Home Architecture Design ZDROWE ŚWIATŁO
ZDROWE ŚWIATŁO
0

ZDROWE ŚWIATŁO

0
0

A gdyby tak schować to, co świeci, wewnątrz oprawy i wypuścić światło w sposób niewidoczny dla oka? Czy poczulibyśmy się wyjątkowo? Przełom technologiczny, jaki dokonał się w ostatnim czasie na polu techniki świetlnej, przyniósł szereg pozytywnych zmian, ale i mnóstwo nowych problemów. Nowoczesne źródła światła LED pozwalają zredukować koszty energii elektrycznej co najmniej o połowę, jednakże to, co jest ich największym problemem, to nadmierna jaskrawość elementów świecących, tzw. chipów. Miniaturyzacja opraw, a co za tym idzie – coraz mniejsza powierzchnia świecąca, powoduje, że oprawy zaczęły nas razić, sprzyjając powstawaniu zjawiska zwanego olśnieniem.

Temat z pozoru błahy po kilku godzinach narasta do skali problemu, będąc przyczyną nadmiernego zmęczenia i ogólnego rozdrażnienia organizmu, co bezpośrednio przekłada się na nasze samopoczucie, zdrowie, wydajność pracy oraz komfort odpoczynku.

Jak temu zaradzić? A gdyby tak schować to, co świeci, wewnątrz oprawy i wypuścić światło w sposób niewidoczny dla oka? Czy poczulibyśmy się wyjątkowo?
W odpowiedzi na to pytanie powstała technologia, której największa siła tkwi w tym, czego nie widać. Została ona opracowana przez naukowców z laboratorium Bartenbach w Austrii, przy udziale których firma Euro-Light stworzyła linie nowoczesnych opraw oświetleniowych. „CHILI” to technologia emitowania światła w sposób niewidoczny dla oka. Światło jest wypuszczane na zewnątrz oprawy przez 9-milimetrowe otwory. Innowacyjność tej technologii bazuje na wyjątkowym projekcie optyki, która sprawia, że światło jest skupiane w maksymalnie małej przestrzeni, a następnie w niezauważalny sposób rozprasza się w pomieszczeniu. Dzięki temu tworzy się bardzo naturalna atmosfera światła
i praktycznie eliminowane jest zjawisko olśnienia. W ten sposób otrzymujemy ekskluzywną jakość oświetlenia oraz absolutny komfort widzenia.

Światło, którego nie widać? Tak, to możliwe
Stanowiska pracy, sale konferencyjne, restauracje, lobby, a nawet korytarze przy zastosowaniu nowoczesnych technik projektowania „CHILI” zmieniają się we wnętrza będące oazą luksusu, dające poczucie komfortu i sceniczności.

Przemysław Rechnio

Zdjęcia arch. Euro-Light

open