Home Biznes i Ludzie Forum DIGITALIZACJA BRANŻY – NORMA, KONIECZNOŚĆ CZY FANABERIA?
DIGITALIZACJA BRANŻY – NORMA, KONIECZNOŚĆ CZY FANABERIA?
0

DIGITALIZACJA BRANŻY – NORMA, KONIECZNOŚĆ CZY FANABERIA?

0
0

Cyfryzacja budownictwa jest obecnie tematem wiodącym na branżowych forach oraz konferencjach. Proces ten nieuchronnie przejmuje kolejne sektory, stawiając mniejsze firmy i wielkie przedsiębiorstwa w obliczu nowych wyzwań. DIGITALIZACJA BRANŻY – NORMA, KONIECZNOŚĆ CZY FANABERIA? – poprosiliśmy przedstawicieli wybranych firm budowlanych o odniesienie się do tematu na przykładzie własnych doświadczeń.

Wojciech Homik
Dyrektor Generalny/Członek Zarządu,
Layher Sp. z o.o.

Odczuwalne braki w sile roboczej, wzrost kosztów pracy, maksymalnie skrócone harmonogramy i wyżyłowane budżety to realia rynkowe, z którymi na co dzień mierzą się nasi klienci. Receptą na sukces w takim środowisku jest odpowiednie podejście do planowania, przygotowanie dedykowanego rozwiązania technicznego i co najważniejsze – wyeliminowanie, już na etapie planowania, wszelkich niespodziewanych sytuacji, jakie mogą nas zaskoczyć. W tym miejscu niezastąpiona staje się digitalizacja. Słuchając potrzeb naszych klientów i pracując dla nich, stale rozwijamy nasze narzędzia cyfrowe. Efektem tych prac jest program Layplan, który w swojej najnowszej wersji daje możliwość projektowania przestrzennych układów rusztowań w technologii 3D, wykonania list materiałowych dla zaprojektowanej konstrukcji, odnajdowania kolizji obiektów z elementami rusztowania i opracowania rozwiązań oraz tworzenia wirtualnych modeli rusztowań, aby, między innymi, przed przystąpieniem do montażu móc się przygotować przy użyciu technologii VR. Historia rusztowań jest w zasadzie historią firmy Layher. Oto zapisujemy jej kolejne karty, tworząc SIM – Scaffolding Information Modeling, będący częścią składową BIM.


Wojciech Antczak
Dyrektor Projektu,
Palisander Sp. z o.o.

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku budowlanym oraz rozwój nowoczesnych technologii skłania do poszukiwania nowych rozwiązań, również w branży szalunkowej. Rosnący nacisk na szybkie tempo realizacji inwestycji oraz wygoda użytkowania to cechy, które doskonale wpisują się w założenia jednej z usług Palisander – kontroli dojrzałości betonu. Mały czujnik, który zostaje na stałe w betonie, automatyczne pomiary wytrzymałości i temperatury betonu 24/7, praca w technologii Bluetooth, gromadzenie danych w chmurze i możliwość bezpiecznego skrócenia czasu budowy – to kierunek, w którym zmierzamy.


Karol Ortyński
Dział Projektowania i Marketingu
NOE-PL Sp. z o.o.

Absolutna konieczność, która powinna być normą. Nie mówię tu o, już w oczywisty i naturalny sposób, wypieranych nośnikach papierowych podczas całego procesu budowlanego. To zjawisko, w obecnym tempie projektowania, budowania i niechybnie aktualizowania całych etapów, jest po prostu nieuniknione. Obsługujemy głównie segment średnich oraz małych przedsiębiorstw, ale już tutaj świadomość udogodnień płynących z utrzymywania całej dokumentacji w łatwo dostępnych rozwiązaniach chmurowych, w formatach integrujących branże i pokazujących przenikanie się różnych dziedzin budownictwa w gotowym obiekcie, jest bardzo duża.

NOE stara się wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom, stale poszerzając swoją wiedzę i badając możliwości udziału w procesach wykorzystujących technologie oparte o BIM oraz pomagając klientom opanować ten wielki żyjący organizm, jakim jest każda budowa. Niedawno uruchomiliśmy specjalne narzędzie online, w którym każdy klient może sprawdzić w czasie rzeczywistym wszystkie informacje dotyczące dzierżawionych przez niego na budowie elementów (stan, wygląd, parametry, historię itp.).


Tomasz Paleczek
Dyrektor Handlowy
Doka Polska Sp. z o.o.

Dynamiczne zmiany zachodzące w branży wymagają całkowicie nowego podejścia do kwestii budownictwa – zarówno w kontekście jakości oferowanych rozwiązań, jak i innowacji, które wnoszą do przedsiębiorstwa cały szereg wartości dodanych. Dziś nie wystarczy już nadążać za rozwojem technologii – trzeba o krok wyprzedzać potrzeby inwestorów i wykonawców. W Doka rozumiemy to doskonale, dlatego każdego dnia pracujemy nad tym, by już dziś oferować inwestorom rozwiązania jutra. Na budowie wykorzystujemy technologię VR, nasze aplikacje pozwalają na monitorowanie procesów budowlanych w czasie rzeczywistym, zapewniamy pełną
dostępność specjalistów w trybie online, a z początkiem września śmiało weszliśmy w strefę e-commerce, wynosząc logistykę budowy na zupełnie nowy poziom. Dzięki internetowemu sklepowi Doka z łatwością zamówimy systemy szalunkowe i elementy deskowaniowe, skompletujemy brakujące akcesoria – niezależnie od pory dnia, miejsca, w którym się znajdujemy, bez pośredników.

W badaniu obejmującym 300 organizacji w sektorze B2B (z których 1/4 pochodziła z branży budowlanej) z Europy, Stanów Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii, przeprowadzonym przez agencję badawczą Sapio Research, 84% przedsiębiorstw budowlanych na całym świecie zakłada, że w przyszłości będą one sprzedawać swój portfel produktów przez internet. Oznacza to, że przemysł budowlany już dziś wyprzedza inne sektory (np. elektroniczny: 72%, motoryzacyjny: 60%), a także plasuje się znacznie powyżej średniej globalnej, wynoszącej 72%. E-commerce bez wątpienia zatarł granice międzynarodowe, dzięki czemu wiele firm rozpoczęło ekspansję na nowe rynki. Sklep Doka to naturalny krok w rozwoju naszej firmy, a my nie zamierzamy pozostawać w tyle. Dla budownictwa nadeszły ciekawe czasy. Jesteśmy na nie gotowi.


Krzysztof Kozioł
Dyrektor Komunikacji i Marketingu,
PERI Polska Sp. z o.o.

Digitalizacja branży dla jednych jest normą i koniecznością, innym wydaje się fanaberią zgodnie z twierdzeniem: „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”. PERI, jako jeden z wiodących międzynarodowych producentów oraz dostawców deskowań i rusztowań, umożliwia swoim klientom korzystanie z najnowocześniejszych technologii. Architekci, projektanci oraz inżynierowie budownictwa mogą bezpłatnie pobrać ponad 200 modeli BIM rusztowań w przeszło 150 formatach CAD. Ponadto użytkownicy Revit, AutoCAD, ArchiCAD, ALLPLAN, SketchUp oraz systemu Tekla mogą otrzymać bezpośredni dostęp do modeli PERI dzięki nieodpłatnej wtyczce CADENAS. Wystarczy kilka kliknięć, aby dane CAD zostały w prosty sposób zintegrowane z istniejącym projektem bez konieczności opuszczania znanego sobie systemu.

Ułatwiające pracę wtyczki można pobrać za darmo na stronie www.bimcatalogs.net/cadapp. Zainteresowanych tematem oprogramowania i aplikacjami PERI zapraszam do odwiedzenia strony www.peri.com.pl.


Adam Kaczmar
Dyrektor ds. Kluczowych Klientów
Hünnebeck Polska Sp. z o.o.

Digitalizacja już od dawna jest chlebem powszednim nie tylko biznesu, ale również naszego codziennego życia. Już dawno przyzwyczailiśmy się, że mnóstwo rzeczy oraz danych mamy w zasięgu ręki i w postaci cyfrowej. Budownictwo nie jest żadnym wyjątkiem: opracowuje się inteligentne kaski, technologia BIM wciąż się rozwija i zatacza coraz szersze kręgi. Tegoroczna bauma pokazała, że Hünnebeck, jak również cała grupa BrandSafway, jest przygotowany na wyzwania przyszłości. Zaprezentowaliśmy swoje produkty w technologiach VR i AR. Z kolei na rynku polskim wprowadziliśmy nasz Portal Klienta MyHünnebeck, który w jednym miejscu zbiera wszystkie najważniejsze dane dotyczące budowy. Portal nie tylko udostępnia dane, ale znacząco usprawnia kontrolowanie i zarządzanie aktualnie prowadzonymi inwestycjami. Warto również dodać, że od lat rozwijamy i projektujemy w HCAD – naszej autorskiej nakładce na system CAD

open