Home Architecture Design KRZYSZTOF JANUS – ARCHIMEDIA ARCHITEKCI & INŻYNIEROWIE
KRZYSZTOF JANUS – ARCHIMEDIA ARCHITEKCI & INŻYNIEROWIE
0

KRZYSZTOF JANUS – ARCHIMEDIA ARCHITEKCI & INŻYNIEROWIE

0
0

Krzysztof Janus, mgr inż. architekt, absolwent Politechniki Poznańskiej. Dyplom uzyskał w 1997 roku. 

Od 1998 r. założyciel oraz główny projektant Pracowni Architektonicznej Archimedia Architekci & Inżynierowie – multidyscyplinarnego studia projektowego skupiającego architektów, inżynierów oraz specjalistów branżowych związanych z procesem realizacji inwestycji.

Autor projektów wielu budynków użyteczności publicznej, sportowych oraz mieszkalnych wielorodzinnych – m.in. hal sportowo-widowiskowych z przeznaczeniem dla rozgrywek na poziomie europejskim w Koszalinie, w Lubinie oraz w Zgorzelcu, Dolnośląskiego Centrum Innowacji i Nauki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, siedzib sądów m.in. we Wrocławiu, w Poznaniu, Elblągu, Płocku.

Archimedia Architekci & Inżynierowie – pracownia powstała w 1998 roku z inicjatywy architekta Krzysztofa Janusa. Biuro na przestrzeni 20 lat działalności zbudowało doświadczony zespół projektantów potrafiący sprostać wymagającym inwestycjom zarówno z sektora publicznego, jak i deweloperskiego: biurowego oraz mieszkaniowego. Zespół posiada również doświadczenie w zakresie inwestycji przemysłowych i magazynowych. Plusem pracowni jest zespół projektowy, który nie ogranicza się wyłącznie do architektów. Składa się on z projektantów konstrukcji budowlanych, instalacji sanitarnych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, elektrycznych i teletechnicznych.

Tak skonstruowana multidyscyplinarna kadra pracowni potrafi zaoferować inwestorom w sposób komfortowy szerokie spektrum usług projektowych: od koncepcji wielobranżowych poprzez dokumentacje wielobranżowe do nadzorowania procesu realizacji.  Trzon pracowni, oprócz Krzysztofa Janusa, tworzą architekci prowadzący: Agata Pióro, Anna Radziewicz, Beata Hudeczek, Andrzej Balewski, Przemysław Kaczmarski oraz Marcin Śliwa, który dodatkowo zarządza i koordynuje procesy projektowe i realizacyjne. Za zespół konstrukcyjny odpowiada Wiesław Janus, natomiast kadrę inżynierów branżowych koordynuje Mikołaj Stelmach. Pracownia z siedzibą w Poznaniu projektuje i prowadzi inwestycje na terenie całego kraju, m.in. w Trójmieście, Wrocławiu, Warszawie, Rzeszowie i oczywiście w Poznaniu. Pracę nad projektami cechuje przede wszystkim dialog z inwestorami i poszukiwanie optymalnych rozwiązań na wielu płaszczyznach: urbanistycznej, architektonicznej, ekonomicznej, środowiskowej, technologicznej, społecznej. Wszystkie wspomniane rozważania mają na celu osiągnięcie nie tylko satysfakcjonującej formy architektonicznej, ale również kompleksowego i wieloaspektowego rozwiązania zagadnienia inwestycyjnego, które charakteryzuje współczesną architekturę.  Pracownia jest laureatem wielu nagród za realizacje architektoniczne, m.in.: Wyróżnienie Złotego Ołówka w Poznaniu, Kryształowej Cegły Polskiego Towarzystwa Mieszkaniowego w Lublinie, Lubuski Mister Budowy, II Miejsce Dolnośląskiej Budowy roku 2013–2014, Dominanta Dolnośląska za sportową architekturę regionu w roku 2016.

 1. Motto projektowe i życiowe
  Ciągłe poszukiwanie rozwiązań harmonizujących i jednocześnie wywołujących pozytywne emocje.
 2. Autorytet/guru architektoniczny
  Oczywiście pierwsze autorytety to wykładowcy na Politechnice Poznańskiej, którzy wprowadzali w świat architektury, a następnie, zgodnie z różnymi fazami fascynacji i objawień, liczni architekci zarówno z kraju, jak i ze świata.
 1. Dom marzeń
  Dom w niczym niezakłóconym krajobrazie i z nieskończoną perspektywą widokową, w formie, która była całkowicie zintegrowana z miejscem, wręcz niewidoczna.
 1. Najbardziej udany projekt
  Mimo wszystko, choć to niemodne, postrzegamy architekturę jako stworzenie „środowiska” dla odbiorców i użytkowników architektury, a nie jako spełnianie własnych ambicji.
 1. Projekt – zjadacz czasu
  Samego cyklu projektowania nie odbieramy jako zjadania czasu, jest to wspaniała praca. Zjadaniem czasu są niektóre bezsensowne procedury administracyjne, które kompletnie do niczego nie prowadzą.
 1. Pozaarchitektoniczne źródła inspiracji
  Tu nie ma ograniczeń, w danej chwili może być to natura, muzyka, relacje społeczne czy nawet ekonomiczne.
 1. Ulubione rozwiązanie (materiałowe, technologiczne), którego często używam
  Ograniczenie się do używania zamkniętego kręgu materiałów może stanowić o konsekwencji lub wtórności w projektowaniu. Bliższa jest koncepcja niezamykania się, dlatego używamy w projektach szerokiej gamy współczesnych materiałów: ceramika, szkło, drewno, aluminium.
 1. Zaleta i wada architekta, które najbardziej rzucają się w oczy
  Zaleta to elastyczność i otwartość, również na pomysły innych uczestników procesu inwestycyjnego. Wada to przeświadczenie o swojej nieomylności.
 1. Moja pierwsza nagroda
  Drobne wyróżnienie projektu semestralnego w okresie studiów na Politechnice Poznańskiej.
 1. Najgorszy budynek/budowla (w moim mieście, w Polsce, w Europie, na świecie)
  Mimo wszystko w szerokiej perspektywie rażą projekty tzw. gotowe domów, jest w nich coś sztucznego, co po prostu razi.
open