Home News LAKIEROWANIE LINII I PÓŁ NA SALACH SPORTOWYCH
LAKIEROWANIE LINII I PÓŁ NA SALACH SPORTOWYCH
0

LAKIEROWANIE LINII I PÓŁ NA SALACH SPORTOWYCH

0
0

Sale rekreacyjne przeznaczone do uprawiania różnych dyscyplin sportowych muszą spełniać wiele wymogów dotyczących bezpieczeństwa, funkcjonalności i wytrzymałości oraz łatwości utrzymania ich w czystości. Naturalne właściwości podłóg drewnianych zwiększy i zachowa odpowiednio dobrany system lakierniczy składający się z kompatybilnych ze sobą wyrobów: lakieru, podkładu oraz emalii do malowania linii i pól wytyczających grę. Radzimy, jak krok po kroku zrealizować prace na sali sportowej z wykorzystaniem linii profesjonalnych produktów.

System Sigmavar – spójna technologia

Z uwagi na intensywność użytkowania podłóg drewnianych na salach gimnastycznych czy rekreacyjnych, szczególnie ważne są aspekty wytrzymałościowe systemów lakierowych.  Zastosowane na sali sportowej produkty muszą być odporne na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Komfort użytkowania tego typu podłoża jest gwarantowany dzięki spełnieniu przez nie norm DIN 18032–2 lub EN–PN 14–904 dotyczących podłóg sportowych. Produktem dedykowanym nowoczesnym, drewnianym posadzkom sportowym i spełniającym wspomniane kryteria jest lakier Sigmavar 2K  (połysk lub półmat) marki Sigma Coatings przystosowany do lakierowania powierzchni narażonych na intensywne użytkowanie. Jest to techniczny, wysokojakościowy produkt pozwalający użytkować parkiet w bezpieczny sposób. Na co więc zwrócić uwagę podczas aplikacji tego produktu? Przede wszystkim na zgodne z zaleceniami producenta stosowanie, adekwatny do zamierzonego efektu dobór produktu oraz łączenie go z odpowiednim podkładem oraz kompatybilną emalią – Sigma Torno, do malowania pól i linii wytyczających pola gry.

Wybór systemu

System lakierowy Sigmavar wykorzystuje spójną technologię tworząc kompatybilne ze sobą wyroby i dostarczając profesjonalnym użytkownikom kompleksową ofertę produktów do pielęgnacji i ochrony powierzchni drewnianych.

Właściwy przebieg prac

Renowację parkietu w sali gimnastycznej należy rozpocząć od oględzin, które pozwolą oszacować zakres prac, dopasować produkty oraz zaplanować przebieg remontu. Następnym krokiem jest cyklinowanie parkietu, dzięki któremu pozbywamy się wszelkich nieczystości, starych powłok i przygotowujemy powierzchnię do lakierowania. Zwykle realizuje się szlifowanie wyrównawcze, wygładzające i wykańczające.

Po pracach cykliniarskich należy dokładnie oczyścić powierzchnię z wszelkich zabrudzeń, takich jak zalegający kurz i pył. Staranne odkurzanie, przetarcie podłogi mopem oraz ściereczkami antystatycznymi pozwala pozbyć się luźnych drobin, które mogłyby powodować problemy podczas prac lakierniczych. Kolejnym krokiem gwarantującym poprawność wykonania renowacji parkietu jest  zapewnienie optymalnych warunków stosowania lakierów (wilgotność między 40 – 65% i temperatura powietrza w granicach 15 – 25°C) po to aby przejść do lakierowania. Jako pierwszą powłokę zaleca się zastosowanie za pomocą wałka lakieru podkładowego – Sigmavar Primer EX (do drewna egzotycznego), który odcina pozostałości past i wosków znajdujące się w szczelinach pomiędzy elementami posadzki oraz resztki środków obecne się w drewnie lub w przypadku pozostałych aplikacji – Sigmavar Primer. Ponadto, podkład zamyka pory drewna i stabilizuje jego luźne cząstki, zapewniając bardzo dobrą przyczepność lakierów nawierzchniowych oraz zwiększając ich wydajność. Po zastosowaniu tego podkładu na posadzkę możemy położyć lakier nawierzchniowy Sigmavar 2K PU (należy pamiętać, że przed zastosowaniem dwuskładnikowego wodorozcieńczalnego lakieru poliuretanowego trzeba wymieszać go z utwardzaczem). Po upływie ok. 6 godzin należy rozpocząć dalsze prace polegające na malowaniu linii i oznaczeń przy użyciu emalii akrylowej – Sigma Torno. Na wytyczone linie i pola trzeba nanieść dwie warstwy emalii. Po 24 godzinach od ich wymalowania, można nałożyć kolejne dwie warstwy lakiernicze w odstępie 4 godzin.

Tak przeprowadzona renowacja parkietu pozwala uzyskać powierzchnię przystosowaną do bezpiecznego uprawiania różnych dyscyplin sportowych, zaś wykorzystanie systemu w postaci wysokojakościowych produktów, pozwoli użytkować parkiet nawet przez kilka kolejnych pokoleń.

 

 

open