Home Inwestycje ZABYTKOWA STRZELNICA PRZYCIĄGA UWAGĘ
ZABYTKOWA STRZELNICA PRZYCIĄGA UWAGĘ
0

ZABYTKOWA STRZELNICA PRZYCIĄGA UWAGĘ

0
0

Dawna strzelnica garnizonowa na Woli Justowskiej w Krakowie odzyskała blask. Od 1 stycznia 2018 roku znajduje się tutaj Muzeum Historii Fotografii przyciągające uwagę krakowian i turystów. Rewitalizacja obiektu stała się doskonałą okazją do przypomnienia jej ciekawej historii.

Zabytkowy obiekt przy ul. Królowej Jadwigi 220 został zrewitalizowany za kwotę blisko 12,5 mln złotych. Inwestycję sfinansowała głównie Gmina Miejska Kraków. 2 088 100 zł przekazał na ten cel Narodowy Fundusz Odnowy Zabytków Krakowa.

Rewaloryzacyjne wyzwanie

Prace rozpoczęły się w 2014 roku. Były poprzedzone przygotowaniem koncepcji i opracowaniem dokumentacji budowlano-wykonawczej przez Biuro Projektów PKZ Arkona. Niełatwego zadania rewaloryzacji budynku zgodnie z zaleceniami i oczekiwaniami Miejskiego Konserwatora Zabytków podjęły się – pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – Tatrzańska Firma „Junior” z Murzasichla oraz Zakład Remontowo-Budowlany STAN z Bukowiny Tatrzańskiej. W ramach pierwszego etapu inwestycji pracownicy „Juniora” dokonali demontażu starej strzelnicy, przeprowadzili selekcję, a następnie konserwację nadających się do ponownego wykorzystania elementów drewnianych, wykonali także nowe elementy drewniane. Około 50 procent oryginalnych materiałów można było po konserwacji wykorzystać. Czasochłonne i dość kosztowne z uwagi na lokalizację zabytkowej strzelnicy okazały się roboty ziemne oraz żelbetowe związane z wykonaniem podpiwniczenia w części centralnej i wschodniej oraz fundamentów w części zachodniej. Drugi etap inwestycji został zakończony montażem drewnianej konstrukcji wraz ze stalowymi elementami wzmacniającymi i zadaszeniem budynku. W trzecim i ostatnim wykonano instalacje: wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną, gazową, centralnego ogrzewania, elektryczne, podkłady oraz warstwy posadzkowe, elementy snycerskie, stolarkę okienną i drzwiową, ocieplenie ścian, a także roboty budowlane wykończeniowe.

Ku pamięci

Rewitalizacja strzelnicy stała się doskonałą okazją do przypomnienia jej ciekawej historii. Strzelnica garnizonowa przy ul. Królowej Jadwigi została wzniesiona w latach 1886–87, a rozbudowana w 1898 roku pod kierunkiem inż. E. Gołogórskiego. Była to drewniana budowla, wysoka, chociaż jednokondygnacyjna, z centralną rotundą nakrytą wielospadowym spłaszczonym dachem i dwoma skrzydłami po bokach. Pawilon ze stanowiskami strzeleckimi miał konstrukcję otwartą od południa, z centralnym półkolistym ryzalitem od północy. Drewniana konstrukcja szkieletowa była przeszklona i miała charakter architektury uzdrowiskowej z epoki. Strzelnica garnizonowa była elementem zaplecza garnizonu Twierdzy Kraków.
Oprócz żołnierzy austriackich na strzelnicy ćwiczyli później między innymi członkowie Związku Strzeleckiego zwanego potocznie Strzelcem – paramilitarnej organizacji powołanej w roku 1910. W przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej doskonalili tu swe umiejętności legioniści komendanta Józefa Piłsudskiego. Zarówno w okresie międzywojennym, jak i po drugiej wojnie światowej strzelnica należała do krakowskiego garnizonu. W latach dziewięćdziesiątych, kiedy strzelnicę przejęła Gmina Miejska Kraków, obiekt był w bardzo złym stanie technicznym. W 1993 roku został wpisany do rejestru zabytków Miasta Krakowa pod numerem A-965 jako Zespół dawnej strzelnicy garnizonowej.

Atrakcja Krakowa

Odrestaurowany w ostatnich latach budynek strzelnicy stał się niewątpliwie kolejną atrakcją turystyczną Krakowa i jego dzielnicy Zwierzyniec. Znakomicie wpisał się na nowo w otoczenie. Trudno przejechać lub przejść obok niego obojętnie. Zabytkowa strzelnica przyciąga uwagę krakowian i turystów.

Jerzy Sasorski Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

open