Home Architecture Design OSZLIFOWANY DIAMENT
OSZLIFOWANY DIAMENT
0

OSZLIFOWANY DIAMENT

0
0

Grupa OKNOPLAST od 25 lat prężnie rozwija swoją siedzibę na obszarze Małopolski. Centrala firmy od 2000 r. znajduje się w podkrakowskim Ochmanowie. Teraz na jej terenie stanął prawdziwy diament – nowy biurowiec z showroomem pełnym pozostałych klejnotów przedsiębiorstwa. A tymi od lat niezmiennie pozostają innowacyjne produkty.

Otwarty w 2018 r. budynek jednego z największych europejskich producentów stolarki otworowej PVC został zaprojektowany przez pracownię APA Zalewski Bubak. Obiekt stał się łącznikiem pomiędzy istniejącymi już gmachami firmy. Razem z dwoma innymi budynkami tworzy więc reprezentacyjną siedzibę spółki. Podobnie jak cała Grupa OKNOPLAST, biurowiec wykorzystuje zaawansowane technologie oraz posiada dopracowany w najdrobniejszych szczegółach design. Jak dokładnie prezentuje się cały projekt?

Okna na pierwszym miejscu
Główną inspirację przy projektowaniu obiektu stanowiła działalność OKNOPLAST dotycząca produkcji dużych przeszkleń i systemów okiennych. Z tego powodu budynek maksymalnie wykorzystuje wyroby tworzone przez firmę, w tym przede wszystkim innowacyjną stolarkę otworową. Dodatkowo w biurowcu zamontowano zaprojektowane specjalnie na jego potrzeby żaluzje z aluminiowych blach. Ich zewnętrzne krawędzie przywodzą na myśl formę kryształu przenikającego się z bryłą budynku. W rezultacie wygląd gmachu ulega nieustannym przemianom w zależności od przyjętej perspektywy patrzenia oraz oświetlenia. Co więcej, każdy element przestrzenny jest podświetlony wąskostrumieniowym projektorem LED, co pozwoliło uzyskać efekt iluminacji zaznaczającej dodatkowo plastyczność fasady.

Ekologicznie, funkcjonalnie, innowacyjnie
Co ważne, budynek wyposażono w nowoczesne instalacje grzewczo- wentylacyjne z odzyskiem ciepła, sterowane systemem BMS, dzięki czemu jest on energooszczędny. Istotną część projektu stanowi salon ekspozycyjny stolarki okiennej i drzwiowej. Znajdują się tam bowiem wszystkie produkty firmy, takie jak systemy sterowania stolarką smart home za pomocą głosu lub urządzeń mobilnych, Inteligentne Okno pełniące dodatkową funkcję tabletu lub też okno Lunar wykorzystujące w swojej konstrukcji walory szkła do maksimum. Niesamowite wrażenie wizualne robi kryształowa recepcja w hallu wejściowym, nawiązująca stylem do elewacji budynku. Wyjątkowo interesujące jest także wnętrze biura zarządu przedsiębiorstwa wykonane zgodnie z projektem pracowni Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz. Panuje tam ponadczasowa elegancja wyrażona poprzez zastosowanie szlachetnych materiałów, w tym drewna, kamienia czy tkaniny na ścianach. W efekcie cały obiekt pozostaje spójnie nowoczesny i stylowy, co doskonale oddaje prestiż oraz wysoką jakość marki i jej wyrobów.

Biurowiec w liczbach
Układ konstrukcyjny obiektu zaprojektowano jako żelbetowy, słupowo- płytowy. Powierzchnia zabudowy wynosi 570 mkw., natomiast powierzchnia całkowita budynku – 2000 mkw. Wysokość obiektu sięga 15 m, z kolei kubatura brutto równa jest 8600 mkw. Biurowiec nie jest ostatnią inwestycją planowaną przez OKNOPLAST. Już niedługo firma poszerzy swoją przestrzeń także o większe centrum logistyczno-magazynowe zawierające również dodatkowe miejsca biurowe. Projekt realizowany przy wsparciu Krakowskiego Parku Technologicznego ruszył w tym roku.

open