Home Aktualności PLGBC GREEN BUILDING AWARDS 2019
PLGBC GREEN BUILDING AWARDS 2019
0

PLGBC GREEN BUILDING AWARDS 2019

0
0

Budynki i wnętrza z wyjątkowymi rozwiązaniami architektury zrównoważonej, wyróżniające się projekty i inicjatywy oraz produkty przyjazne środowisku – rusza kolejna edycja konkursu PLGBC Green Building Awards. Ideą konkursu i przyznawanych w nim wyróżnień jest promocja nowoczesnych rozwiązań dla zrównoważonego budownictwa. Konkurs dedykowany jest firmom z branży budownictwa i nieruchomości. Tegoroczna edycja konkursu została poszerzona o nowe kategorie. To jedyna tego typu inicjatywa, która wyróżnia najlepsze projekty green building w Polsce. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas uroczystej Gali na zakończenie 9. PLGBC Green Building Symposium w Warszawie.

Rozpoczęła się tegoroczna edycja konkursu PLGBC Green Building Awards. Jego celem jest wyróżnienie najciekawszych i innowacyjnych rozwiązań dla budownictwa ekologicznego. Inicjatywa dedykowana jest firmom z branży budownictwa i nieruchomości.

Prace oceniane będą przez Jury zarówno pod względem walorów związanych z budownictwem ekologicznym i zrównoważonym rozwojem, jak i architektonicznych oraz estetycznych. Pod uwagę będą brane również wszelkie nowatorskie aspekty danego projektu czy produktu.

W tym roku do konkursu dodano nowe kategorie, uwzględniające najlepsze zmodernizowane lub rozbudowane budynki, ekologiczne budownictwo mieszkaniowe oraz wyróżniające się inwestycje miejskie/gminne.

Tegoroczne grono Komisji Konkursowej PLGBC Green Building Awards 2019 tworzą wyjątkowe osobowości:

  • dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz, Członek Honorowy Komisji Konkursowej, wiceprezes i generalny projektant autorskiej pracowni architektury Kuryłowicz & Associates, przewodnicząca Rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza.
  • Wojciech Małecki, Członek Honorowy Komisji Konkursowej, od 1997 r. wraz z żoną Joanną prowadzi pracownię MAŁECCY biuro projektowe. Jest współautorem nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach, nominowanej do prestiżowej Nagrody im. Miesa van der Rohe 2019. Wieloletni Członek Zarządu SARP Katowice.
  • mgr inż. arch. Justyna Biernacka, Wiceprezeska ds. przestrzeni miasta w Fundacji Przestrzenie, Sustainability Managing Partner w Materiality, Pełnomocniczka Zarządu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich ds. Zrównoważonej Architektury.
  • dr hab. inż. arch. Wacław Celadyn, Profesor zwyczajny, dyrektor Instytutu Projektowania Budowlanego  Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i kierownik Katedry Budownictwa Ogólnego i Materiałów Budowlanych. Członek m.in. Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN, Royal Architectural Institute of Canada, Izby Architektów RP i SARP.
  • Elżbieta Dziubak, Generalny Architekt ALUPROF S.A., Członek Izby Architektów RP od początku jej założenia, od kilku kadencji Sekretarz w Komisji Egzaminacyjnej i Kwalifikacyjnej Mazowieckiej Izby Architektów RP.
  • Jakub Kuszewski, Prezes firmy Forbo Flooring Polska, która jest liderem w produkcji zrównoważonych rozwiązań podłogowych i częścią szwajcarskiej Grupy Forbo. Od ponad 25 lat związany z branżą budowlaną. Ekspert rozwiązań podłogowych dostępnych na rynku. Propagator zrównoważonego rozwoju w budownictwie w Polsce.
  • Jakub Lewkowicz, Business Development w Kuryłowicz & Associaties, absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Białostockiej oraz studiów Executive MBA na Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i Vienna Institute for Economic Studies.
  • Bartosz Marcol, Starszy konsultant ds. Zrównoważonego rozwoju w firmie Arup Polska Sp. z o.o. Absolwent Politechniki Śląskiej i Duńskiego Uniwersytetu Technicznego. Jako jeden z pierwszych na świecie uzyskał akredytację WELL Accredited Professional (WELL AP).
  • Ewa Kowalska-Ocneanu, szef działu zrównoważonego rozwoju WSP, asesor BREEAM International, BREEAM Accredited Professional oraz audytor BREEAM In-Use.
  • dr inż. arch. Aleksandra Witeczek, adiunkt w Katedrze Projektowania Architektonicznego na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Do dnia 30 czerwca br. można bezpłatnie wysyłać zgłoszenia do dziewięciu kategorii konkursowych poprzez wypełnienie formularza on-line dostępnego na stronie konkursu

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniu 3 października br. podczas uroczystej Gali na zakończenie 9. PLGBC Green Building Symposium w Warszawie.

Więcej informacji: https://awards.plgbc.org.pl/

 

Informacja o organizacji:

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC – Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową non-profit, mającą na celu wspieranie sektora budownictwa w Polsce, poprzez promowanie i wdrażanie zasady potrójnej odpowiedzialności: środowiskowej, socjalnej  i ekonomicznej. Głównym celem PLGBC jest rozwijanie procesu projektowania, budowania  i użytkowania budynków o elementy zrównoważonego rozwoju tak, aby przyniosło to korzyść zarówno ich mieszkańcom, środowisku, jak i wszystkim uczestnikom procesu budowlanego.

PLGBC jest jedną z blisko 70 organizacji green building councils działających na całym świecie, skupionych  w ramach World Green Building Council. W Polsce jest platformą zrzeszającą firmy, instytucje oraz ekspertów, którym bliska jest idea zielonego budownictwa.

PLGBC prowadzi szereg szkoleń i warsztatów tematycznych, w tym szkolenia LEED (prowadzone przez LEED Faculty) i BREEAM (prowadzone przez trenerów BRE). W portfolio znajdują się też szkolenia dla producentów materiałów budowlanych, wykończeniowych i wyposażenia, a także inne związane ze zrównoważonym budownictwem i systemami oceny wielokryterialnej budynków (w tym wprowadzenie do WELL Building Standard®).

Dla promocji zrównoważonego budownictwa, PLGBC organizuje coroczne wydarzenia, jak PLGBC Green Building Symposium i PLGBC Dzień Ziemi oraz warsztaty Green Building Tour. Jest inicjatorem konkursu PLGBC Green Building Awards, który wyróżnia zrównoważone budynki i projekty oraz rozwiązania produktowe dla zielonego budownictwa w Polsce. Eksperci PLGBC uczestniczą jako prelegenci  w licznych konferencjach w kraju i zagranicą.

PLGBC wydaje liczne raporty i publikacje. Na podstawie analizy rynku, co roku wydawany jest raport Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach. W 2018 r. Stowarzyszenie opracowało także raport Zdrowe zielone biura. Na rynku ukazała się również książka, która powstała we współpracy PLGBC i wydawnictwa PWN – Zrównoważone budynki biurowe.
Innowacją w branży, jest stworzona przez PLGBC Baza Budynków Certyfikowanych w Polsce, łącząca informacje o obiektach certyfikowanych we wszystkich obecnych w kraju systemach oceny budynków, i działająca na zasadzie wyszukiwarki według kilku kryteriów.

www.plgbc.org.pl
www.facebook.com/PolishGreenBuildingCouncil

 

 

open