Home Aktualności ULMA CHRONI PRZED UPADKAMI
ULMA CHRONI PRZED UPADKAMI
0

ULMA CHRONI PRZED UPADKAMI

0
0

Firma ULMA Construccion w swojej ofercie, oprócz zaawansowanych technologicznie systemów deskowań, posiada także systemy zabezpieczeń, które chronią przed upadkiem z wysokości zarówno przedmiotów, jak i osób. Należą do nich między innymi osłony przeciwwiatrowe HWS, siatki SARE, a także właśnie wprowadzany na rynek system tymczasowych zabezpieczeń krawędzi stropów MBP.

Poprawa bezpieczeństwa na placu budowy to wciąż temat niezwykle istotny i często poruszany w branży. Zwłaszcza że jak wskazują statystyki GUS, budownictwo nadal zajmuje w nich najwyższe pozycje pod względem liczby wypadków śmiertelnych w pracy. Czy da się im w zupełności zapobiec? Na to pytanie trudno odpowiedzieć, gdyż najczęstszą przyczyną wypadków jest nieprawidłowe zachowanie pracownika. Choć ogólna liczba wypadków w budownictwie w roku 2017 była mniejsza niż w 2016, to niezwykle ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na szkolenia BHP, podnoszenie świadomości pracowników oraz zapewnienie im wszelkich środków ochrony indywidualnej i zbiorowej. Wśród innych przyczyn wypadków na placu budowy możemy na pewno wymienić źle zabezpieczone miejsce pracy, brak środków ochrony, niewłaściwe posługiwanie się narzędziami, złą organizację pracy, nieuwagę oraz przede wszystkim źle zabezpieczoną pracę na wysokości.

Osłony przeciwwiatrowe HWS

Firma ULMA Construccion w swojej ofercie, oprócz zaawansowanych technologicznie systemów deskowań, posiada także systemy zabezpieczeń, które chronią przed upadkiem z wysokości zarówno przedmiotów, jak i osób. Należą do nich między innymi osłony przeciwwiatrowe HWS, siatki SARE, a także właśnie wprowadzany na rynek system tymczasowych zabezpieczeń krawędzi stropów MBP. Osłony przeciwwiatrowe HWS stanowią system zabezpieczania krawędzi stropów na obwodzie budynków wysokich. Konstrukcja osłon bazuje na elementach systemu MK, dzięki czemu są one niezwykle uniwersalne i dopasowują się do dowolnej geometrii obiektu. Po wyposażeniu ich w układ hydrauliczny możliwe jest przestawianie poszczególnych paneli bez użycia dźwigu. Elementy oraz akcesoria systemu MK umożliwiają projektowanie osłon w szerokim zakresie konfiguracji. Maszty, zaprojektowane z perforowanych profili MK-180, pozwalają na montaż akcesoriów w dowolnym miejscu. Rozwiązanie umożliwia przygotowanie osłony o odpowiedniej wysokości oraz montaż na zadanym poziomie ewentualnego oparcia dla deskowania stropowego lub dodatkowego pomostu roboczego od strony wewnętrznej górnej części osłony. Dodatkowo istnieje możliwość przygotowania segmentu teleskopowego o zmiennej szerokości, który znajduje zastosowanie przy realizacji obiektów o przekroju zmieniającym się wraz z wysokością. Zmiana geometrii takiego segmentu realizowana jest przez przemieszczanie poziome części osłon przy wykorzystaniu rolek przetaczanych po poziomo zamocowanych ryglach. Poszycie poszczególnych segmentów może zostać wykonane tradycyjnie ze sklejki bądź z paneli siatkowych lub plastikowych, przepuszczających częściowo światło i wiatr, co zwiększa komfort pracy wewnątrz i odciąża statycznie konstrukcję wsporczą osłony. System osłon przeciwwiatrowych HWS chroni pracowników przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz silnym wiatrem występującym na dużej wysokości. Ponadto eliminuje dyskomfort pracy, zapobiega upadkom ludzi, a także chroni osoby postronne przed spadającymi przedmiotami. Poszczególne segmenty zabezpieczają od trzech do czterech kondygnacji jednocześnie, na całym obwodzie budynku – najwyższą, na której prowadzone są prace oraz poniższe, wykonane wcześniej. Dzięki stosowaniu osłon możliwe jest nie tylko uzyskanie wysokiego stopnia zabezpieczenia podczas realizacji budynków wysokich, ale również utrzymanie odpowiedniego tempa prac na wysokości.

Siatki zabezpieczające SARE

Kolejnym rozwiązaniem firmy ULMA zapobiegającym upadkom z wysokości osób czy przedmiotów są siatki zabezpieczające
SARE. Stanowią one element ochrony zbiorowej montowany na krawędziach stropów. Konstrukcja siatki amortyzuje upadające z wysokości osoby lub przedmioty, odkształcając się plastycznie, co pozwala zapobiec wypadnięciu poza obręb zabezpieczenia.Struktura systemu oparta jest na stalowej konstrukcji nośnej oraz siatce typu T. Ich montaż na zewnątrz stropu zapewnia bezpieczeństwo pracownikom pracującym w pobliżu krawędzi stropu. System SARE oferowany przez firmę ULMA gwarantuje jakość i bezpieczeństwo, co potwierdza certyfikat zgodności z normą UNE-EN 1263-1 wydawany przez Instytut Technologiczny Budownictwa AIDICO.

Nowy system MBP

Zapewnienie bezpieczeństwa na budowie jest jednym z priorytetów firmy ULMA, dlatego dbamy o ciągły rozwój swoich produktów, wprowadzając coraz bardziej wydajne, opłacalne i bezpieczne rozwiązania. Ostatnio portfolio firmy zostało rozszerzone o nowy system tymczasowych zabezpieczeń krawędzi wykonanych stropów o nazwie MBP. System ten został zaprojektowany w celu zabezpieczania osób oraz przedmiotów przed upadkiem z wysokości – z krawędzi obiektów żelbetowych oraz innych, na których wymagane są dodatkowe środki ochrony zbiorowej. System MBP jest zgodny z wymaganiami Normy EN 13374 w zakresie dotyczącym tymczasowych zabezpieczeń krawędzi stosowanych podczas wznoszenia oraz obsługi obiektów budowlanych oraz innych konstrukcji. Jego podstawowymi elementami są różnego rodzaju uchwyty, słupki zabezpieczające oraz panele siatkowe ze zintegrowanymi bortnicami o wysokości 30 cm. Szeroki zakres dostępnych uchwytów pozwala na stosowanie systemu MBP na wykonanych elementach żelbetowych. Dostępne szerokości paneli siatkowych (1,3 m, 2,4 m oraz 2,6 m) pozwalają na dopasowanie zabezpieczenia do dowolnego kształtu krawędzi stropu oraz zastosowanie na deskowaniu ściennym. Ponadto rozwiązanie umożliwia konstruowanie wyższych zabezpieczeń, oferując elementy dodatkowe, zwiększające
wysokość z 1,15 do 1,72 m. Trwałość systemu zapewnia zabezpieczenie siatek stalowych żywicą poliestrową. Prosty i szybki montaż gwarantuje odpowiednią wydajność. Słupki oraz uchwyty są przystosowane do współpracy z systemowymi siatkami oraz deskami. Niewielka masa elementów oraz możliwość przechowywania na specjalnych paletach pozwala na ograniczenie kosztów składowania i transportu.

Szkolenia BHP

W zapewnianie bezpieczeństwa na budowie trzeba stale inwestować, nie traktując go jako opcji, lecz jako obowiązek. Dbałość o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale także współpracowników, to postawa, którą należy przekazywać i zakorzeniać w świadomości wszystkich osób przebywających na placu budowy. Niezbędne do tego są szkolenia BHP oraz instruktaże właściwego stosowania sprzętu. Firma ULMA, zdając sobie sprawę z powagi powyższych zagadnień, oprócz dostarczenia na budowę innowacyjnych systemów deskowań oraz zabezpieczeń prowadzi szkolenia. Mają one na celu zapoznanie pracowników z bezpiecznym stosowaniem sprzętu, przekazanie rzetelnej wiedzy w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego uczestnika. Zmniejszenie liczby wypadków na budowach to cel, który powinien przyświecać całej branży i wszystkim uczestnikom procesu budowlanego. Dlatego tak ważne jest, aby ramię w ramię dbać o to, by minimalizować ryzyko wypadków, uczyć bezpiecznych postaw i zachowań, a także podnosić poziom świadomości pracowników.

Anna Chudzyńska Specjalista ds. Komunikacji ULMA Construccion Polska

open