1. Home
  2. News
  3. SZANSA NA TERMOMODERNIZACJĘ 3 MILIONÓW DOMÓW!
SZANSA NA TERMOMODERNIZACJĘ 3 MILIONÓW DOMÓW!
0

SZANSA NA TERMOMODERNIZACJĘ 3 MILIONÓW DOMÓW!

0

 Zaczyna się sezon grzewczy i już nad nami wisi widmo smogu. Jak powszechnie wiadomo, główną jego przyczyną jest nieefektywne spalanie paliw stałych w domowych kotłach. Według raportu NIK, aż 90% zanieczyszczeń pyłem zawieszonym PM10 i PM2,5 powstaje przez indywidualne ogrzewanie budynków. Dotychczas wszystkie działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w Polsce skupiały się na wymianie kotłów grzewczych i jakości paliw, ale wymiana źródła ciepła ma sens dopiero po ociepleniu domu i wymianie okien, czyli po termomodernizacji budynku.

Dlatego cieszy nas, że niedawno ruszył ogólnokrajowy program Czyste Powietrze, którego celem jest termomodernizacja domów jednorodzinnych i efektywne zarządzanie energią w gospodarstwach domowych. Pozwoli to zmniejszyć ilość zużywanej energii cieplnej i uzyskać oszczędności w gospodarstwach domowych – powiedział Konrad Witczak, ekspert MIWO – Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej.

Dofinansowanie

Rząd przeznaczył na ten program 103 miliardy złotych w latach 2018-2029. Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 3 mln domów. Właściciele domów jednorodzinnych będą mogli uzyskać dofinansowanie na ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego, wysokoemisyjnego kotła grzewczego.

Od 2019 roku będzie można również skorzystać z ulgi na termomodernizację domów jednorodzinnych.

Mam nadzieję, że program Czyste Powietrze pozytywnie wpłynie na świadomość społeczną w zakresie efektywności energetycznej budynków, a także da dodatkowy impuls rozwoju polskiej gospodarki, zwłaszcza lokalnych firm – podkreśla Konrad Witczak – A jak powinien wyglądać proces termomodernizacji domu? Najpierw należy przeprowadzić analizę energetyczną budynku. Samodzielnie  – przy pomocy formularza on-line na stronie właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Można również zlecić audytorowi energetycznymi wykonanie pełnego, profesjonalnego audytu energetycznego budynku. Koszt wykonanie takiego audytu jest również refinansowany. Audytor energetyczny powinien określić zakres prac, a następnie należy pamiętać o właściwej kolejności procesu termomodernizacji. Zaczynamy od izolacji – dachu, ścian i podłóg, włączamy w to wymianę okien, drzwi, aż wreszcie dochodzimy do źródła energii cieplnej. Może to być energia odnawialna lub inne źródła energii. W każdym przypadku, wydajność urządzeń grzewczych pozostaje ściśle uzależniona od właściwości izolacyjnych budynku. Nie rozpoczynajmy termomodernizacji budynku od wymiany pieca, bo to doprowadzi do wyższych rachunków za ogrzewanie.

Kompleksowa termomodernizacja niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim ogranicza zużycie paliw potrzebnych do ogrzania budynków, a tym samym pozwala na zmniejszenie kosztów. Zmniejsza występowanie zjawiska ubóstwa energetycznego, a także poprawia bezpieczeństwo energetyczne kraju niezależnie od rodzaju paliw stosowanych do ogrzewania budynków jednorodzinnych. Właściwie wykonane docieplenie przegród zewnętrznych budynku to również poprawa komfortu użytkowania budynków, izolacyjności akustycznej przegród, bezpieczeństwa pożarowego oraz poprawa ich stanu technicznego i wizualnego.

Szczegółowe informacje na temat termomodernizacji domów jednorodzinnych można znaleźć w broszurze Miwo:

https://miwo.pl/wp-content/uploads/2018/04/BROSZURA_POZIOMA2.pdf

Zachęcamy również do obejrzenia webinarium na temat termomodernizacji domów jednorodzinnych:

https://miwo.pl/smog-a-ocieplenie-domu-termomodernizacja-domow-jednorodzinnych-rozwiaze-problem-smogu-polsce/