Home News PROFIL INŻYNIERA: ŁUKASZ MOLSKI KIEROWNIK BUDOWY, FUNDAMENTAL GROUP
PROFIL INŻYNIERA: ŁUKASZ MOLSKI KIEROWNIK BUDOWY, FUNDAMENTAL GROUP
0

PROFIL INŻYNIERA: ŁUKASZ MOLSKI KIEROWNIK BUDOWY, FUNDAMENTAL GROUP

0
0

Absolwent Politechniki Warszawskiej na wydziale Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii. W 2011 roku ukończył studia magisterskie na kierunku konstrukcje budowlane i inżynierskie. Po studiach pracował w firmach Budomur, EKO-TYNK. W latach 2015–2017 pracownik firmy Budimex na stanowisku kierownika robót, pracował między innymi przy realizacji warszawskich osiedli mieszkaniowych Skylife oraz Premium.

W 2014 roku uzyskał uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Od października 2017 roku związany z Fundamental Group SA, gdzie pełni funkcję kierownika budowy II etapu osiedla mieszkaniowego Zielone Bemowo – w Spółce odpowiada za raportowanie postępu prac do inwestora, koordynację robót i kontrolę zgodności wykonywanych robót z projektem, rozliczenia ilościowo-finansowe podwykonawców, bieżącą kontrolę terminu oraz jakości wykonywanych prac, a także tworzenie harmonogramów robót.

 

1. Moja specjalizacja Ukończyłem Politechnikę Warszawską na wydziale Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii. Specjalizuję się w kon

strukcjach budowlanych i inżynierskich – to wiodąca i najliczniejsza specjalność na Wydziale.

2. Ulubiony przedmiot na studiach Jako absolwent tej specjalności otrzymałem z pewnością gruntowne wykształcenie obejmujące teorię i praktykę projektowania oraz wznoszenia wszelkiego rodzaju obiektów budowlanych w zakresie szeroko pojętego budownictwa miejskiego i przemysłowego, mostów oraz geotechniki. W dalszych latach wiedza ta została ukierunkowana w ramach poszczególnych przedmiotów – z pewnością zyskałem umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów projektowych, a do moich ulubionych przedmiotów należała technologia i organizacja placu budowy.

3. Pierwsze i największe/najważniejsze wyzwanie inżynierskie Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że najważniejszym wyzwaniem była pierwsza samodzielnie podjęta decyzja na budowie.

4. Moja pierwsza praca Po studiach zostałem zatrudniony w firmie Budomur – będąc inżynierem budowy, dostałem z miejsca kilka mniejszych budów do nadzoru jako pomoc kierownika budowy. Wszystkie inwestycje były wówczas na różnych etapach realizacji. Do moich zadań po raz pierwszy należało dokonanie zamówienia materiałów wraz z rozliczeniem podwykonawców – było to zderzenie z rzeczywistością, gdyż na studiach wykładowcy tego nie uczą i nie ukrywam, że na samym początku budowania ścieżki zawodowej nie miałem pojęcia, jak do tego tematu podejść. Pamiętam do dziś pierwsze lekcje kierownika budowy, który tłumaczył mi, że najważniejsze jest szybkie rozwiązywanie problemów – jak wiadomo, pojawiają się na bieżąco. Nauczyłem się zatem szybko je rozwiązywać i zapobiegać sytuacjom powodującym ich powstawanie. Myślę, iż uczę się tego każdego dnia pracy, tym samym stając się lepszym inżynierem.

5. Obiekt/budowa, która mnie fascynuje Duże wrażenie sprawia na mnie Piramida Cheopsa. Ze starożytnych zapisów wynika, że piramidę wznosiło 100 tys. robotników, wymienianych co trzy miesiące przez 20 lat, którzy w ciągu zaledwie trzech i pół minuty ustawiali jeden blok. I tak przez 24 godziny na dobę. Do tego Piramida Cheopsa stanowi obiekt wielu pseudonaukowych spekulacji. Bardzo interesujący temat.

6. Marzenie inżyniera (co chciałbym jeszcze zaprojektować, wybudować) Wielkim wyzwaniem, ale też marzeniem, jest dla mnie wybudowanie dużego stadionu piłkarskiego dla drużyny z mojego miasta rodzinnego – Bugu Wyszków. Niestety obecnie występują w Lidze Okręgowej (6. poziom rozgrywek), lecz w przypadku awansu do Ligii Mistrzów obecny stadion będzie zbyt mały. Piękne marzenie, choć szanse na taki scenariusz są iluzoryczne. Niemniej jednak trzymam kciuki 🙂

7. Ulubiony przepis budowlany Na budowach wypadki nie są codziennością. Niemniej regulacje podnoszące bezpieczeństwo, między innymi rygorystyczne przepisy BHP, muszą istnieć i ich przestrzegania pilnuję.

8. Znienawidzony przepis budowlany W tym punkcie jednogłośnie wygrywa przepis o zakresie odpowiedzialności kierownika budowy. Prowadzone są w Polsce budowy, gdzie pracuje niejednokrotnie ponad tysiąc osób – i oczywiście może być tam wielu kierowników robót czy odcinków, lecz kierownik budowy jest tylko jeden. I to on staje się osobą odpowiedzialną za cały przebieg prac budowlanych – aby były wykonywane zgodnie ze sztuką budowlaną, aktualnie obowiązującymi przepisami oraz z zachowaniem bezpieczeństwa. Oczywiście nie uciekam od odpowiedzialności, lecz należałoby wprowadzić w przepisach zmiany, które jednoznacznie określałyby odpowiedzialność w poszczególnych zakresach.

9. Moja odskocznia od problemów (jak odpoczywam, regeneruję siły itp.) Najlepszym odpoczynkiem dla mnie jest aktywność fizyczna. W lecie pływanie na wakeboardzie, a na co dzień wykonuję ćwiczenia na siłowni. Jak mówi powiedzenie: „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Jest w tym dużo prawdy.

10. Ostatnio przeczytana książka Spod zamarzniętych powiek Adama Bieleckiego. To świetna książka o tym, jak wygląda uprawianie ekstremalnych sportów i kim są ludzie, których pasją są góry wysokie.

 

  • Budowa dwóch etapów osiedla mieszkalnego Skylife w Warszawie.
  • Budynki wielorodzinne na osiedlu Premium w Warszawie.
  • Budynki wielorodzinne Sukienna 24 w Nowym Dworze Mazowieckim. n Apartamenty Preludium w Wyszkowie.
  • Budynek wielorodzinny w Jadwisinie. n Budynek mieszkalny Wola Tarasy w Warszawie – prace wykończeniowe.
  • Osiedle mieszkalne City Apartments w Warszawie – prace wykończeniowe. n Osiedle Słoneczne w Pułtusku.
  • Rozbudowa Nadleśnictwa w Pułtusku.
  •  Przebudowa i rozbudowa przedszkola w Brańszczyku.
  •  Remont urzędu miasta w Jadowie

Fundamental Group to jedna z kluczowych warszawskich firm budowlanych w Polsce o ugruntowanej pozycji na rynku. Spółka od 27 lat realizuje nowatorskie i skomplikowane inwestycje jako generalny wykonawca budynków kubaturowych, zarówno mieszkaniowych, jak i komercyjnych, oraz obiektów przemysłowych o charakterze produkcyjnym i magazynowym. Firma realizuje ponadto projekty deweloperskie w budownictwie mieszkaniowym, a także budynki biurowe i handlowe na wynajem. W ramach działalności prowadzi na zlecenie inwestorów projekty w systemie Design and Build.

open