Home Architecture Design WERNISAŻ TALENTÓW
WERNISAŻ TALENTÓW
0

WERNISAŻ TALENTÓW

0
0

Wystawa Najciekawszych Dyplomów stała się corocznym świętem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Prezentowane są na niej prace magisterskie i inżynierskie wybrane przez komisje śledzące wszystkie sesje odbywające się w ciągu roku. W tym roku zorganizowano jubileuszową dziesiątą edycję wydarzenia.

Dzięki wystawie nasz Wydział przedstawia społeczności uczelni oraz środowisku praktyków i sympatyków architektury plon pracy naszych najlepszych studentów. Nagradzamy dyplomy i wybieramy przedstawicieli do najważniejszych konkursów krajowych oraz zagranicznych. W tym roku mieliśmy zaszczyt zorganizować jubileuszową dziesiątą Wystawę Najciekawszych Dyplomów. Jako dziekan wydziału czekałem na nią jak co roku i jak zwykle nie zawiodłem się. Poziom prezentowanych prac był bardzo wysoki. Poruszały one problemy skali architektonicznej oraz urbanistycznej. Odzwierciedlały poglądy wkraczających w zawodowe życie architektów dotyczące współczesnych i nadchodzących wyzwań, które warunkuje wciąż zmieniające się środowisko przestrzenne.

Katalog najciekawszych dyplomów

Dzięki pomocy naszych Partnerów – w tym miesięcznika „Builder” – udało się po raz kolejny opublikować towarzyszący wystawie katalog dyplomów. Pomoc „Buildera” przy edycji katalogu jest początkiem współpracy, której celem jest promocja twórczości studentów wydziału. Pozyskanie tego medialnego partnera również dla realizacji w przyszłości innych celów dydaktycznych potwierdza jego proedukacyjny profil. Wydany katalog prac dyplomowych dołącza do kolekcji poprzednich dziewięciu, zamykając pierwszą dekadę najciekawszych dyplomów warszawskiego Wydziału Architektury. Zawiera prezentacje 45 projektów dyplomowych magisterskich i 14 inżynierskich, stanowiąc reprezentatywny zapis bieżących tendencji w dydaktyce architektonicznej. Jestem pewien, że o autorach wielu prezentowanych prac jeszcze usłyszymy dzięki ich przyszłym osiągnięciom.

Bieżące trendy w projektowaniu

Dzięki dziesięcioletniej tradycji wystaw i towarzyszących im katalogów można pokusić się także o prześledzenie pewnych trendów odzwierciedlających się w tematyce podejmowanych prac. Koncentrują się one coraz częściej na realnych potrzebach człowieka i społeczności, jakich zgłębianie stanowi ważną część pracy nad projektami. Podejście takie wpisuje się w charakter zmian w samym zawodzie architekta, coraz baczniej wsłuchującego się w potrzeby tych, dla których projektuje. Istotnym kierunkiem poszukiwań projektowych młodych architektów są także działania w strukturach zastanych. Nadanie nowych wartości otaczającemu nas środowisku kulturowemu z jednoczesnym poszanowaniem tego, co zastaliśmy, było i jest jedną z cech nauczania na warszawskim Wydziale Architektury. Tym bardziej cieszy fakt, że taka tematyka jest coraz chętniej podejmowana. Dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznego wydarzenia, już teraz zapraszam naszych stałych Gości, Partnerów oraz osoby zainteresowane architekturą na kolejną edycję wystawy.

open