Home Aktualności MISTRZOWIE ARCHITEKTURY – RYO ABE
MISTRZOWIE ARCHITEKTURY – RYO ABE
0

MISTRZOWIE ARCHITEKTURY – RYO ABE

0
0

Po wakacyjnej przerwie wraca cykl Mistrzowie Architektury, organizowany przez katowicki oddział SARP. Październikowy wykład wygłosi Ryo Abe, architekt pochący z Japonii, gdzie od ponad 20 lat prowadzi pracownię AARA Architects Atelier Ryo Abe. W tym czasie wypracował sobie własny indywidualny styl, niezależny od panujących na świecie trendów.

Najnowszy Mistrz Architektury spontaniczne i oryginalne formy projektów łączy z regionalnymi japońskimi technikami i materiałami oraz działaniem dyktowanym przez filozofię shintoizmu. Architektura Ryo Abe nie ma nic wspólnego z estetyką „white boxu”. Kształty jego realizacji i towarzysząca im narracja są zaskakujące, szczególnie dla Europejczyków. Japonia to kraj, którego kultura i architektura od zawsze rozwijały się niezależnie od pozostałych części świata. Przejawia się to w projektach twórcy, który w niezwykły sposób łączy oryginalne formy i idee z tradycyjnymi japońskimi technikami i materiałami. Jego budynki pełne są spontaniczności, jak również gestów, kreujących dialog na linii człowiek-natura-architektura. Panuje tam idealna harmonia, w której budynek jest częścią środowiska. Ryo Abe tworzy w zgodzie z lokalną historią, religią, filozofią. Jego projekty możemy traktować jako przykład współczesnej sztuki japońskiej, ale także jako dialog teraźniejszości z przeszłością. Wykształcony na japońskim uniwersytecie architekt założył pracownie AARA w 1995 roku. W jego dorobku architektonicznym znajduje się wiele domów prywatnych, niewielkich budynków komercyjnych oraz budynków publicznych. W tej ostatniej kategorii Japończyk zdobył prestiżową nagrodę World Culture Building of the Year w 2011 roku za Shima Kitchen zlokalizowaną na wyspie Teshima. Podczas wizyty w Katowicach, architekt przedstawi przykłady współczesnej sztuki japońskiej, dialog teraźniejszości z przeszłością, a także w jaki sposób osiągnąć wyjątkowe efekty, wykorzystując lokalnie dostępne materiały.

Serdecznie zapraszamy na wykład, który odbędzie się w czwartek 11 października o godz. 18:00 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach!

 

open