28 stycznia w Galerii WSEiZ odbył się wernisaż wystawy „Architektura malowana”, na której wystawione zostały prace profesora Wojciecha Zabłockiego. Goście mogli podziwiać rysunki (wykonane różnymi technikami) przedstawiające obiekty architektoniczne zaprojektowane przez profesora Zabłockiego w trakcie jego wieloletniej kariery zawodowej, np. Ośrodek X Igrzysk Śródziemnomorskich w Latakii (Syria), salę sportową „Polonez” w Warszawie, willę nad morzem w Syrii, tor kolarski w Pruszkowie, salę sportową w Głogowie, pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach i wiele innych. Wystawę można oglądać do 10 lutego.
Wojciech Zabłocki (ur. 6 grudnia 1930 r.) architekt, wykładowca akademicki, członek SARP, Prezes Polskiej Akademii Olimpijskiej, Prezes Rady Muzeum Sportu i Turystyki, laureat Honorowej Nagrody SARP, odznaczony Krzyżem Komandoskim Orderu Odrodzenia Polski, orderem Ecce Homo oraz trzykrotnie Wawrzynem Olimpijskim za działalność w dziedzinie architektury i sztuki. Znawca architektury sportowej, autor wielu projektów architektonicznych, m.in.:
- ośrodka sportowego w Aleppo
- sali gier w Warszawie
- Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Warszawie
- kompleksu sportowego w Koninie
- centrum Sportowego w Zgorzelcu
- ośrodka sportowego w Puławach
Profesor Zabłocki to również szermierz-olimpijczyk:
- w latach 1948-64 członek drużyny narodowej w szabli
- czterokrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich (dwa medal srebrne, jeden brązowy)
- mistrz świata juniorów w 1953 r.
- dziesięciokrotny mistrz Polski
- Mistrz Europy i Świata Weteranów
Ponadto Profesor to także autor kilkunastu książek na temat architektury olimpijskiej oraz historii szabli. Jego prace rysunkowe i malarskie były wystawiane w Polsce i za granicą.
Źródło: www.wseiz.pl
Foto: Archiwum WSEiZ