Home Biznes i Ludzie Ludzie BARTOSZ KACZOROWSKI – KONTYNUOWAĆ DYNAMICZNY WZROST
BARTOSZ KACZOROWSKI – KONTYNUOWAĆ DYNAMICZNY WZROST
0

BARTOSZ KACZOROWSKI – KONTYNUOWAĆ DYNAMICZNY WZROST

0
0

Wypracowana na przestrzeni lat filozofia firmy oparta została  na trzech filarach: dostarczaniu produktów i usług przyjaznych środowisku, przestrzeganiu zasad etyki biznesu oraz realizacji idei społecznej odpowiedzialności.

Z Bartoszem Kaczorowskim – Dyrektor Zarządzający Region Polska ASSA ABLOY, rozmawiał Marcin Ozon.

Marcin Ozon: Spotykamy się w momencie, kiedy rozpoczyna Pan pracę na nowym stanowisku.  Proszę nieco odsłonić karty.

Bartosz Kaczorowski: Dotychczasowy dynamiczny rozwój ASSA ABLOY na rynku polskim, a także chęć dalszego rozwoju, wymaga większego wsparcia dla wszystkich naszych spółek. Nie jest to jednak nowa funkcja – dotychczas była ona sprawowana przez szefa regionu Europy Wschodniej jako tymczasowe rozwiązanie. Rosnące udziały rynkowe oraz zwiększająca się złożoność w zarządzaniu wieloma brandami na jednym rynku wymagają dużej koncentracji, stąd też decyzja o stworzeniu podregionu Polska. W konsekwencji chcemy dalej zapewniać najwyższej jakości serwis dla naszych klientów.

M.O.: Jak w tej chwili kształtuje się rynek, na którym operujecie? Jak oceniacie swoją na nim pozycję?

B.K.: Aktualnie jesteśmy liderem w branży biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, elektromechanicznych, sytemu klucza i okuć budowlanych w Polsce. Posiadamy także znaczącą pozycję na rynkach eksportowych. Z uwagi na dynamiczny rozwój rynku budowlanego, którego oczekiwaniom jesteśmy w stanie sprostać, wierzymy, że również w tym roku utrzymamy tę pozycję.

M.O.: Jesteście Państwo  kojarzeni jako producent drzwi przeciwpożarowych…

B.K.: Może wynika to z dużego udziału w rynku ASSA ABLOY Mercor Doors, ale grupa ASSA ABLOY to już kilka spółek w Polsce i niekwestionowany globalny lider na Świecie w zakresie okuć. ASSA ABLOY to także spółka będąca na 78 miejscu najbardziej innowacyjnych spółek na świecie według „Forbesa”. To daje nam możliwość kompleksowej obsługi klienta. W naszej ofercie poza zabezpieczeniami pożarowymi znajdują się również inne nowoczesne rozwiązania, takie jak kontrola dostępu, zabezpieczenia elektromechaniczne, technologie identyfikacji, automatyka drzwiowa i zabezpieczenia hotelowe. Wskutek akwizycji firmy LOB, uzyskaliśmy dostęp do jeszcze szerszej gamy produktowej i umocniliśmy naszą pozycję na rynku krajowym. Cały czas szukamy dalszych możliwości rozwoju, zarówno organicznie, jak i poprzez akwizycję.

M.O.: Firma ASSA ABLOY Mercor Doors posiada silną pozycję na rynku francuskim, w Belgii i krajach skandynawskich. Czy planujecie ekspansje na nowe rynki zagraniczne?

B.K.: Tak, jesteśmy od wielu lat obecni na tych rynkach. Nasze produkty są dostosowane do wymagań stawianych przez lokalnych dystrybutorów i partnerów handlowych, zarówno pod względem jakości, jak i posiadanych certyfikatów. Jesteśmy otwarci na nowe wyzwania, dlatego jak najbardziej planujemy dalsze ekspansje na nowe rynki zagraniczne. Nadal istnieją rynki, na których widzimy ogromny potencjał, ale na razie nie będziemy odkrywać naszych kart.

M.O.: ASSA ABLOY Poland od niedawna jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Energooszczędnego (PLGBC). Dlaczego zdecydowaliście się wesprzeć to Stowarzyszenie?

B.K.: Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Od wielu lat jesteśmy znaczącym graczem w branży stolarki budowlanej, a ta jest nierozerwalnie związana z budownictwem energooszczędnym. Stale rozwijamy się zarówno w kwestii technologii produkcji, jak i innowacyjnych rozwiązań stawiających na wysoką wydajność energetyczną oraz długi cykl życia produktów.

M.O.: Zrównoważony rozwój to modne sformułowanie, często służące jako wytrych. Co oznacza ono w Państwa przypadku?

B.K.: ASSA ABLOY Polska, Lob SA i ASSA ABLOY Mercor Doors są częścią grupy AA, której program zrównoważonego rozwoju wdrażany jest w ASSA ABLOY już od 1994 roku. Wypracowana na przestrzeni lat filozofia firmy oparta została na trzech filarach: dostarczaniu produktów i usług przyjaznych środowisku, przestrzeganiu zasad etyki biznesu oraz realizacji idei społecznej odpowiedzialności. Program zrównoważonego rozwoju firmy obejmuje priorytety środowiskowe, gospodarcze i społeczne. Założenie to realizujemy m.in. poprzez stałą optymalizację zużycia zasobów energii.

M.O.: Digitalizacja to niekwestionowana przyszłość budownictwa. Czy i w jaki sposób uczestniczą Państwo w rewolucji BIM?

B.K.: Oczywiście, od kilku lat rozwijamy projekt ASSA ABLOY Openings Studio™. Jest to innowacyjne narzędzie przeznaczone do sporządzania specyfikacji produktu, które wspiera technologię BIM. Poprzez wykorzystanie tego narzędzia jesteśmy w stanie znacznie uprościć współpracę i wymianę informacji w zakresie oferowanych rozwiązań.

M.O.: Społeczność architektów to jeden z najważniejszych partnerów dla firmy. Dlaczego relacje z projektantami są dla Was szczególnie ważne i w jaki sposób je budujecie?

B.K.: Architekci należą do jednych z najważniejszych partnerów dla ASSA ABLOY Region Polska. Wierzymy, że odgrywają oni kluczową rolę przy specyfikacji i wyborze wygodnego, funkcjonalnego oraz bezpiecznego rozwiązania dla nowo powstających i modernizowanych obiektów budowlanych. Właśnie dlatego kładziemy duży nacisk na technologię BIM, która usprawnia proces specyfikacji dla Architektów.

M.O.: Rozumiem, że nie możemy zdradzić, nad czym Państwo obecnie pracują, ale uchylmy choć rąbka tajemnicy. Czego możemy spodziewać się w przyszłości?

B.K.: Obecnie silnie rozwijamy gamę płaszczowych drzwi przeciwpożarowych, bram przesuwnych, zamków i kłódek. Nadal pracujemy nad kontrolą dostępów przewodowych, jak i bezprzewodowych. Skupiamy się również na targetowaniu odpowiednich produktów na rynek residential. Możemy pochwalić się, że w najbliższym czasie nasze produkty pojawią się między innymi w rozbudowywanej II linii metra, Bramie Miasta, Park Avenue oraz II i III etapie Business Garden Wrocław.

open