Home Materiały i Technologie HUNTER DOUGLAS ARCHITECTURAL WPROWADZA NOWĄ OFERTĘ…
HUNTER DOUGLAS ARCHITECTURAL WPROWADZA NOWĄ OFERTĘ…
0

HUNTER DOUGLAS ARCHITECTURAL WPROWADZA NOWĄ OFERTĘ…

0
0

Hunter Douglas wprowadził do oferty innowacyjną serię systemów sufitowych i okładzin ściennych z nano-perforacją. Fornirowane panele z drewna posiadają perforacje o średnicy 0,5 mm, które pozwalają uzyskać wyjątkowe właściwości akustyczne bez  kompromisu w kwestii estetyki. „Nano-perforacje w drewnianym fornirze są tak małe, że gołym okiem można je dostrzec jedynie z bardzo bliskiej odległości, w przeciwieństwie do typowych perforacji, których średnica wynosi 5-10 milimetrów”wyjaśnia Chris Wielenga, Business Manager Wood w Hunter Douglas Architectural. Ponadto, panele w większym stopniu pochłaniają dźwięki, aniżeli inne rodzaje paneli perforowanych. „Na etapie testów, okazało się, że nano-perforowane panele cechują się dźwiękochłonnością na poziomie αw: 0,95 oraz NRC: 0,90. Dla porównania, standardowe perforacje są w stanie uzyskać wartość współczynnika pochłaniania dźwięku na poziomie 0,75 oraz NRC 0,75. Nano-perforowane panele stanowią odpowiedź Hunter Douglas Architectural na rosnące zapotrzebowanie na ścienne i sufitowe rozwiązania, które z jednej strony zachowują walory estetyczne, a z drugiej strony wyróżniają się w zakresie dźwiękochłonności.  

„Dostrzegamy coraz większe zainteresowanie perforowanymi panelami ze względu na ich wyjątkowe właściwości akustyczne. Perforacje są naprawdę niewielkie w porównaniu do standardowych otworów o okrągłym lub podłużnym kształcie (o średnicy 5-10 mm), które są widoczne nawet
z dalszej odległości. Nano-perforacje są praktycznie niewidoczne, co docenia wielu architektów: „Panele ścienne i sufitowe z nano-perforacjami pozwalają architektom na wybór
z szerokiej oferty zróżnicowanej pod względem rodzaju forniru, wymiarów paneli, typu ich wykończenia czy wzoru. „To gwarantuje dużą swobodę projektowania.”  Dodatkowo, panele z nano-perforacjami są wytrzymałe, bezpieczne, łatwe do zainstalowania i utrzymania.

Nano-perforowane panele akustyczne składają się z trzech warstw: impregnowanej przeciwogniowo płyty MDF-u (16 mm), czarnej membrany dźwiękochłonnej oraz warstwy wierzchniej forniru o grubości 0,5 mm z obu stron płyty. Mikroskopijne perforacje o średnicy 0,5 mm są wykonane w warstwie wierzchniej forniru, natomiast  perforacje w płycie MDF mają średnicę 10 mm. Jak komentuje Chris Wielenga: „Mikroskopijne perforacje sprawiają, że zewnętrzna  powierzchnia wydaje się być gładka, podczas gdy większe otwory pozostają ukryte w warstwie MDF – to pozwala nam zwiększyć ich rozmiar, poprawiając właściwości dźwiękochłonne paneli.” Zastosowana metoda nano-perforacji różni się od powszechnie stosowanych metod perforacji i przekłada się na wyższą jakość otworów. „Mówiąc ogólnie, perforacje  wykonuje się z pomocą specjalnych igieł, dzięki czemu przekłuta powierzchnia forniru nie jest całkowicie usuwana, a jedynie przesuwa się i cofa, co wpływa pozytywnie na absorpcję dźwięku.”

Szeroki wybór paneli oferuje architektom wysoki poziom swobody projektowania. Po pierwsze, architekci mogą wybierać spośród ponad czterdziestu rodzajów forniru. „Jest to nieporównywalne do konkurencyjnych rozwiązań. Co więcej, kupujemy okleinę na własną rękę, a następnie tworzymy z niej duże arkusze, co pozwala nam włączyć architektów w określenie i wybór wzoru słoi drewna,   jakości forniru i ostatecznego wyglądu paneli  –  na przykład faktury drewna i liczby sęków”- mówi Wielenga. „Większość dostawców kupuje gotowe fornirowane płyty, eliminując tę możliwość.”

Panele ścienne i sufitowe są  dostępne w różnych standardowych rozmiarach (600 x 600 mm, 1200 x 600 mm, 1800 mm x 600, z maksymalną długością 2780 mm dla paneli ściennych). Panele  niestandardowe o innych wymiarach  produkowane są na życzenie.

Co więcej, Hunter Douglas Architectural oferuje szeroki wybór wykończeń paneli: obok standardowego lakieru UV, można zamówić warianty o różnym stopniu połysku czy też z wykorzystaniem pigmentu, np. jak w przypadku efektu bielenia. Oferowane jest także kilka opcji  w zakresie widoczności łączeń: ukrytych, częściowo zakrytych lub otwartych.

Nano-perforowane panele są ognioodporne (B-s2, d0 według EN 13501-1) i nie naruszają  równowagi ekologicznej. Wysokiej jakości fornir produkowany z najlepszej części pnia drzewa jest wykorzystywany odpowiedzialnie. Kiedy już nie jest potrzebny – zazwyczaj, gdy budynek osiągnie koniec swojego cyklu życia – może zostać poddany recyklingowi, stając się surowcem dla nowych paneli. Panele sufitowe są montowane w systemie T-24, natomiast panele ścienne mocuje się do ramy za pomocą specjalnych klipsów. Wszystkie systemy oferują łatwy dostęp do przestrzeni technicznej po instalacji, dzięki czemu panele mogą być indywidualnie wymieniane.

Nowa oferta systemów sufitowych i ściennych z nano-perforacjami jest dostępna od dzisiaj.

Hunter Douglas Architectural jest światowym liderem w produkcji systemów sufitowych oraz paneli elewacyjnych. Od ponad 50 lat firma rozwija inteligentne i pozostające na wysokim poziomie estetycznym rozwiązania ukierunkowane na  skuteczne gospodarowanie ciepłem, światłem i energią. Działamy w ścisłej współpracy z rynkiem: wyzwania i pomysły architektów oraz projektantów stanowią podstawę dla naszych nowych produktów i usług. Mając to na uwadze, firma Hunter Douglas jest partnerem Fundacji Archiprix, gromadzącej uczelnie wyższe kształcące w zakresie architektury, urbanistyki oraz architektury krajobrazu, która oferuje międzynarodową platformę wymiany doświadczeń pomiędzy młodymi utalentowanymi projektantami. Nasza współpraca stała się podstawą do stworzenia wielu inspirujących rozwiązań, które okazały się niezastąpione nie tylko dla architektów i projektantów, ale też właścicieli budynków na całym świecie. Przykładowo, system sufitowy HeartFelt® otrzymał nagrodę Red Dot w kategorii Design Produktu. System określono mianem jednego z najlepszych produktów 2017 roku. Hunter Douglas aktywnie działa w ponad 100 krajach i zatrudnia około 20 tys. osób. Galerię projektów i więcej informacji o firmie można znaleźć na stronie: www.hunterdouglas.pl

 

 

open