Home Architecture Design KONKURS CEMEX ROZSTRZYGNIĘTY!
KONKURS CEMEX ROZSTRZYGNIĘTY!
0

KONKURS CEMEX ROZSTRZYGNIĘTY!

0
0

Kapituła zorganizowanego przez firmę CEMEX konkursu na okładkę Raportu Zrównoważonego Rozwoju z 42 nadesłanych prac wyłoniła czterech laureatów, których projekty najlepiej zrealizowały cel konkursowy, zaskakując ciekawymi nawiązaniami do produktów, realizacji lub działalności społecznej CEMEX.

CEMEX Polska przygotowuje publikacje z zakresu zrównoważonego rozwoju już od 2010 roku. Dodatkowo od kilku lat firma wspiera młodych architektów, będąc mecenasem programu
Builder For The Future realizowanego przez magazyn „Builder”. – W tym roku postanowiliśmy poszukać efektu synergii w tych dwóch procesach, zapraszając do stworzenia projektu okładki kolejnego raportu zrównoważonego rozwoju CEMEX młodych i zdolnych architektów oraz grafików – mówi Izabella Rokicka, Dyrektor Komunikacji i Public Affairs CEMEX Polska i Europa, przewodnicząca Kapituły. – Powstawanie raportu to kilkumiesięczny proces angażujący spore grono pracowników firmy, a także naszych interesariuszy, którzy mogą zgłaszać kwestie wymagające z ich perspektywy wyjaśnienia czy opisania w raporcie. Zapraszając kolejną grupę, liczyliśmy na wniesienie do naszych prac nad ra portem świeżego i kreatywnego spojrzenia spoza organizacji. Powołane na potrzeby konkursu jury w składzie: Izabella Rokicka (CEMEX), Katarzyna Średzińska (CEMEX), Dominik Suwiński („Builder”), Marek Zdziebłowski („Builder”), Monika Dąbrowska i Joanna Burbridge (Steampfli Polska) wybrało zwycięzcę, ale też wyróżniło dwie zgłoszone w konkursie prace oraz przyznało specjalne pozaregulaminowe wyróżnienie. Prezentacja sylwetki głównego laureata oraz jego pracy odbędzie się równocześnie z publikacją Raportu Zrównoważonego Rozwoju CEMEX 2017–2018. Wyróżnienia oraz nagrody rzeczowe zdobyli Agnieszka Legut oraz Tomasz Polański. Specjalne wyróżnienie i nagrodę finansową w wysokości 2 000 złotych otrzymała Dominika Roszyk.– Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za nadesłane prace, a nagrodzonym serdecznie gratulujemy – podsumowuje Izabella Rokicka. – Konkurs na najlepszy projekt okładki Raportu Zrównoważonego Rozwoju zorganizowaliśmy po raz pierwszy. Ogłaszając go na łamach „Buildera” kilka miesięcy temu, zastanawialiśmy się, na ile tematyka zrównoważonego rozwoju w branży budowlanej zainspiruje młodych twórców do stworzenia ciekawych interpretacji graficznych. Ostatecznie liczba zgłoszonych prac, a także ich poziom, mile nas zaskoczyły. Znając już zwycięski projekt, mogę z czystym sumieniem zachęcić czytelników do oczekiwania na jego oficjalne ogłoszenie, co planujemy zrobić równolegle z publikacją samego raportu – dodaje Izabella Rokicka.

 

Agnieszka Legut – wyróżnienie
Praca Agnieszki Legut uwzględnia dość popularny wśród innych zgłoszonych prac motyw natury i ekologii. Jednak w tej propozycji dosłowność zielonego listka została złagodzona poprzez połączenie jej z jednym z podstawowych produktów oferowanych przez CEMEX. Dodatkowo kapitułę konkursową ujęło subtelne połączenie tych dwóch elementów zwracające uwagę na zależność pomiędzy naturą i działalnością człowieka.

Tomasz Polański – wyróżnienie

Tomasz Polański w swojej pracy postawił na zaakcentowanie logotypu firmy CEMEX, przemycając w nim równocześnie swoje amatorskie zdjęcia jednej z wytwórni betonu CEMEX. Jury zwróciło uwagę na wyróżniającą się wśród innych prac ciekawą interpretację logotypu firmy i mocne, wyraziste, niemal plakatowe podejście. Doceniło również zaproponowaną przez autora grę wyobraźnią i przekazem w ramach bardzo minimalistycznego projektu. Autor pracy przyznaje, że udział w konkursie pozwolił mu bliżej zapoznać się z naszą firmą, proponowanymi produktami i rozwiązaniami technologicznymi.

Dominika Roszyk – specjalne wyróżnienie

Praca Dominiki Roszyk wyróżniała się na tle pozostałych unikalnym, ilustracyjnym podejściem do postawionego zadania konkursowego. Podejmując decyzję o wręczeniu dodatkowego wyróżnienia, członkowie Kapituły zwrócili uwagę na takie aspekty, jak dbałość o szczegóły, ciekawa kolorystyka, nawiązanie do działalności CEMEX, uwzględnienie w projekcie modelu Zrównoważonego Rozwoju CEMEX, a także charakterystycznych architektonicznie elementów Cementowni Chełm – silosów klinkieru. Urzekła również pozornie dziecięca grafika z miękkimi liniami. Autorka pracy zapytana o proces twórczy przyznała, że zadanie konkursowe nie było dla niej łatwe, jednak jej ambitne podejście do tematu zaowocowało wyjątkową interpretacją graficzną postawionych wymagań.

open