dla młodych projektantów. Gośćmi specjalnymi najbliższego wydarzenia będą dwaj znani architekci, mgr arch. Bogusław Barnaś  oraz dr arch. inż. Mirosław Sulma.

Światło to narzędzie narracji, a uzyskane dzięki niemu efekty uwydatniają piękno budynków i ich otoczenia. Podczas Spotkania Kreatywnego ES-SYSTEM opowiem o iluminacjach, czyli o sztuce formowania nocnej przestrzeni, w której światło zdaje się materializować architekturę w stopniu nie mniejszym niż kamień, cegła, czy szkło. Uczestnicy spotkania będą mogli dowiedzieć się także jak w pełni wykorzystać potencjał światła, aby stworzyć wyjątkowe miejsca z charakterem. Myślą przewodnią tego spotkania słowa legendarnego francuskiego projektanta Le Corbusinera „Architektura jest mądrą, skoordynowaną grą brył w świetle” – mówi Mirosława Sulma, Dyrektor Segmentu Oświetlenia Iluminacyjnego ES-SYSTEM.

SPOTKAJ NAJLEPSZYCH ARCHITEKTÓW I PROJEKTANTÓW W POLSCE

Bogusław Barnaś to architekt, projektant, nauczyciel akademicki i założyciel pracowni BXBstudio. W 2014 r. został zaliczony do grona 20 najbardziej utalentowanych młodych architektów na świecie według wydawnictwa Wallpaper[1], a rok później znalazł się wśród 15 najlepszych polskich architektów przed czterdziestką  (dane portalu Property Design[2]). Podczas swojego wystąpienia opowie o procesie twórczym, w którym najważniejsza jest relacja człowieka z naturą, przestrzenią, historią i tradycją.

Mirosław Sulma jest Dyrektorem Segmentu Oświetlenia Iluminacyjnego ES-SYSTEM, członkiem Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS-POLSKA, wykładowcą akademickim, autorem publikacji naukowych oraz albumów fotograficznych o tematyce iluminacji.

Projektując iluminację obiektów architektonicznych trzeba pamiętać, że oświetlenie tworzy nocny krajobraz całego miasta. Dobrze zaprojektowana iluminacja podkreśla indywidualizm poszczególnych obiektów,  przy jednoczesnym zapewnieniu spójności z oświetleniem miejskim – podkreśla Mirosław Sulma. 

Jednym z ostatnich projektów Mirosława Sulmy jest iluminacja pomnika płk. Ryszarda Kuklińskiego w Krakowie. Iluminacja podkreśla symboliczny charakter rzeźby, a także komponuje się z  otoczeniem jednego z głównych placów Krakowa. Do oświetlenia pomnika wykorzystano system URAN 20. Są to oprawy oświetleniowe, które dzięki swoim parametrom, idealnie nadają się do oświetlania zewnętrznego – oprawa montowana jest do podłoża, a wykorzystane materiały takie jak tworzywo z włókien szklanych oraz stali nierdzewnej zapewniają jej wysoką wytrzymałość na czynniki zewnętrzne.


ES-SYSTEM S.A. to największa polska firma w branży oświetleniowej w segmencie profesjonalnej techniki oświetleniowej dla obiektów budownictwa ogólnego, architektonicznego, mieszkalnego, przemysłowego, specjalistycznego i zewnętrznego. Spółka tworzy wyspecjalizowaną Grupę Kapitałową, z własnymi zakładami produkcyjnymi, która wytycza kierunki rozwoju branży zarówno w obszarze innowacyjnych rozwiązań technologicznych, energooszczędności, jak i wzornictwa. Strategia rozwoju Grupy zakłada wzrost organiczny realizowany poprzez umacnianie pozycji krajowego lidera w branży oraz dynamiczny rozwój sprzedaży eksportowej na rynki Unii Europejskiej i innych wysoko rozwiniętych krajów.

[1] Wydawcy jednego z najważniejszych magazynów dot. architektury na świecie – Wallpaper*

[2] Jeden z największych w Polsce portali architektonicznych.

open