Home Builder Awards MARIUSZ FERENC – STAWIAM NA ZESPÓŁ
MARIUSZ FERENC – STAWIAM NA ZESPÓŁ
0

MARIUSZ FERENC – STAWIAM NA ZESPÓŁ

0
0
Prezes Zarządu z 20-letnim stażem w sektorze budowlanym. Doświadczony i ceniony menadżer, który kieruje firmą z wrodzoną sobie intuicją i talentem do wyznaczania kierunków rozwoju.
Z Mariuszem Ferencem, Prezesem Zarządu POLBRUK SA, rozmawiał Marcin Ozon.

W pracy stawia na innowacyjność, rzetelność, wykwalifikowaną kadrę oraz odpowiedzialne podejście do biznesu, dzięki którym Polbruk znajduje się obecnie w gronie najbardziej innowacyjnych i godnych zaufania firm w Polsce.

Z wykształcenia magister inżynier, Mariusz Ferenc ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Swoją karierę zawodową w branży budowlanej rozpoczął w 1997 roku od pracy w Kopalniach Olsztyńskich, gdzie pracował na stanowisku inżyniera planowania i kosztów, pełniąc zarazem funkcję analityka ds. rozwoju biznesu. Gdy po dwóch latach firma stała się częścią Rudus Lohja (OKSM sp. z o.o.), Mariusz Ferenc wziął udział w jej przeobrażeniach, przyczyniając się do dynamicznego wzrostu organizacji.

Droga na szczyt

W 2002 roku Mariusz Ferenc został wybrany na członka zarządu w dwóch spółkach z branży drogowej: Masfalt Sp. z o.o. i Drogomex Sp. z o.o., gdzie pełnił jednocześnie funkcję dyrektora handlowego. Obie spółki wchodzą w skład koncernu CRH plc, jednej z wiodących grup materiałów budowlanych na świecie. Jego częścią od 1992 roku jest również firma Polbruk SA. Kolejne lata przyniosły dalszy rozwój firm. W tym czasie Mariusz Ferenc został prezesem zarządu w obu spółkach, pełniąc w nich jednocześnie funkcję dyrektora zarządzającego. Kiedy stał na czele rady nadzorczej, w latach 2006– 2013 oddano do użytku nowe wytwórnie mieszanek mineralno-bitumicznych, a oba przedsiębiorstwa znalazły się w czołówce firm realizujących program rozbudowy sieci autostrad, dróg ekspresowych i szybkiego ruchu w Polsce – Masfalt jako producent mieszanek bitumicznych, natomiast  Drogomex jako firma wykonawcza.

Cechy lidera

Kilkanaście lat spędzonych w wiodących firmach w swojej branży, odznaczających się zapleczem naukowo-badawczym, licznymi osiągnięciami oraz najwyższą jakością wyrobów popartą wykorzystaniem nowoczesnych technologii, sprawiło, że Mariusz Ferenc stał się osobą, która nie tylko świetnie rozumie potrzeby rynku, ale też potrafi na nie odpowiadać, wyprzedzając konkurencję.

Nagrody i wyróżnienia

Za swój wkład w rozwój branży i budowanie biznesu odpowiedzialnego społecznie, a także osiągnięcia naukowe, Prezes Ferenc był wielokrotnie nagradzany, a z jego wiedzy korzystali m.in. Prezes NBP oraz posłowie. Był także wieloletnim zwyczajnym członkiem PSWNA (Polskiego Stowarzyszenia Wykonawców Nawierzchni Asfaltowych), za co otrzymał od stowarzyszenia odznaczenie przyznawane jego zasłużonym członkom. W 2015 r. Prezes został odznaczony przez ministra gospodarki Odznaką Honorową za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej, a także przez ministra infrastruktury – Odznaką Honorową za Zasługi dla Budownictwa. Za swój wkład i działalność przynoszącą znaczną korzyść państwu, wykraczającą poza ramy zwykłych obowiązków, w 2017 roku Prezes Ferenc przyjął także Brązowy Krzyż Zasługi z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Jasne cele

Wszystkie dokonania Prezesa Ferenca są pochodną realizowania przez niego jasno określonej  i zaplanowanej ścieżki zawodowej, która wciąż podsuwa mu nowe cele. Obecnie Mariusz Ferenc jest prezesem zarządu i dyrektorem zarządzającym w należącej do globalnego koncernu materiałów budowlanych CRH – spółki Polbruk, która od lat zajmuje pozycję lidera na rynku producentów kostki brukowej i wyrobów wibroprasowanych w Polsce.

Mariusz Ferenc nie tylko świetnie rozumie potrzeby rynku, ale też potrafi na nie odpowiadać, wyprzedzając konkurencję.

Społecznie zaangażowany

O kondycji i renomie przedsiębiorstwa decydują również, obok wskaźników mierzalnych, roczny obrót i jakość sprzedawanych wyrobów, troska o środowisko, dbanie o bezpieczeństwo pracowników oraz działania na rzecz lokalnej społeczności. Wszystkie te aspekty od 2011 leżą u podstaw strategii zrównoważonego rozwoju firmy Polbruk. Za kadencji Prezesa Ferenca, która rozpoczęła się w 2014 roku, ten aspekt działalności jest widoczny w podejmowanych aktywnościach jeszcze wyraźniej. Kładąc nacisk na prowadzenie działań CSR na wielu obszarach, Mariusz Ferenc doskonale wie, że jako firma zatrudniająca blisko 650 osób Polbruk ma do spełnienia pewnego rodzaju misję. Rola firmy dalece wykracza poza ramy czterech ścian zakładów produkcyjnych, a nawet ramy obecnych pokoleń. Z tego względu wiele działań podejmowanych w ramach polityki CSR jest kierowanych do dzieci w wieku szkolnym i młodzieży – beneficjentów licznych wydarzeń, turniejów i konkursów organizowanych lub współorganizowanych przez Polbruk. Prezes ogromnie wierzy, że od tego, w jaki sposób będziemy wspierać obecne pokolenia i dbać o otoczenie oraz środowisko naturalne, będzie zależeć nasza  przyszłość.

Dusza sportsmena

Jako zapalony sportowiec i siatkarz Prezes ma wyróżniające się podejście do biznesu i niespotykaną konsekwencję w realizowaniu celów. Wszystkie jego działania pozwalają opisać go jako osobę ceniącą aktywność i rywalizację w poszanowaniu zasad  fair play, o duszy i umyśle sportsmena, który z pełnym zaangażowaniem, w oparciu o pracę zespołową, realizuje opracowaną strategię. „Największym bogactwem Polbruku jest zespół ludzi, którzy razem budują sukces firmy i marki. Połączenie zaangażowania, doświadczenia i wiedzy, a także determinacji w dążeniu do celu, daje doskonałe efekty” – mówi Mariusz Ferenc.

Umysł innowatora

W codziennej pracy Mariusz Ferenc stawia jednak nie tylko na proaktywną postawę i odnajdywanie nowych dróg rozwoju, ale również innowacyjność w wielu aspektach – na etapie tworzenia wizji rozwoju, produkcji, a także budowania relacji z klientem. Przynosi to wymierne rezultaty. W 2018 roku Polbruk otrzymał tytuł Budowlanej Firmy Roku, przyznawany tylko czołowym graczom na rynku, a Polbruk Lumia – innowacyjna kostka wykazująca zdolność luminescencji pod wpływem energii słonecznej – zdobyła nagrodę Dobry Wzór 2017 w kategorii Sfera publiczna, przyznawaną przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Jest to najlepszy dowód na to, że obranie dla firmy drogi, która wyznacza trendy, a nie tylko za nimi podąża, przynosi efekty i stawia firmę na pozycji lidera. Obecnie firma Polbruk stanowi dla klientów synonim jakości i firmy godnej zaufania, co znajduje odzwierciedlenie w badaniach. To przeprowadzone przez niezależny ośrodek badawczy Millward Brown w 2016 roku udowodniło, że Polbruk ma najbardziej zadowolonych klientów i jest marką najchętniej polecaną innym osobom. Oby tak dalej!

open