Home IT&BIM FORUM BUILD4FUTURE
FORUM BUILD4FUTURE
0

FORUM BUILD4FUTURE

0
0

To zasoby, a nie pieniądze są główną barierą w szybkim rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Nasz rynek potrzebuje programów promieszkaniowych, które będą stymulowały podaż i poszerzały ofertę lokali – to wnioski z pierwszego dnia Forum Gospodarczego Budownictwa Build4Future, które rozpoczęło się 11 lutego w Poznaniu.

Build4Future w tym roku inauguruje poznańskie Targi BUDMA, które potrwają od 12 do 15 lutego. Podczas dwudniowego Forum, organizowanego przez Grupę MTP, eksperci rynku budowlanego, nieruchomości oraz administracji dyskutują m.in. o roli inwestycji publicznych dla polskiego rynku oraz o wyzwaniach dla sektora budowlanego i deweloperskiego. Kluczowymi tematami Build4Future są rządowe programy mieszkaniowe „Dostępność plus”, „Mieszkanie plus” i „Mieszkanie na start”, których realizacja ma stać się impulsem do rozwoju mieszkalnictwa i doprowadzić do przeobrażenia polskiego rynku mieszkaniowego.

Potrzeby są ogromne. Szacuje się, że w Polsce już teraz brakuje ok. 3 mln mieszkań. Realizacja Narodowego Programu Mieszkaniowego doprowadzić do powstania ok. 2,5 mln lokali. Efektem ma być wzrost wskaźnika liczby mieszkań przypadającej na tysiąc mieszkańców z 363 do 435, czyli obecnej średniej Unii Europejskiej. Taki wynik jest realny do osiągnięcia do 2030 r., ale wbrew pozorom czasu wcale nie ma dużo.

Forum rozpoczęła debata „Plany i strategie rozwoju polskiego budownictwa”, w której udział wzięli Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Grzegorz Muszyński, Członek Zarządu PFR Nieruchomości, Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich, Zbigniew Kiedyński, Prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości przy Związku Banków Polskich. – Do końca tego roku, na różnym etapie realizacji, może być już około 100 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus – mówili Artur Soboń i Grzegorz Muszyński.

open