Home Biznes i Ludzie 20-LECIE PRODUKCJI VELUX W POLSCE
20-LECIE PRODUKCJI VELUX W POLSCE
0

20-LECIE PRODUKCJI VELUX W POLSCE

0
0

20 lat temu, w Gnieźnie na ul. Słonecznej, Grupa VELUX rozpoczęła produkcję okuć do okien, a następnie okien do poddaszy. Z tej okazji, 21 czerwca b.r. na terenie fabryki okien odbyła się uroczystość podsumowująca dotychczasową działalność firmy.

Obecnie fabryka okien VELUX w Gnieźnie to jeden z największych w Polsce zakładów produkcyjnych w sektorze stolarki budowlanej, a powstające w niej nowoczesne okna dachowe trafiają na wszystkie rynki europejskie.

Gnieźnieńska fabryka wypracowuje wspólnie z trzema pozostałymi fabrykami Grupy zlokalizowanymi w Gnieźnie, Namysłowie i Wędkowych koło Tczewa 25 proc. wartości polskiego eksportu okien. Fabryki należą do kluczowych pracodawców w swoich regionach, a Grupa zatrudnia w sumie ponad 4250 osób.
W jubileuszowej uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, instytucji i organizacji lokalnych, posłowie oraz media, którzy oprócz zwiedzenia fabryki mieli okazję uczestniczyć w posadzeniu pamiątkowej alei drzew na terenie zakładu, nawiązującej do obchodów 20-lecia produkcji VELUX w Polsce.
„To bardzo ważny dzień zarówno dla naszej firmy, jak również całego regionu. Jesteśmy dumni z tego jak przez te 20 lat rozwinęły się nasze zakłady, a wraz z nimi również Gniezno. To właśnie tu rozpoczęła się produkcja okien VELUX w Polsce, która dzięki rozwojowi i konsekwentnym inwestycjom Grupy VELUX stanowi ważną część polskiego eksportu okien” – powiedział Robert Purol, dyrektor fabryk VELUX w Gnieźnie.
Na początku zakład przy ul. Słonecznej mieścił się w 2 halach, na terenie których odbywała się produkcja okuć do okien. W 2004 roku, wraz z rozwojem fabryki, produkcja okuć została przeniesiona na ul. Kolejową, a wtedy w pierwszej lokalizacji rozpoczęto produkcję okien dachowych. W ciągu 20 lat fabryki Grupy VELUX w Gnieźnie mocno rozwinęły się, zarówno pod względem infrastruktury, jak i asortymentu. Obecnie na ich terenie znajduje się 16 hal produkcyjnych, których łączna powierzchnia wynosi ponad 70 tys. metrów kwadratowych. Produkowane są tu energooszczędne okna, które trafiają na wymagające rynki Europy Zachodniej, jak również szeroki wachlarz okuć, które stanowią kluczowy element każdego okna dachowego – odpowiadają za wygodę, bezpieczeństwo użytkowania oraz jego trwałość.

Rozwój dzięki strategicznym inwestycjom
Fabryki VELUX w Gnieźnie należą do największych i najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w branży stolarki w Polsce. A wszystko dzięki stałym inwestycjom w ich modernizację i rozwój, co dotyczy również pozostałych fabryk w Namysłowie i Wędkowych. W roku 2017 wartość inwestycji Grupy w rozwój zakładów w Polsce po raz kolejny przekroczyła 100 mln zł. Łącznie w ciągu ostatnich 3 lat zainwestowano 309 mln zł. Ubiegłoroczne inwestycje dotyczyły m.in. zakończenia kolejnego etapu rozbudowy fabryki okuć w Gnieźnie, jak również budowy nowego centrum dystrybucyjnego o powierzchni 11 000 m2 w Wiosce Okiennej DOVISTA w Wędkowych oraz ekologicznej instalacji ciepłowniczej w fabryce okien i kołnierzy w Namysłowie.
Warto podkreślić, iż wszystkie zakłady produkcyjne VELUX wyróżnia zachowanie najwyższych standardów w zakresie jakości produkcji, ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracy, co potwierdzają certyfikaty ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001. Dbałość o ochronę środowiska widoczna jest na każdym etapie produkcji od pozyskania surowca, poprzez wytwarzanie produktów, sposób pakowania, magazynowania czy transport. Drewno wykorzystywane do produkcji pochodzi w 100 proc. z certyfikowanych upraw, głównie z Polskich Lasów Państwowych.

Wzrost zatrudnienia i rozwój poddostawców
„20 lat produkcji okien VELUX w Polsce wywarło bardzo duży wpływ na rozwój lokalnej i krajowej gospodarki, społeczności lokalnych w których funkcjonują nasze fabryki, jak również całej branży stolarki” – mówi Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska.
Wraz z rozwojem produkcji VELUX w Polsce wzrasta zatrudnienie. W dwóch fabrykach w Gnieźnie pracuje obecnie ponad 950 osób. Natomiast cała Grupa zatrudnia w sumie ponad 4250 pracowników. W ubiegłym roku Grupa stworzyła 500 nowych miejsc pracy , a w planach są kolejne rekrutacje. VELUX jest cenionym i znaczącym pracodawcą w regionach, gdzie posiada swoje zakłady produkcyjne. Firma przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa i dobrych warunków pracy.
Stały rozwój fabryk wpływa również na zwiększenie liczby poddostawców. Co istotne, współpraca Grupy VELUX z dostawcami ma charakter długookresowy, z większością kluczowych dostawców kooperacja trwa od ponad 10 lat. Od tego czasu liczba polskich dostawców wzrosła blisko 10-krotnie. W tym samym czasie obroty handlowe pomiędzy polskimi firmami a Grupą VELUX zwiększyły się ponad 40-krotnie.
W 2016 i 2017 roku liczba polskich dostawców Grupy wynosiła ponad 100 podmiotów, co oznacza ponad 10% wzrost w porównaniu do 2015 roku. Na podstawie wartości obrotów handlowych pomiędzy polskimi dostawcami a Grupą VELUX można oszacować, że dzięki tej współpracy w latach 2016 i 2017 w polskiej gospodarce funkcjonowało ponad 1000 dodatkowych miejsc pracy w branżach powiązanych z produkcją metalu, drewna, opakowań, substancji chemicznych i szkła.

Zaangażowanie w życie społeczności lokalnych
W ciągu 20 lat udało się zrealizować wiele ciekawych i ważnych inicjatyw dzięki grantom od Fundacji Pracowniczej, która wspiera zarówno pracowników, jak i ważne projekty dotyczące lokalnej społeczności.
„Zaangażowanie społeczne jest jednym z fundamentów Grupy VELUX, nie tylko poprzez wsparcie finansowe konkretnych projektów, ale również w postaci troski o bycie dobrym sąsiadem w społecznościach, w których działamy” – mówi Robert Purol, dyrektor fabryk VELUX w Gnieźnie.
„Przez ostatnie pięć lat zarówno skala naszej produkcji jak i liczba zatrudnionych pracowników zwiększyła się o około jedną trzecią. Staliśmy się ważną częścią miasta i czujemy wielką odpowiedzialność, aby wspólnie z przedstawicielami władz miejskich przyczyniać się do rozwoju społeczności lokalnych, dzięki czemu realizujemy też wartości, które towarzyszą nam od początku istnienia firmy. Pomagamy w realizacji ważnych projektów kulturalnych, sportowych i społecznych takich jak: Bieg Europejski, wsparcie ośrodka w Kłecku pod Gnieznem, czy współpraca z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Gnieźnie w zakresie organizowania wycieczek, szkoleń i praktyk uczniowskich” – dodaje Robert Purol.
Warto podkreślić, iż latach 1991-2016 Fundacja Pracownicza przeznaczyła ponad 1,85 mln zł na wsparcie działalności typu non-profit na terenach zlokalizowanych w pobliżu zakładów produkcyjnych VELUX. Około jedna trzecia tych środków została przekazana na realizacje projektów w Gnieźnie, takich jak: zakup wyposażenia w postaci mebli, sprzętu komputerowego, sportowego, medycznego dla lokalnych szkół, przedszkoli czy też ośrodków sportowych oraz placówek medycznych. Z okazji 20-lecia produkcji Fundacja Pracownicza ufundowała okolicznościowy grant na projekt społeczny „Lighthouse”. Zwycięzcą został projekt Stowarzyszenia Ośla Ławka, który zakłada rewitalizację przestrzeni przy Jeziorze Jelonek, potocznie zwanym „Wenecją” i stworzenie miejsca spotkań dla mieszkańców Gniezna.

Źródło: velux.pl


Informacje o Grupie VELUX
Od 75 lat Grupa VELUX dzięki swoim produktom poprawia warunki życia ludzi w budynkach, umożliwiając lepszy dostęp do światła dziennego i świeżego powietrza. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz system doświetleń modułowych, jak również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, zestawy izolacyjne oraz do zdalnego sterowania. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. Grupa VELUX działa globalnie – posiada przedstawicielstwa handlowe w ponad 40 państwach, zatrudnia około 9500 pracowników. Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego większościowym udziałowcem są Fundacje VELUX oraz rodzina założyciela. Więcej informacji na stronie www.velux.com.

Informacje o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce
Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentemi eksporterem okien dachowych w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi ponad 1,9 mld zł. Zatrudniają ponad 4250 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Firma cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich trzech lat (2015-2017) Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w Polsce 309 mln zł w modernizację i rozwój fabryk oraz dostosowanie ich do produkcji Nowej Generacji okien VELUX. Grupa VELUX jest obecna w Polsce od ponad 28 lat. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczym i społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają FUNDACJE VELUX, które przekazały ponad 107 mln zł na wsparcie organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Podstawą działalności firmy VELUX jest społeczna odpowiedzialność, której koncepcja i obszary działania zostały przedstawione w lokalnym raporcie CSR, będącym jednocześnie pierwszym takim raportem w branży stolarki. Więcej informacji na www.velux.pl.

open