Home Biznes i Ludzie Ludzie FRANÇOIS-XAVIER MOSER – ZWIĘKSZAMY MOC
FRANÇOIS-XAVIER MOSER –  ZWIĘKSZAMY MOC
0

FRANÇOIS-XAVIER MOSER – ZWIĘKSZAMY MOC

0
0

Rynek w Polsce charakteryzuje się wysokim tempem wzrostu, to stymuluje ciągły rozwój producentów szkła. Jako jeden ze światowych liderów w tej branży reagujemy na potrzeby klientów. Zdecydowaliśmy się na powiększenie mocy produkcyjnych dzięki rozbudowie i modernizacji jednej z dwóch linii działających w naszym zakładzie w Dąbrowie Górniczej. Mogę śmiało powiedzieć, że nasz zakład w Dąbrowie Górniczej jest jedną z najnowocześniejszych tego typu fabryk w Europie.

Rozmowa z Francois-Xavierem Moserem, Prezesem Grupy Saint-Gobain w Polsce, Rumunii, Bułgarii i Turcji

Grzegorz Przepiórka: Jak przedstawia się obecna pozycja Saint-Gobain na polskim rynku?

François-Xavier Moser: Saint-Gobain jest jedną ze 100 największych grup przemysłowych na świecie, a także jedną ze 100 najbardziej innowacyjnych. Produkujemy wyroby dla budownictwa: wełnę mineralną ISOVER, systemy suchej zabudowy RIGIPS, chemię budowlaną WEBER, sufity akustyczne ECOPHON, rury wodociągowe i kanalizacyjne z żeliwa sferoidalnego PAM, szkło SAINT-GOBAIN do wszelkich typów zastosowań w budownictwie i rozwiązania szklane GLASSOLUTIONS, a także szkło dla przemysłu motoryzacyjnego SEKURIT, specjalistyczne materiały techniczne (np. narzędzia ścierne NORTON). Mamy także marki związane z dystrybucją materiałów dla budownictwa: Tadmar i Platformę. Grupa Saint-Gobain jest obecna w 67 krajach. Zatrudniamy ponad 179 000 pracowników, a w 2017 roku nasze obroty wyniosły 40,8 miliarda euro. W Polsce rozpoczęliśmy działalność produkcyjną w 1994 roku. Dziś zatrudniamy ponad 7000 pracowników, mamy 25 zakładów produkcyjnych, a nasze obroty w 2017 roku wyniosły 4,7 mld PLN. Można więc śmiało powiedzieć, że nasza pozycja na rynku polskim jest bardzo znacząca.

G.P.: Potencjał produkcyjny Saint- Gobain w Polsce powiększa się w tym roku dzięki modernizacji jednej z linii produkcyjnych. Jakie jest uzasadnienie dla tej inwestycji?

F.X.M.: Tak, chodzi o produkcję szkła float w Dąbrowie Górniczej. Rynek w Polsce charakteryzuje się wysokim tempem wzrostu, to stymuluje ciągły rozwój producentów szkła. Jako jeden ze światowych liderów w tej branży reagujemy na potrzeby klientów. Zdecydowaliśmy się na powiększenie mocy produkcyjnych dzięki rozbudowie i modernizacji jednej z dwóch linii działających w naszym zakładzie w Dąbrowie Górniczej. Mogę śmiało powiedzieć, że nasz zakład w Dąbrowie Górniczej jest jedną z najnowocześniejszych tego typu fabryk w Europie. Wytwarzamy tu szkło float oraz szereg zaawansowanych technologicznie rozwiązań na bazie tego szkła. W globalnej ofercie Saint-Gobain na rynek budownictwa znajdują się tak innowacyjne rodzaje szkła jak m.in.: szkło grzewcze EGLAS, zmieniające przezierność PRIVA-LITE, szkło lakierowane PLANILAQUE COLOR-IT, ekologiczne lustra Miralite Pure, czy nasz nowy produkt niskoemisyjne szkło do okien ECLAZ zapewniające maksymalną ilość światła naturalnego we wnętrzach.

G.P.: Saint-Gobain co roku przeznacza na badania i rozwój ponad 400 mln euro. Jakie efekty przyniosły te działania i nakłady m.in. w zakresie nowych rozwiązań?

F.X.M.: W pracy nad nowoczesnymi rozwiązaniami bardzo cenimy sobie współpracę naukową z uczelniami oraz co-development, a także tworzenie produktów wspólnie z klientami. Posiadamy osiem dużych centrów badawczych na świecie, w których zatrudniamy łącznie ponad 3700 osób. Nasi eksperci pracują między innymi nad zagadnieniami związanymi z lepszym wykorzystaniem światła dziennego dzięki nowoczesnemu szkłu, doskonałą izolacją akustyczną i efektywnością energetyczną budynków dzięki wykorzystaniu materiałów izolacyjnych o optymalnych parametrach. Oczywiście ważne jest dla nas, aby te nowe rozwiązania były przyjazne dla środowiska, wspomagały zrównoważony rozwój. Każdego roku Saint-Gobain zgłasza około 400 nowych patentów, wiele z nich staje się standardem w branży. Z dumą podkreślam fakt, że co czwarty produkt, który Saint-Gobain posiada dziś w swojej ofercie, pięć lat temu jeszcze nie istniał. Mógłbym podać tu wiele przykładów: płyty gipsowo-kartonowe Rigips Habito, które odznaczają się bardzo wysoką wytrzymałością i nośnością, lub wyróżniona statuetką TopBuilder 2018 wełna szklana do izolacji stropów garaży oraz pomieszczeń przemysłowych Stropmax 31 marki ISOVER, lekka i niezwykle efektywna termicznie. Dobrym przykładem jest też wspomniane wcześniej szkło grzewcze EGLAS, które w tym roku otrzymało prestiżową nagrodę Dobry Wzór 2018. Służy ono nie tylko do redukcji ilości pary wodnej czy śniegu mogących pokrywać oszklenie, ale można dzięki niemu również ogrzewać pomieszczenia.

G.P.: Jak materiały budowlane zmieniają życie, innymi słowy dlaczego warto w nie inwestować?

F.X.M.: „My tworzymy budynki, a potem one tworzą nas” powiedział kiedyś Winston Churchill. W pełni zgadzam się z tym stwierdzeniem. Wpływ materiałów budowlanych na nasze codzienne samopoczucie jest ogromny. W pomieszczeniach spędzamy między 80 a 90% czasu. Budując dom czy remontując mieszkanie, warto więc zwrócić uwagę na wiele czynników – dobrą izolację termiczną, ochronę przed hałasem, jakość powietrza, optymalną ilość światła, estetykę. W 2010 roku Grupa wprowadziła standard Multi Comfort, który zapewnia kompleksowe podejście do budownictwa przyszłości ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb użytkowników – ich komfortu, bezpieczeństwa, zdrowia oraz dbałości o środowisko naturalne.

G.P.: Program Multi Comfort Saint-Gobain został stworzony z myślą o inwestorach, którzy cenią sobie kompleksowo rozumiany komfort. Jakie perspektywy dla tego Programu dostrzega Pan w Polsce? Czego potrzeba, aby się dalej szybko rozwijał?

F.X.M.: Najtrudniej było zacząć, pokazać, że możliwe jest takie budowanie, które kompleksowo wychodzi naprzeciw potrzebom inwestorów. Ale nasi partnerzy już pokazali, że w zakresie domów jednorodzinnych jest to osiągalne. Kolejnym krokiem będzie wprowadzanie standardu Multi Comfort dla budynków wielorodzinnych, domów dla seniorów czy przedszkoli. Przecież budynek, w którym spędzają czas nasze dzieci, musi być dla nich bezpiecznym środowiskiem z, między innymi, odpowiednią jakością powietrza, dobrą akustyką czy odpowiednią ilością naturalnego światła. Na rynku polskim obserwujemy też coraz większe zainteresowanie budownictwem zrównoważonym – i to nie za sprawą przepisów, których w tym obszarze wciąż jest niewystarczająca ilość, a raczej dzięki rosnącej świadomości inwestorów w zakresie dbałości o jakość życia i naszą planetę.

G.P.: W tym roku po raz piąty z rzędu firma została nagrodzona prestiżowym certyfikatem „Top Employers Polska 2018” oraz „Top Employers Europe 2018”. Jak modelowane są warunki pracy w Saint-Gobain? Jakie możliwości rozwoju mają pracownicy?

F.X.M.: Jesteśmy dumni, że Saint-Gobain po raz piąty z rzędu została nagrodzona tymi prestiżowymi certyfikatami. Tym bardziej, że w procesie certyfikacji badanych jest ponad 600 aspektów, np. warunki pracy czy system zarządzania wynikami. Możliwość rozwoju zawodowego i zadowolenie z pracy to dobre argumenty dla przyszłych pracowników Grupy Saint-Gobain, a właśnie za szczególne podejście do rozwoju pracowników i ich umiejętności, budowanie wyjątkowej kultury organizacyjnej oraz efektywne zarządzanie talentami nas wyróżniono. W badaniu wartości naszej marki pracownicy wskazali trzy hasła, które kojarzą im się z Saint-Gobain: innowacyjność, szacunek i pasja – i to jest najlepsze podsumowanie naszych starań.

G.P.: Z jakimi założeniami i ambicjami Saint-Gobain rozpocznie rok 2019?

F.X.M.: Za cel stawiamy sobie umacnianie naszej pozycji jako lidera na rynkach, na których działamy, firmy w pełni skoncentrowanej na wspieraniu klientów, oferującej innowacyjne produkty i rozwiązania.

open