Home Aktualności CENTROCLIMA MONTUJE KLIMATYZACJĘ NA STACJACH WARSZAWSKIEGO METRA
CENTROCLIMA MONTUJE KLIMATYZACJĘ NA STACJACH WARSZAWSKIEGO METRA
0

CENTROCLIMA MONTUJE KLIMATYZACJĘ NA STACJACH WARSZAWSKIEGO METRA

0
0

Trwające prace przy budowie II linii metra w Warszawie to obecnie jedna z najważniejszych inwestycji transportowych nie tylko na Mazowszu, ale także w Polsce. Łączna długość tuneli, które połączą m.in. Targówek z centrum miasta, to aż 15 km. Montaż urządzeń klimatyzacyjnych dla trzech stacji (C06, C07, C08) wykonywać będzie CentroClima.

Specjaliści z krakowskiej firmy zajmującej się projektowaniem, instalowaniem oraz serwisowaniem systemów HVAC, odpowiadają za montaż wydajnych urządzeń w pomieszczeniach technicznych, obsługi, monitoringu oraz stref handlowych, które znajdą się na stacja i sprawdzą się w tych wymagających, podziemnych warunkach.

Klimatyzacja komfortu pod ziemią
Unoszący się pył i całoroczne zyski ciepła to jedne z najważniejszych wyzwań, które zostały postawione przed zespołem CentroClimy. Istotne było również zapewnienie bezpiecznego i bezawaryjnego systemu, który będzie zgodny z wymaganiami projektowymi i spełni oczekiwania przyszłych użytkowników.

– Najważniejsze dla projektantów było znalezienie takiego rozwiązania, które będzie w stanie poradzić sobie ze specyficznymi warunkami panującymi pod ziemią. Przede wszystkim są to stałe zyski ciepła, nawet podczas chłodnych miesięcy oraz unoszący się kurz, który chociaż dla nas może być niezauważalny – w większości urządzeń może zwiększać awaryjność i przekładać się na wydajność całego systemu. Dlatego priorytetem była niezawodność oraz wydłużona gwarancja produktów. Takie możliwości oferuje kompleksowy system VRF od Mitsubishi Electric. Przez najbliższe kilkanaście miesięcy nasz zespół będzie również odpowiedzialny za serwis całej instalacji, tak aby zapewnić odpowiednie parametry pracy urządzeń, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort wszystkim pasażerom, ale także właścicielom sklepików, pracownikom metra czy urządzeniom znajdującym się w pomieszczeniach technicznych – wyjaśnia Jarosław Hrehorowicz, dyrektor ds. technicznych firmy CentroClima.

W przypadku tak nietypowych inwestycji równie ważny jest dostęp do sterowania parametrami powietrza i stała kontrola nad działaniem całego systemu. Stąd w urządzeniach zostały zamontowane karty sieciowe, które w następnym etapie zostaną podpięte do zarządzania w trybie BMS (Building Management System).

Elastyczność zamontowanego systemu
Poprzez szeroki zakres zarządzania instalacjami, przyszli pracownicy i właściciele wynajmowanych pomieszczeń będą mieli możliwość niezależnego dopasowywania funkcji i parametrów powietrza do swoich potrzeb. W każdej części stacji mogą panować takie warunki, jakie w danym momencie będą komfortowe dla odbiorców.

– W podziemiach warszawskiego metra zamontowaliśmy ponad 90 jednostek wewnętrznych typu naściennego i kasetonowego oraz 33 jednostki zewnętrzne. Łącznie będą one generować moc chłodniczą na poziomie 700 kW. Pomimo podłączenia urządzeń do jednego systemu nadzorującego, każdy będzie miał możliwość zmiany parametrów w zaprogramowanym zakresie. To duża elastyczność oraz wygoda. Ponadto zamontowane przez nas urządzenia są efektywne energetycznie, dzięki czemu utrzymanie całej instalacji będzie bardziej ekonomiczne – podkreśla Hrehorowicz.
Obecnie instalatorzy CentroClimy zajmują się montażem urządzeń na stacjach C06 (Księcia Janusza), C07 (Młynów), C08 (Płocka) oraz w wentylatorniach V07, V08 i V09. Do ich zadań należy także rozruch, usuwanie usterek oraz przyszła konserwacja całego systemu.

Chociaż do zakończenia budowy II linii metra zostało jeszcze trochę czasu, znaczna część prac została już wykonana. Władze miasta zapowiadają gotowość całej linii na przełomie 2022-2023 roku i niepoprzestanie na tej rozbudowie.

CentroClima jest jedną z najszybciej rozwijających się firm wykonawczo-projektowych w Polsce. Od ponad 12 lat realizuje najbardziej wymagające projekty z zakresu wentylacji i klimatyzacji na terenie całego kraju. Zespół ekspertów doradza, projektuje, montuje oraz serwisuje instalacje HVAC w hotelach, obiektach biurowych, klubach fitness i budynkach wielorodzinnych. W swoim portfolio CentroClima posiada takie realizacje, jak montaż wentylacji w hali przemysłowej Fideltronik, instalacja klimatyzacji i wentylacji w sieci nowoczesnych klubów fitness Platinium oraz zapewnienie kompleksowego systemu HVAC w hotelu Grand Ascot w Krakowie. Od zeszłego roku firma zwiększyła o ponad 50% obroty, co zaowocowało zdobyciem prestiżowej nagrody – Gazeli Biznesu oraz uzyskanie tytułu Budowlanej Firmy Roku. CentroClima jest także strategicznym partnerem marki Tosot, zajmującej się produkcją kompleksowych rozwiązań klimatyzacyjnych dla klientów indywidualnych oraz biznesowych.

open