Home IT&BIM REWOLUCJA BIM
REWOLUCJA BIM
0

REWOLUCJA BIM

0
0

BIM z całą pewnością jest rewolucją z uwagi na to, w jak krótkim czasie zmienił całkowicie podejście do myślenia w budownictwie – projektowaniu, realizacji i zarządzaniu obiektami. Obserwując rynek i problemy, z którymi przychodzą klienci, można zauważyć, że korzystanie z jednej wspólnej bazy danych w środowisku 3D jest już nieuniknione, zwłaszcza w przypadku dużych inwestycji.

 

Dagmara Kowalik
Dyrektor Marketingu
AEC Design

 

Biura projektowe coraz częściej sięgają po automatyzację i narzędzia usprawniające kolaborację przy projekcie. Dużo większą popularnością cieszą się też usługi pisania skryptów czy dedykowanych aplikacji, które mogą zaoszczędzić całe tygodnie pracy. Bez digitalizacji, którą wnosi ta przełomowa technologia, wspomniane zmiany na pewno nie byłyby możliwe.

Zajmując się od lat wdrażaniem tej technologii w firmach w całej Polsce, w AEC Design widzimy, że BIM to jednak przede wszystkim ewolucja prowadząca do budownictwa cyfrowego. Klienci, którzy najwcześniej rozpoczęli z nami drogę digitalizacji, wciąż widzą następne usprawnienia i pomysły na automatyzację. Otwierają się przed nimi kolejne możliwości, takie jak skanowanie 3D z użyciem dronów, wykorzystywanie wirtualnej rzeczywistości lub prefabrykacja instalacji. Nowoczesne firmy, poważnie myślące o rozwoju, zbierają dane na temat swojej pracy i wnikliwie je analizują. Na tej podstawie zauważają żmudne i powtarzalne zadania, które są w stanie zautomatyzować, zyskując tym samym przewagę konkurencyjną. Świadomie planują inwestycje w szkolenie pracowników i dają im narzędzia do zwiększenia swojej efektywności. Praca całych zespołów jest organizowana zgodnie ze standardami zarządzania projektami, dzięki czemu można łatwiej wdrożyć nowego pracownika. Co więcej, jeśli projekt jest przechowywany w chmurze, takie działania mogą się odbywać nawet zdalnie. Nowe technologie odpowiadają na niezaspokojone zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę na rynku pracy poprzez automatyzację, optymalizację oraz, w razie zwiększonego zapotrzebowania, elastyczne dołączanie zespołów zdalnych.

Zasadnicza zmiana odczuwalna w firmach, które wdrażają u siebie technologię BIM, jest kulturowa. Mocny nacisk na kolaborację i komunikację w projektach, agregowanie danych oraz wprowadzenie standardów w procesach biznesowych powodują, że środowisko pracy jest bardziej zintegrowane i połączone. Praca staje się bardziej „inteligentna”, mniej powtarzalna.

Case study


Budimex SA
Grupa Budimex SA jest największym generalnym wykonawcą w Polsce. Specjalizuje się w realizacji projektów kubaturowych, infrastrukturalnych i przemysłowych. Dzięki wdrożeniu przez firmę AEC Design  wykorzystuje technologię BIM i nowoczesne oprogramowania do podglądania modeli oraz
analizowania szczegółów konstrukcyjnych i instalacyjnych.

„Projektowanie w BIM bardzo ogranicza liczbę zapytań do projektanta. Projekty 3D
są dokładniejsze i pozwalają lepiej zaplanować samą realizację. Poza tym dzięki
urządzeniom mobilnym mam nieograniczony dostęp do pełnej dokumentacji bez
względu na to, gdzie akurat jestem na budowie”.

ANDRZEJ CHLEBIŃSKI
Kierownik robót, Budimex


 

Czy BIM jest dla wszystkich z branży AEC?

Wdrożenie technologii BIM, szkolenie i zakup oprogramowania szybko zwraca się w większych firmach, które prowadzą kilka inwestycji. Obecnie obserwujemy, że coraz mniejsze firmy świadomie decydują się na dołączenie do rewolucji w budownictwie, aby mieć możliwość wykonywania zleceń dla dużych partnerów biznesowych. W biurach projektowych są dedykowane grupy architektów, którzy przyjmują zlecenia w tej technologii i wewnętrznie szkolą innych członków zespołu w razie potrzeb. Mniejsi podwykonawcy generalnych wykonawców pracujących w technologii BIM uczą się korzystania z modelu 3D, aby ułatwić sobie wykonywanie zadań. Do swoich prac mogą korzystać nawet z darmowych przeglądarek i wciąż czerpać korzyści z pracy w środowisku 3D. Widzimy,
że mniejsze firmy z branży AEC już rozpoczynają swoją pracę w BIM-ie. Tempo, w jakim ta technologia zyskuje popularność, stale rośnie. Według naszych prognoz w perspektywie najbliższych 5–10 lat praca w cyfrowym środowisku 3D będzie warunkiem koniecznym do utrzymania się na rynku AEC. Ponadto BIM-em są zainteresowani producenci urządzeń i instalacji, prefabrykatów oraz wyposażenia wnętrz, którzy zlecają nam budowanie sparametryzowanych bibliotek i autorskich nakładek do projektów w technologii BIM. Dzięki temu czynnie wspierają projektantów, pomagając im nasycić model BIM w istotne informacje wymagane przez inwestora.

Od czego zacząć?

Przy wdrożeniu technologii BIM zawsze zachęcamy naszych klientów do postawienia sobie konkretnych, mierzalnych celów do osiągnięcia w określonym czasie. Pomagamy w przygotowaniu Planu Wdrożenia BIM (ang. BIP – BIM Implementation Plan). W trakcie procesu wdrożenia zwykle zauważamy szeroką gamę dodatkowych korzyści, które łączą się i uzupełniają finalną wizję strategii klienta, a po zamknięciu pierwszego etapu wdrożenia pomagamy wyznaczyć kolejne cele. Wszystko trzeba dopasować do potrzeb firmy i priorytetów. Potrzebne jest też głębokie przekonanie o konieczności zmiany ze strony kadry zarządzającej. Nie ma uniwersalnego przepisu na sukces.

Jakie są wymierne korzyści z wdrożenia BIM w firmie?

Korzyści zależą od etapu inwestycji. Choć początkowo potrzebujemy więcej informacji do nasycenia modelu BIM i wymodelowania obiektu w środowisku 3D, ten trud okazuje się niezwykle istotny na dalszych etapach realizacji. Biura projektowe, które dobrze posługują się skryptami i bibliotekami, są w stanie zautomatyzować część procesu projektowego. Generalni wykonawcy mogą zaoszczędzić do 30% kosztów budowy dzięki lepszemu planowaniu finansów oraz czasu. Mamy sygnały od zespołów, które potwierdzają, że komunikacja jest lepsza i udaje się uniknąć wielu nieprzewidywanych dotychczas utrudnień na placu budowy. Inwestorzy mają lepszą widoczność i kontrolę nad ryzykiem – kosztami oraz czasem. Firmy zajmujące się zarządzaniem budynków mogą już korzystać z bazy danych BIM. Najważniejsze jest pamiętanie o ciągłej, inkrementalnej innowacji, którą już teraz można zacząć wdrażać.

Case study


Golub GetHouse
Mennica Legacy Tower jest pierwszą inwestycją, którą Golub GetHouse realizuje w technologii BIM, ale już wiadomo, że kolejne planowane inwestycje również będą zrealizowane z wykorzystaniem tej technologii. W zakresie budowy Mennica Legacy Tower AEC Design świadczy usługi konsultacji w zakresie modelowania obiektu.

Fot. arch. Golub GetHouse

 

„Jako inwestor i jednocześnie zarządca nieruchomości zwróciliśmy uwagę na fakt, że posiadanie w jednym miejscu wszystkich informacji dotyczących projektu jest bardzo wygodne. Pozwala to na łatwy i szybki dostęp do pełnej dokumentacji budynku z poziomu komputera lub tabletu. Z naszego punktu widzenia BIM to przede wszystkim nowoczesna forma zarządzania informacją o budynku”.

HUBERT KONDRACKI
Technical Manager, Golub GetHouse


Czy są nowe trendy połączone z ideą BIM, o których warto wspomnieć?

Wspieramy ideę i promujemy zmianę proporcji planowania i projektowania inwestycji (obecnie ok. 20%) aż do budowy (ok. 80%). Chcemy pomóc naszym klientom ograniczyć czas realizacji inwestycji do 20%. Wiemy, że da się tak przygotować projekt, że by utrzymanie budowy nie stanowiło dużego obciążenia finansowego. Dzięki takim trendom jak BIM i prefabrykacja widzimy,
że liderom rynku uda się to osiągnąć już w ciągu najbliższych 10 lat – także w Polsce. Innym trendem jest wirtualna rzeczywistość, która staje się wymaganą platformą komunikacji między inwestorem a architektem. Ułatwia zrozumienie projektu zwłaszcza tym, którzy nie mają wyobraźni przestrzennej, a chcą zrealizować swoje założenia biznesowe. Ciekawym obszarem jest też połączenie BIM-u z Facility Management – dużo nowych zagadnień i wyzwań stoi teraz przed firmami zajmującymi się zarządzaniem budynku wchodzącymi w erę technologii BIM. Takich kierunków, które otwierają się dla nas, jest wiele i musimy stale się rozwijać, aby być w stanie oferować najlepsze usługi pokrewne technologii BIM naszym klientom.

 

Case study


STRABAG

STRABAG jest europejskim koncernem budowlanym, liderem w zakresie wdrażania innowacyjnych technologii. Realizuje najbardziej prestiżowe inwestycje w segmentach budownictwa ogólnego,
inżynieryjnego i infrastrukturalnego. 25 kwietnia 2018 r. po raz piąty został uhonorowany tytułem Construction Company of the Year 2018 w prestiżowym konkursie CEEQA. Grupa STRABAG działa w Polsce od 1987 roku, a z AEC Design współpracuje od kilku lat. STRABAG jako jedna z pierwszych firm budowlanych wdrożyła technologię BIM. Building Information Modeling to n ie t ylko nowy sposób pracy, ale nowy sposób myślenia. Dzięki BIM firma STRABAG polepszyła komunikację oraz zminimalizowała ryzyko, zwiększyła przejrzystość działań i na każdym etapie procesu inwestycyjnego ma wpływ na rozwój projektu.

Fot. arch. STRABAG

Kuryłowicz & Associates
AEC Design dla firmy Kuryłowicz & Associates świadczy kompleksowe usługi dostarczania oprogramowania Autodesk, wsparcia technicznego oraz szkoleń i konsultacji w zakresie Revit/BIM. Firma Kuryłowicz & Associates jest Klientem AEC Design nieprzerwanie od 2003 roku.

Fot. arch. Kuryłowicz & Associates

 

„Różnorodność tworzonych w naszej pracowni projektów wymaga znaczącej elastyczności wykorzystania metod oraz oprogramowania. Właściwy dobór narzędzi zapewnia nie tylko optymalizację procesu projektowego, lecz również przyczynia się do poprawy jakości tworzonej przez nas dokumentacji. Starając się w pełni czerpać z możliwości, jakie daje nam BIM, w codziennej pracy wykorzystujemy najbardziej zaawansowane technologie, m.in. Revit-Dynamo. Tworzone w tym oprogramowaniu skrypty automatyzują pracę, eliminują prawdopodobieństwo błędów, a co najważniejsze, znacząco poszerzają możliwości projektowe. W toku prac skrypty stają się powszechnymi funkcjami, wspomagając twórczość architektoniczną na każdym etapie procesu projektowego”.
JAN RUBEL, BIM Manager, Kuryłowicz & Associates

open