Home News BUDOWNICZOWIE POLSKIEGO SPORTU 2018 NAGRODZENI
BUDOWNICZOWIE POLSKIEGO SPORTU 2018 NAGRODZENI
0

BUDOWNICZOWIE POLSKIEGO SPORTU 2018 NAGRODZENI

0
0

Już po raz 19. przedstawiciele najprężniej działających samorządów i biznesu, którzy budują infrastrukturę sportową, spotkali się na Gali Sportowa Polska w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie, by celebrować dokonania w zakresie rozwoju polskiej bazy sportowo-rekreacyjnej w okresie prawie dwóch dekad. Podczas wyjątkowego, bo dwudniowego w tym roku wydarzenia uhonorowano najaktywniejszych w kraju inwestorów, projektantów, wykonawców i producentów innowacyjnych rozwiązań – a więc uczestników budowy lub modernizacji obiektów sportowych i rekreacyjnych.

W uroczystości wzięło udział ponad 300 gości, w tym znane postacie ze świata sportu i kultury. Swoją obecnością galę zaszczycili: wybitny zapaśnik Andrzej Supron, piłkarz i trener piłkarski Piotr Świerczewski, znany aktor Tomasz Stockinger, wybitna polska pływaczka Otylia Jędrzejczak, panczenista i wielokrotny mistrz Polski Konrad Niedźwiecki oraz medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim, Katarzyna Woźniak.

Organizatorem gali i konkursu jest Klub Sportowa Polska, który zrzesza samorządy, instytucje, firmy oraz osoby prywatne działające w obszarze projektowania, budowy oraz zarządzania obiektami sportowymi. Klub, realizując swoje działania, promuje również powszechne i bezpieczne uprawianie sportu oraz rekreacji na nowoczesnych obiektach jako sposób na zdrowy styl życia i spędzanie wolnego czasu.

Jeszcze dwie dekady temu Polska niwelowała przepaść, jaka dzieliła ją od Europy w zakresie zasobów i standardu infrastruktury sportowej. Dzisiaj w wielu obszarach kraje Starego Kontynentu mogą nam pozazdrościć bazy sportowej. W ciągu ostatnich 20 lat powstało tysiące obiektów do uprawiania różnych dyscyplin sportu. Infrastruktura umożliwiająca uprawianie aktywności fizycznej stała się dostępna zarówno w dużych, jak i małych miastach, ale coraz częściej również w ośrodkach wiejskich. Skala zjawiska prowadzi do jednoznacznego wniosku – Polska zmienia się dzięki infrastrukturze sportowej! Nie jest to jednak osiągnięcie ani przypadkowe, ani anonimowe. Za każdym sukcesem w tej dziedzinie stoją ludzie, zaangażowani i pełni sportowej pasji. Reprezentują różne środowiska i zawody, poczynając od samorządowców poprzez biznes, kończąc na tych, którzy wypełniają infrastrukturę treścią i wychowują młode pokolenie poprzez sport.

Zasłużone wyróżnienia

Zapoczątkowany w 1999 roku konkurs Budowniczy Polskiego Sportu to  jedyne tego rodzaju przedsięwzięcie  w kraju, w ramach którego, dzięki kompleksowej analizie osiągnięć infrastruktury sportowej i rekreacyjnej w poszczególnych regionach, gminach oraz  powiatach, można dostrzec sukcesy konkretnych osób, instytucji, samorządów i firm. W ramach konkursu przyznano następujące wyróżnienia: Promotor Infrastruktury Sportowej, Sportowa Architektura Regionu, Udana Rewitalizacja, Sportowy Obiekt Roku, Inwestor na Medal, Firma na Medal i Budowniczy Polskiego Sportu.

Wyróżnienia zostały przyznane na podstawie nominacji marszałków poszczególnych regionów i wzajemnych rekomendacji uczestników budowy inwestycji, np. inwestor rekomendował projektanta, wykonawcę, wykonawca – dostawcę innowacyjnej technologii itd. Lista tegorocznych Laureatów objęła ośrodki większe – miejskie, powiaty, samorządy województw i mniejsze ośrodki gminne, ponadto zarówno obiekty nowo powstałe, jak i zmodernizowane, po rewitalizacji, obiekty gminne służące lokalnym klubom sportowym i społeczności lokalnej, jak i te o znaczeniu strategicznym dla polskiego sportu.

Ambasadorzy Sportowej Polski

Ceremonia wręczenia nagród i wyróżnień rozpoczęła się od podkreślenia roli firm, które wykazują społecznie odpowiedzialną postawę oraz wspierają program „budujemy Sportową Polskę”. Za działania na rzecz rozwoju aktywności sportowej przedstawiciele tych firm odebrali statuetki Ambasador Sportowej Polski.
W tym roku są to wiodące firmy budowlane, które sponsorują wydarzenia sportowe, wspierają polskich sportowców i polski sport oraz aktywność sportową dzieci i młodzieży. Siedem wiodących firm i uznanych marek oraz stojących na ich czele prezesów: Alstal Grupa Budowlana i Jarosław Szczupak, Prezes Zarządu, Fakro i Janusz Komurkiewicz, Członek Zarządu, KREISEL – Technika Budowlana i Szczepan Gawłowski, Prezes Zarządu, Kärcher i Jacek Olko, Dyrektor, Selena i Andrzej Ulfig, Prezes Zarządu, Wiśniowski i Krystyna Baran, Prezes Zarządu oraz Doka Polska i Tomasz Tomczuk, Dyrektor Generalny. W dalszej części uroczystości Ambasadorzy wzięli udział w ceremonii nagrodzenia Pasjonatów Sportowej Polski, najlepszych inwestorów, architektów oraz firm wykonawczych i producenckich.

Z pasji do sportu

Podczas uroczystości przyznano także tytuł Pasjonata Sportowej Polski. Odznaczone osoby poprzez swoją pracę zawodową i działalność społeczną przyczyniają się do upowszechniania kultury fizycznej, aktywizują inne środowiska, a za sprawą swoich działań są wzorem i autorytetem dla mieszkańców, uczniów i sportowców. W tym gronie nie zabrakło wspaniałych olimpijczyków, których Klub Sportowa Polska postanowił nagrodzić z dwóch powodów: bo są naszą dumą narodową i dumą szkół mistrzostwa sportowego. Są bowiem ich absolwentami, a szkoły te znalazły się wśród tegorocznych wyróżnionych inwestycji ze względu na realizację pięknych nowych hal sportowych, które służyć będą przyszłym mistrzom sportu. Tytuł Pasjonata Sportowej Polski zdobyli: olimpijczycy – Otylia Jędrzejczak, absolwentka Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie, Konrad Niedźwiecki i Katarzyna Woźniak – absolwenci Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Ponadto: Roman Derks, były prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, który sam również odnosił sukcesy w łyżwiarstwie i był wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski oraz uczestnikiem mistrzostw Europy i Świata w łyżwiarstwie szybkim.

Firma Kärcher w Polsce jest sponsorem tytularnym Hali 100-lecia Cracovii. Technologia i sprzęt tej marki zapewnia czystość Kärcher Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie. Z tej okazji grono Pasjonatów powiększyło się także o Janusza Jarczyńskiego, Wiceprezesa KS Cracovia, nominowanego przez firmę Kärcher – Ambasadora Sportowej Polski 2018.

Poza tym o Zdzisława Patołę, sekretarza Gminnego Zrzeszenia Ludowego Zespoły Sportowe z Gminy Iława oraz o nominowanych przez DOKA Polska – Ambasadora Sportowej Polski 2018 – Członków Fundacji KULT, którzy promują aktywność fizyczną i zamiłowanie do jazdy na rowerze, a także edukują rowerzystów w każdym wieku w zakresie bezpieczeństwa w poruszaniu się na rowerze: Jerzy Mendrek – Prezes, Dariusz Sojka – Area Manager, Łukasz Wojciechowski – Marketing Manager, a także młodzi kolarze: Kamil Kunrad – zawodnik Doka Downhill City Team, oraz Martyna Gruszka – zawodnik Doka Downhill City Team oraz szkoleniowiec.

Podczas wydarzenia podkreślono zasługi ww. Pasjonatów dla polskiego sportu, ich działalność na rzecz rozwoju kultury fizycznej i aktywności wśród dzieci i młodzieży, a także – w przypadku olimpijczyków – wspieranie młodych sportowców w rywalizacji o medale igrzysk olimpijskich i walce o swoje marzenia.


Promotorzy wśród województw
W bieżącej edycji konkursu trzem samorządom województw zostało przyznane także wyróżnienie specjalne Promotor Infrastruktury Sportowej. Wyróżnienie to jest przyznawane instytucjom, organizacjom i osobom za wyjątkowe zaangażowanie oraz podejmowanie działań wspierających oraz promujących rozwój nowoczesnej infrastruktury sportowej i rekreacyjnej w Polsce. W tym roku otrzymali je: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Marszałek Jacek Krupa za realizację Projektu Małopolskie boiska; Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Marszałek Wojciech Saługa za całokształt dotychczasowych, permanentnych działań na rzecz rozwoju nowoczesnej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w województwie; Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego i Marszałek Elżbieta Anna Polak za nowy debiutancki Program Inwestycyjny „Rekreacja nad lubuską wodą” oraz za kontynuację Programu „Lubuskie siłownie pod chmurką”.


Sport i architektura

Kolejne prestiżowe wyróżnienie Sportowa Architektura Regionu zostało przyznane obiektom sportowym i rekreacyjnym za architekturę wyróżniającą się na tle poszczególnych regionów i stanowiącą dominantę ich przestrzeni, łączącą spójnie funkcję sportową i rekreacyjną z elementami zrównoważonego projektowania. Nagrody wręczał Mariusz Ścisło, Prezes SARP, którego nominacje Kapituła konkursu brała pod uwagę w rozstrzygnięciu bieżącej edycji. Wyróżnione obiekty i ich autorzy to: Hala Stulecia Cracovia 1906 z Centrum Sportu Niepełnosprawnych – Biuro Projektów Lewicki Łatak, Przebudowa Stadionu Legii – JSK Architekci Sp. z o.o., Klub Sportowy Deski – Bulanda, Mucha Architekci Sp. z o.o., Hala Sportowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie – eM4 Pracownia Architektury Brataniec i Marcin Brataniec, Właściciel, Flyspot – tunel aerodynamiczny w Morach pod Warszawą – Biuro Projektów Lewicki Łatak, Zespół Sportów Wodnych na obrzeżach Zalewu Nielisz – mgr inż. arch. Jadwiga Jamiołkowska: główny projektant, ARKADIA Studio Projektowe Anna Moroz, Stadion Miejski KS Cracovia – Adam Kulikowski Estudio Lamela Polska oraz Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne WUM – KONTRAPUNKT V-Projekt. W tym przypadku przyznano nagrodę dodatkową dla RUUKKI POLSKA za umiejętne wykorzystanie stali Corten.

Po raz drugi w historii konkursu kapituła przyznała wyróżnienie Udana Rewitalizacja na podstawie nominacji SARP. Jest to wyróżnienie specjalne za szczególnie wyróżniające się modernizacje i rewitalizacje w regionie. Udana rewitalizacja 2018 to: Stadion Śląski, Dawna Strzelnica Garnizonowa, Centrum sportowo-rekreacyjno-turystyczne w Kruklankach oraz Przebudowa Zamku Topacz na hotel pięciogwiazdkowy z restauracją i basenem.

SPORTOWE OBIEKTY ROKU w tej edycji wyróżnień to Kompleks Szkolny w Gromotach (Gmina Iława), Boisko do futbolu amerykańskiego w Zielonej Górze, Arena Lodowa w Tomaszowie Mazowieckim, Hala Widowiskowo-Sportowa w Gnieźnie zrealizowana przez firmę PKOB WEGNER Sp. z o.o. Sp.k., Lodowisko TORBYD w Bydgoszczy wybudowane przez Alstal Grupa Budowlana Sp. z o.o. Sp.k , Hala Sportowa Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem oraz Centrum Sportowo-Rekreacyjne Aquapark w Pile.

SPORTOWA GMINA
Podczas Gali Sportowej Polski  poznaliśmy również Laureatów IX edycji wyróżnienia „SPORTOWA GMINA”, które przyznawane jest samorządom umiejętnie łączącym budowę nowoczesnych obiektów sportowych z programem rozwoju sportu i rekreacji w regionie, nie poprzestającym tylko na budowie niezbędnych obiektów sportowych. W ramach wyróżnienia „Sportowa Gmina 2018” przyznane zostały również wyróżnienia specjalne „LIDER SPORTOWEJ POLSKI”, które otrzymali prezydenci, burmistrzowie i wójtowie, którzy konsekwentnie angażują się w budowę Sportowej Polski, uzyskując wielokrotnie tytuł „Sportowa Gmina”, z uwzględnieniem w szczególności kadencji samorządowej 2015-2018.

Firmy na Medal
Co roku firmom projektowym, wykonawczym i producentom materiałów, systemów i technologii, urządzeń oraz wyposażenia obiektów sportowych i rekreacyjnych przyznawane jest wyróżnienie specjalne,  za ich wkład w proces inwestycyjny i rozwój nowoczesnej bazy sportowo-rekreacyjnej w Polsce. W XIX edycji konkursu BPS nagrody te otrzymali: MTB – GROUP Sp.j. za udział w sukcesie inwestycyjnym zadania: hala sportowa Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem poprzez dostawę specjalistycznego wyposażenia sportowego; Archimedia Architekci & Inżynierowie za liczne projekty obiektów sportowych i rekreacyjnych; PKOB WEGNER Sp. z o.o. Sp.k.

za rzetelne generalne wykonawstwo oraz udział w budowie i rozwoju nowoczesnej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w Polsce; dormakaba Polska Sp. z o.o. za wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu i instalowaniu systemów kontroli dostępu w największych arenach sportowych w Polsce oraz profesjonalne rozwiązania dla stadionów i miejsc imprez; Berndorf Baderbau Sp. z o.o. za wieloletnie doświadczenie w budowie i modernizacji kompleksów basenowych ze stali nierdzewnej; Elplast + Sp. z o.o. za produkcję, budowę oraz projektowanie modułowych pomostów pływających; n-ICE Group Sp. z o.o. za zaprojektowanie i produkcję pierwszej w kraju polskiej maszyny do pielęgnacji tafli na sztucznie mrożonych lodowiskach.

Najlepsi z najlepszych

Za szczególny wkład w rozwój nowoczesnej infrastruktury sportowej i rekreacyjnej w naszym kraju przyznano tytuł Budowniczego Polskiego Sportu. Statuetkę brązową otrzymali: w kategorii ARCHITEKT: Biuro Projektów Lewicki Łatak Sp. z o.o. Sp.k oraz Kazimierz Łatak i Piotr Lewicki, w kategorii PRODUCENT: RUUKKI POLSKA Sp. z o.o. Oraz Business Manager Adam Myśliwiec, wśród inwestorów: Gmina Miejska Kraków i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie oraz Prezydent Jacek Majchrowski i Dyrektor Naczelny ZIS Krzysztof Kowal, Miasto Zielona Góra i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze oraz Janusz Kubicki, Prezydent i Robert Jagiełowicz, Dyrektor MOSiR, Gmina Miasto Elbląg i Prezydent, Gmina Iława i Wójt Krzysztof Harmaciński, Gmina Strzelce Opolskie i Burmistrz Tadeusz Goc.

Wśród firm wykonawczych tytuł Budowniczego Polskiego Sportu 2018 i statuetkę srebrną otrzymało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe GRETASPORT Ilona Stańczyk i Ilona Stańczyk Prezes Zarządu za ugruntowaną pozycję wśród czołowych wykonawców obiektów sportowych i rekreacyjnych z największą liczbą realizowanych inwestycji.

Laureatem tytułu i złotej statuetki Budowniczego Polskiego Sportu 2018 została firma: MORIS POLSKA Sp. z o.o. i Maurycy Bryła, Prezes Zarządu za ugruntowaną pozycję lidera wśród generalnych wykonawców obiektów sportowych i rekreacyjnych z największą liczbą realizowanych inwestycji, a tym samym za wpływ na rozwój nowoczesnej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w Polsce, rozwój sportu i rekreacji wśród dzieci, młodzieży i społeczności lokalnej, a także za wspieranie ogólnopolskiego programu Budujemy Sportową Polskę.

Akcenty sportowe i nie tylko

Ważnym elementem wydarzenia były konsultacje branżowe prowadzone w formule networkingowej, które odbywały się przy ekspozycjach Laureatów w foyer PKOlu,  a także  interesujące wywiady z Laureatami. Niewątpliwą atrakcją był niecodzienny pokaz Członków Fundacji KULT – ekstremalnych skoków i jazdy na pumptracku –  zorganizowany przez Ambasadora Sportowej Polski 2018 – firmę DOKA Polska, która od 2015 roku występuje w roli partnera technicznego podczas wydarzeń organizowanych przez Fundację Kult, dbając o bezpieczeństwo, promując aktywność fizyczną, wspierając edukację i zamiłowanie do jazdy na rowerze.

Sportowa Polska w „Builderze”

Patronat medialny nad konkursem Budowniczy Polskiego Sportu oraz dwudniową Galą sprawował miesięcznik „Builder”. Fotorelacja z wydarzenia zamieszczona zostanie w numerze grudniowym, a nagrodzone w tym roku inwestycje prezentować będziemy sukcesywnie na naszych łamach w 2018 roku.

Wszystkim Laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy,wspierających program „budujemy Sportową Polskę”!

open