Home Architecture Design PROFIL ARCHITEKTA: TOMASZ PERKOWSKI
PROFIL ARCHITEKTA: TOMASZ PERKOWSKI
0

PROFIL ARCHITEKTA: TOMASZ PERKOWSKI

0
0

mgr inż. arch. Tomasz Perkowski Ukończył Wydział Architektury i Urbanistyki Politechniki Białostockiej w 2004 r. Tworząc projekt dyplomowy Przebudowa kotłowni na kościół w Czarnej Białostockiej, jednocześnie nadzorował jego realizację na budowie. Współtworzył i rozbudowywał Pracownię Projektową Piotra Pańkowskiego, realizującą liczne projekty budownictwa przemysłowego i użyteczności publicznej. W 2007 r. kierował zespołem, który wygrał konkurs architektoniczny na przedszkole dwunastooddziałowe w Ząbkach. W 2011 r. założył własną pracownię Perfektura, specjalizującą się w budownictwie jednorodzinnym.

Współpracował też z pracownią projektową Archi+, realizując projekty wielorodzinne i przemysłowe. Objąwszy stanowisko Kierownika Działu Projektowego Unihouse w 2013 r., zaczął nadzorować realizacje projektów wykonawczych budynków w technologii modułowej opartej o szkielet drewniany. W 2018 r. kierował zespołem, który zajął 3. miejsce w konkursie na opracowanie projektu systemu prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej ogłoszonym przez PFR Nieruchomości. Obecnie kieruje Działem Projektowym Unihouse (oddział Unibep SA) składającym się z 34 specjalistów wykonujących wielobranżowe projekty wykonawcze i warsztatowe budynków modułowych wielorodzinnych, akademików, hoteli, przychodni – w Norwegii, Szwecji oraz w Polsce.

Dział Projektowy Unihouse Skupia wielu projektantów posiadających uprawnienia krajowe, a jako całość ma uprawnienia do projektowania wielobranżowego w Norwegii. Dysponuje najlepszymi w kraju specjalistami projektującymi instalacje tryskaczowe. Architekci i projektanci instalacji sanitarnych projektują w technologii BIM w oparciu o Autodesk Revit oraz Magicad. Zadaniem zespołu jest zaplanowanie wszystkich szczegółów budynku z uwzględnieniem wymagań pożarowych, fizyki budowli, akustyki i energetyki. Prowadzona jest koordynacja z jednostkami aprobującymi w krajach skandynawskich, Instytutem Techniki Budowlanej oraz licznymi konsultantami. Architekci Unihouse współpracują z architektami skandynawskimi (porozumiewają się w języku angielskim) w celu szczegółowej realizacji ich wizji w technologii prefabrykowanej. Budynki Unihouse posiadają zaawansowane instalacje, które muszą być sprefabrykowane i zamknięte w modułach produkowanych w fabryce w Bielsku Podlaskim. Niezbędna jest dobra współpraca z wykonawcami realizującymi projekty w halach fabrycznych oraz kierownictwem budów montującym gotowe budynki. Prefabrykacja znacznie skraca czas budowy, jednak wiąże się z dużym nakładem prac projektowych, które muszą być zamknięte przed rozpoczęciem produkcji, co na rynku polskim wydaje się novum. Takie szczegóły, jak rodzaj profili okiennych, typ umywalki czy rodzaj parapetu muszą być znane, zanim rysunki warsztatowe modułów zostaną przekazane do fabryki. Praca pod presją czasu jest dla projektantów Unihouse chlebem powszednim. Nieustannie mierzą się z nowymi wyzwaniami, projektując budynki pięcio-, sześcio-, a niedługo również ośmiokondygnacyjne. Zrealizowali już budynki pasywne, niskoenergetyczne oraz budynek zeroenergetyczny w odpornościach ogniowych REI 60 i REI 90.

1. Motto projektowe i życiowe Wypatrywać przeszkód, szukać dróg, nie poddawać się, uczyć się na błędach i pamiętać, że samemu nie zbuduje się nic dobrego.
2. Autorytet/guru architektoniczny Zawsze ceniłem Franka Lloyda Wrighta za odwagę i poszukiwania spójnego stylu dla Ameryki (Usonian style). Za zamiłowanie do drewna cenię Shigeru Bana.
3. Dom marzeń Dom nad wodospadem Franka Lloyda Wrighta, ale tylko jako miejsce wypoczynku. Najlepiej czuję się w Białymstoku, gdzie marzy mi się zamieszkanie w jednym z naszych modułowych apartamentowców z wielkimi tarasami i balkonami.
4. Najbardziej udany projekt Sukces projektów mierzę opiniami użytkowników. Spójną wizję przytulnego i jednocześnie ogromnego przedszkola udało się mojemu zespołowi zrealizować w Ząbkach przy ul. Westerplatte.
5. Projekt – zjadacz czasu Aleja Office Park – projekt biurowca klasy A, który miał stanąć w Białymstoku, tuż obok zabytkowego carskiego magazynu. Mimo rocznych obrad Wojewódzkiej Komisji Ochrony Zabytków, dziesiątek koncepcji, zaawansowanych projektów i uzyskania pozwolenia na budowę projekt nie został zrealizowany z powodów biznesowych, a w centrum miasta dalej straszy rozpadająca się ruina, której historii nikt nie pamięta.
6. Pozaarchitektoniczne źródła inspiracji Uwielbiam lotnictwo. Fascynują mnie historie pokonywania ograniczeń przez twórców pionierskich konstrukcji. Zachwyca mnie, jak z małych elementów szkieletu współpracującego z poszyciem powstają wehikuły mogące pokonać żywioły przyrody.
7. Ulubione rozwiązanie (materiałowe, technologiczne), którego często używam Drewno w każdej postaci. Kocham szkieletowe budownictwo modułowe, które projektujemy i wykonujemy w Unihouse.
8. Zaleta i wada architekta, które najbardziej rzucają się w oczy Za największą wadę uważam gadulstwo i przekonanie o własnej nieomylności. Największą zaletą jest krótkie i trafne formułowanie myśli.
9. Moja pierwsza nagroda Pierwsza nagroda w konkursie na przedszkole dwunastooddziałowe w Ząbkach.
10. Najgorszy budynek/budowla (w moim mieście, w Polsce, w Europie, na świecie) Jest wiele budynków zagadkowych, ale żadnego nie nazwałbym „najgorszym”.

Unibep SA z Bielska Podlaskiego to obecnie  jedna z czołowych firm budowlanych w kraju  (wg raportu Deloitte zajmuje 8. miejsce pod  względem  przychodów  w  Polsce)  i  jeden  z największych polskich eksporterów usług  oraz produktów z branży budowlanej.  Unibep  SA  z  Bielska  Podlaskiego  jest  przedsiębiorstwem  z  blisko  70-letnią  historią, spółką z większościowym udziałem  polskiego  kapitału,  od  2008  r.  notowaną  na  Giełdzie  Papierów  Wartościowych  w Warszawie.  Spółka działa w różnych segmentach branży  budowlanej.  Jest  generalnym  wykonawcą  obiektów  kubaturowych  w  Polsce  i  za  granicą  (działa  głównie  na  rynkach  wschodnich  –  białoruskim  i  ukraińskim),  posiada  największą  w  Polsce  i  jedną  z  największych  w  Europie  fabrykę  domów  modułowych  (sprzedaje  je  głównie  do  Norwegii  i  Szwecji,  rozpoczyna  ekspansję  na rynek polski), pracuje w drogownictwie  (buduje  drogi  głównie  na  terenie  woj.  podlaskiego),  a  poprzez  swoją  spółkę  Budrex-Kobi realizuje oraz remontuje mosty,  wiadukty i przeprawy na terenie całego kraju.  Natomiast  Unidevelopment  SA  prowadzi  działalność  deweloperską  w  Warszawie,  Poznaniu i Radomiu. Unibep  SA  zdobył  wiele  prestiżowych  nagród branżowych, m.in. tytułem Budowy  Roku zostały wyróżnione: Galeria Północna  w Warszawie, Fabryka Proszków Mlecznych  Mlekovita  3  w  Wysokiem  Mazowieckiem,  budynek  mieszkalny  Aura  Sky.  Produkty  fabryki  domów  modułowych  Unihouse  –  wielorodzinne  budynki  w  technologii  modułowej  drewnianej  –  otrzymały  tytuł  Podlaskiej  Marki  Roku  2018.  Unibep  SA  jest  liderem  budownictwa  mieszkaniowego  w  Warszawie  –  od  lat  buduje  osiedla  dla  czołowych  deweloperów  polskich  i zagranicznych. Obecnie w Grupie Unibep pracuje ok. 1480  osób,  spośród  których  około  40  proc.  to  inżynierowie.

open