Home Architecture Design PREZENTACJA WSPÓŁCZESNYCH BIUR ARCHITEKTONICZNYCH – KONIOR STUDIO
PREZENTACJA WSPÓŁCZESNYCH BIUR ARCHITEKTONICZNYCH – KONIOR STUDIO
0

PREZENTACJA WSPÓŁCZESNYCH BIUR ARCHITEKTONICZNYCH – KONIOR STUDIO

0
0

Konior Studio jest autorską pracownią architektoniczną założoną przez Tomasza Koniora w 1995 roku. W swojej niespełna 25-letniej działalności biuro zaprojektowało i nadzorowało realizacje ponad 100 budynków i przestrzeni publicznych. Z siedzibą w Katowicach – stolicy największej metropolii miejskiej w tej części Europy – oraz z oddziałem w Warszawie Studio zatrudnia około trzydziestu architektów. Zespół, pracując na wszystkich etapach przy obiektach o różnej funkcji i skali, zdobył bezcenne doświadczenie oraz stał się godnym partnerem zarówno dla klientów indywidualnych, jak i klientów sektora publicznego.

Wartością nadrzędną w całym procesie projektowym w Konior Studio jest człowiek i jego potrzeby w kontekście czasu i miejsca, natury oraz kultury. Tradycja budowania, dobra kontynuacja i świadomie stosowane innowacje pozwalają kreować zdrowe środowisko, adekwatną architekturę i atrakcyjne miasta. Projekty Konior Studio zostały wielokrotnie wyróżnione zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w kraju. Z ponad 50 prestiżowych nagród można wymienić m.in. nagrodę za najbardziej przyjazny i dostępny projekt użyteczności publicznej przyznany przez Międzynarodową Unię Architektów UIA czy chociażby trzy nominacje do nagrody im. Miesa van der Rohe. Przez ostatnie 15 lat pracownia architektoniczna Tomasza Koniora, poza wieloma innymi projektami, wyspecjalizowała się w projektowaniu budynków dla instytucji muzycznych. Pierwszym z nich, który zyskał szerokie uznanie, była przebudowa najstarszej uczelni na Śląsku – Akademii Muzycznej w Katowicach z pierwszą w Polsce salą koncertową z regulowaną akustyką. Jak dotąd największym wyzwaniem i zdecydowanie najbardziej złożonym ze wszystkich projektów biura była siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach – z największą w Polsce salą koncertową dla 1800 melomanów i 300-osobową salą kameralną. Od pierwszego koncertu 1 października 2014 roku budynek zyskał zadziwiającą reputację w świecie muzyki oraz wśród mieszkańców miasta i regionu. Po czterech sezonach wciąż uznawany jest przez publiczność, krytyków i muzyków za jedno z najlepszych miejsc koncertowych w Europie. Dzięki wzajemnemu zaufaniu zdobytemu podczas realizacji siedziby NOSPR biuro kontynuuje współpracę z japońskim partnerem Nagata Acoustics przy kolejnych projektach (m.in. Zespół Szkół Muzycznych w Warszawie oraz Filharmonia w Brnie).

Znalezione obrazy dla zapytania tomasz konior

Tomasz Mikołaj Konior Architekt i urbanista, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz założyciel i główny projektant w autorskim biurze KONIOR STUDIO. Pasjonat muzyki i miasta. W architekturze ceni adekwatność i konteksty potrzeb, miejsca oraz czasu. Autor i współautor ponad 150 projektów o różnej skali oraz tematyce. Do najbardziej znanych należą obiekty związane z muzyką, m.in. Centrum „Symfonia” przy Akademii Muzycznej w Katowicach oraz siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach z największą w Polsce salą koncertową, za którą otrzymał jak dotąd najlepsze referencje. Tomasz Konior jest laureatem wielu prestiżowych konkursów architektonicznych i nagród, m.in. Medalu Gloria Artis (2015), Nagrody Roku Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Architekt (2016), „Lider Dostępności” – nagrody Towarzystwa Urbanistów i Stowarzyszenia Integracja. Trzykrotnie nominowany do europejskiej nagrody im. Miesa Van der Rohe. Jest członkiem Śląskiej Okręgowej Izby Architektów, Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, gdzie w kadencji 2012–2015 pełnił funkcję przewodniczącego Zespołu Koordynacyjnego Sędziów Konkursowych. W latach 2015– 2018 zasiadał w Radzie Powierniczej Muzeum Narodowego w Warszawie.

open