Home Architecture Design STELMACH I PARTNERZY BIURO ARCHITEKTONICZNE – BOLESŁAW STELMACH
STELMACH I PARTNERZY BIURO ARCHITEKTONICZNE – BOLESŁAW STELMACH
0

STELMACH I PARTNERZY BIURO ARCHITEKTONICZNE – BOLESŁAW STELMACH

0
0

Bolesław Stelmach, dr hab. inż. architekt, prof. WSPA Ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej w 1980 roku, a w 1984 – podyplomowe studia planowania przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 2009 roku uzyskał tytuł doktora inżyniera architekta, a w 2016 stopień doktora habilitowanego oraz Profesora Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Generalny projektant w Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o., pracowni istniejącej od 1992 roku, specjalizującej się w projektach urbanistycznych i architektonicznych miast, ogrodów oraz domów. Obszar działalności biura obejmuje całą Polskę, a główna siedziba mieści się w Lublinie.

Nazywany „wirtuozem szkła i betonu”, wielokrotnie nagradzany w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Twórczość architektoniczną Bolesława Stelmacha cechuje niezwykła konsekwencja realizacji proekologicznych, funkcjonalnych obiektów o bardzo współczesnym, pięknym wyrazie, wzbogacających zastany kontekst przyrodniczy i szanujących otoczenie kulturowe. Za te cechy w 2010 roku Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznało mu najwyższe wyróżnienie – Nagrodę Honorową SARP. W 2012 roku, za szczególne zasługi dla kultury polskiej, otrzymał Brązowy Medal GLORIA ARTIS Ministra Kultury RP, a w 2015 r. za wybitne zasługi w dziedzinie architektury otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 roku został laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie architektury. Od listopada 2017 r. pełni funkcję Dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o.
Biuro Stelmach i Partnerzy od 1992 roku tworzą: Bolesław Stelmach, Marek Zarzeczny, Rafał Szmigielski, Zbigniew Wypych. Pracownia konsekwentnie realizuje budynki o najprostszej formie w nawiązaniu do lokalnych warunków. Znakiem rozpoznawczym jest eksponowanie struktury konstrukcyjnej i faktury użytych materiałów, zazwyczaj o surowym wyrazie. Najbardziej znane obiekty to: w roku 2010 i 2018 oddano w Warszawie dwa budynki – rozbudowę Sejmu, których projekty wyłoniono w konkursie ogólnopolskim. W 2010 – Roku Chopinowskim – oddano też do użytku nowe obiekty w zrewaloryzowanym parku w Żelazowej Woli oraz Centrum Chopinowskie w Warszawie, a w 2016 r. Centrum Spotkania Kultur: „Teatr w budowie” w Lublinie. Wszystkie projekty wyłoniono w międzynarodowych konkursach architektonicznych. Poza tym znane też są wcześniejsze realizacje biura, jak Centrum Promocji i Biuro Obsługi Klienta Telekomunikacji Polskiej SA (1999), Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego (2006), biurowiec Zana House (2008), a także Centrum Hydroterapii (2004) oraz Sanatorium Fortunat (2005) w Nałęczowie.

 

Bolesław Stelmach

1. Motto projektowe i życiowe Powtarzać się pięknie jak Bach (Cioran).

2. Autorytet/guru architektoniczny Rembrandt van Rijn.

3. Dom marzeń Leśniczówka w głębokim lesie

. 4. Najbardziej udany projekt Ten następny.

5. Projekt – zjadacz czasu Życie.

6. Pozaarchitektoniczne źródła inspiracji Natura.

7. Ulubione rozwiązanie (materiałowe, technologiczne), którego często używam Żelbet – współczesny kamień.

8. Zaleta i wada architekta, które najbardziej rzucają się w oczy Że muszę budować, żeby mieć na chleb.

9. Moja pierwsza nagroda Nagroda Rządu RP dla Młodych Twórców im. Stanisława Wyspiańskiego w 1995 r.

10. Najgorszy budynek/budowla (w moim mieście, w Polsce, w Europie, na świecie) Całe morze złych domów wybudowanych współcześnie.

open