Home News TRENDY W BUDOWNICTWIE 2019, A WYZWANIA GEOTECHNICZNE
TRENDY W BUDOWNICTWIE 2019, A WYZWANIA GEOTECHNICZNE
0

TRENDY W BUDOWNICTWIE 2019, A WYZWANIA GEOTECHNICZNE

0
0

Emilia Błach
Kierownik Działu Ofertowego
Soletanche Polska

 

Coraz bardziej skomplikowane warunki gruntowe w połączeniu z coraz większą odwagą w projektowaniu niestandardowych brył sprawiają, że obiekty kubaturowe wymagają nieszablonowych rozwiązań w kontekście podejścia do projektowania i realizacji ich posadowienia.

Kluczem do sukcesu jest ścisła współpraca projektowo-wykonawcza, umiejętność doboru i zastosowania technologii geotechnicznych tak, aby zoptymalizować budżet oraz wydajność pracy, co przełoży się na całość terminarza prac. Bardzo ważne będzie zachowanie synergii prac geotechniczno-żelbetowych. Takie rozwiązanie przyniesie wymierne oszczędności.

TREND 1: projekty wielofunkcyjne to przyszłość dużych aglomeracji
Wiele funkcji w jednym, czyli tzw. mixed-use development, to trend, który w 2019 będzie się umacniał. Tak wynika z perspektywy 2030, jaką przyjęła Warszawa. Podobnie zdają się koncentrować swoje działania takie miasta, jak: Łódź, Wrocław, Trójmiasto, aglomeracja śląska czy Kraków. Wynika to z faktu, że jako użytkownicy miasta potrzebujemy skracać dystanse w kontekście przemieszczania się między strefami: mieszkalną, biurową, rozrywkową czy handlową. W ten sposób kupujemy sobie czas, którego nam ciągle brakuje.

W 2018 został oddany jeden z największych obiektów w stylu mixed-use w Warszawie. Centrum Praskie Koneser – to kompleks obiektów mieszkalnych, biurowych i kulturalno-rozrywkowych znajdujący się na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. Kompleks znajduje się między ulicami: Ząbkowską, Nieporęcką, Białostocką i Markowską na Pradze-Północ w Warszawie. Soletanche wykonała pod tym obiektem trzykondygnacyjny parking podziemny, mikropale kotwiące płytę fundamentową, zabezpieczenie wykopu w technologii ścian szczelinowych oraz ścianki berlińskiej kotwionej. Dodatkowo naszym zadaniem było wzmocnienie budynków zabytkowych przy użyciu technologii jet-grouting.

Jest potencjał do „DREAM BIG”
Inwestorzy i architekci będą się prześcigali w kreowaniu projektów, które z założenia powinny skupiać w sobie jak najwięcej funkcji. Aby przyciągnąć mieszkańców, ważna będzie umiejętność wyróżnienia się, ale również wkomponowania w istniejącą tkankę miejską. Odważna wizja architektoniczna, aby mogła powstać, wymaga nierzadko skomplikowanych/specjalistycznych rozwiązań geotechnicznych. Zachęcamy do myślenia w kategorii Sky is the limit. Przy odpowiedniej współpracy oraz włączeniu specjalistów z zakresu geotechniki na etapie projektowania konstrukcji jesteśmy w stanie sprostać nawet z pozoru najbardziej karkołomnemu wyzwaniu. Mamy spore doświadczenie zarówno w kontekście realizacji typu mixed-use, jak i rewitalizacji rozumianej jako modernizacja oraz zmiana funkcji budynku. To na przykład rozbudowa dworku w Sopocie, przebudowa dawnych koszar carskich na klinikę dentystyczną w Warszawie, prace fundamentowe pod Browarami Warszawskimi oraz obszarem dawnej Fabryki Norblina, która już niedługo stanie się tętniącym życiem centrum rozrywkowo-biurowo-handlowo-kulturalnym z mocno rozbudowaną strefą food.

Pod Centrum Praskim Koneser Soletanche wykonał szereg prac. Zadaniem firmy było między innymi wzmocnienie budynków zabytkowych przy użyciu technologii jet-grouting

Nasze fundamenty połączą pokolenia pod kompleksem biurowym Generation Park w Warszawie

Zdjęcia arch. Soletanche Polska

TREND 2: oddanie przestrzeni miejskiej dla ruchu pieszego i rowerowego
Coraz więcej miast w swojej strategii chce być bardziej „zielonymi”. Skutkuje to większą liczbą inwestycji w ścieżki rowerowe. Rośnie liczba bezkolizyjnych skrzyżowań i przejazdów stworzonych właśnie z myślą o płynności ruchu rowerowego. Transport publiczny wspomaga się również flotą rowerów miejskich, które mają pomóc mieszkańcom miast wybrać adekwatny dla swoich potrzeb środek transportu publicznego. Wszystko po to, by ograniczyć emisję CO2. Aby rozbudowywać tę infrastrukturę, za chwilę będą potrzebne miejsca parkingowe dla rowerów. Pierwszy taki podziemny parking dedykowany stricte cyklistom będzie usytuowany pod inwestycją Art.Norblin, której fundamenty właśnie realizujemy.

Zielone miasto to jednak nie tylko infrastruktura dla cyklistów, ale również miejsca parkingowe dla użytkowników samochodów, których nadal w przestrzeni publicznej jest jak na lekarstwo. Na szczęście inwestor Konesera, firma Liebrecht & Wood, pomyślała o dogodnym dojeździe i parkowaniu, mimo tego, że na terenie Centrum Praskiego nie ma ani jednego miejsca parkingowego. Cała infrastruktura drogowa została ukryta w podziemiu. Ogromny kilkukondygnacyjny parking, w budowie którego mieliśmy swój udział, pomieści ponad 1200 samochodów.

TREND 3: start-upy i samozatrudnienie a przestrzeń do pracy
Nadal będą realizowane inwestycje w sektorze Real Estate przeznaczone na powierzchnie biurowe. Polacy są coraz bardziej przedsiębiorczy i odważni. Zakładamy coraz więcej nowych biznesów. Rośnie liczba inwestorów zagranicznych, którzy chcą tu tworzyć swoje start-upy. Bardzo dobrze radzi sobie sektor IT. Mamy dużo dobrych specjalistów. Przyciąga to inwestycje i potrzeby biurowe wzrastają. Coraz prężniej rozwija się idea co-workingu. W ostatnim czasie zrealizowaliśmy w zakresie fundamentowania kilka projektów biurowych. Jesteśmy odpowiedzialni za podziemie kultowego Nowego Sezamu w Warszawie, kolejnego budynku kompleksu biurowego Olivia Park w Gdańsku oraz budynku SPARK w Warszawie. Nasze fundamenty połączą również pokolenia pod kompleksem biurowym Generation Park zlokalizowanym w sąsiedztwie Ronda Daszyńskiego w Warszawie. Obiekt jest jednym z największych projektów Skanska Property Poland w Europie Środkowo-Wschodniej. Najwyższy z budynków będzie mierzył 180 m i miał 4 kondygnacje podziemne, na których zlokalizowany będzie parking. Pod oddanym budynkiem X wykonaliśmy dwukondygnacyjny parking. Pod planowanym do oddania w 3. kwartale 2019 budynkiem Z zrealizowaliśmy podobny parking. Najwięcej, bo cztery kondygnacje, zostało wykonane pod budynkiem X, który nie ma jeszcze określonej konkretnej daty zakończenia robót.

 

Galeria Młociny – realizacja w zakresie fundamentowania trwała prawie rok. Wynikało to z szerokiego frontu robót

TREND 4: budowa, rozbudowa i modernizacja przestrzeni handlowo-komercyjnych
Wbrew prognozom o swego rodzaju bessie w budownictwie komercyjnym ten sektor ma się dobrze. W ostatnim czasie braliśmy udział w modernizacji CH Janki, budowie kompleksu usługowego „Posejdon” w Szczecinie czy CH Ferio na warszawskim Wawrze. Jednym z większych obiektów handlowych, którego otwarcie zaplanowano jest na marzec 2019 roku, jest Galeria Młociny w Warszawie. Realizacja w zakresie fundamentowania trwała prawie rok. Wynikało to z szerokiego frontu robót. Obudowa wykopu wykonana w technologii ściany szczelinowej, która w tym projekcie pełni podwójną rolę – obudowy oraz elementu konstrukcji fundamentowej – została wykonana po obrysie działki. Obwód ściany szczelinowej wynosi 1092 m, co daje 170 sekcji. Dodatkowo wykonaliśmy tutaj odwodnienie wykopu, mikropale kotwiące płytę fundamentową oraz kotwy gruntowe, które zastąpiły w tym projekcie standardowe rozparcie, po to aby uzyskać otwarty wykop. Dużym wyzwaniem był krótki czas realizacji. Tempo budowy wymuszało równoległe wykonywanie prac naszych i prowadzonych przez generalnego wykonawcę (wykop, płyta fundamentowa). Stosownie do kształtu placu budowy kolejne roboty następowały po sobie liniowo wzdłuż dłuższej krawędzi: wykop wstępny, ściana szczelinowa, wieniec ścian szczelinowych, wykop pod kotwienie, kotwy gruntowe, mikropale kotwiące, niwelacja dna, płyta fundamentowa i konstrukcja żelbetowa.

Rok 2019 zapowiada się naprawdę ciekawie. Szereg zapytań ofertowych związanych z inwestycjami kubaturowymi pozwala mi sądzić, że będzie to dobry rok dla geotechniki. Grunty, na których planuje się nowe inwestycje, są coraz bardziej wymagające. Takie firmy jak Soletanche są potrzebne, aby rozwiązywać skomplikowane problemy ukryte głęboko pod ziemią.

open