Home News GRAND PRIX DLA POLSKIEJ PRACOWNI
GRAND PRIX DLA POLSKIEJ PRACOWNI
0

GRAND PRIX DLA POLSKIEJ PRACOWNI

0
0

Warszawska pracownia WXCA zdobyła aż trzy nagrody na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów LEONARDO 2019 w Mińsku.

Jurorzy przyznali Grand Prix w kategorii Projekty Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu, nagrodą Lazara Khidekela za innowacyjne i ekologiczne rozwiązania w architekturze wyróżnili Polski Pawilon na EXPO 2020 w Dubaju, a 2. miejscem w kategorii Obiekty publiczne, przemysłowe i budynki docenili Apartamenty XYZ w Szczyrku.

Muzeum Książąt Lubomirskich z Grand Prix
Zaprojektowane muzeum to współczesny miejski pałac, majestatyczny gmach z licznymi otwarciami, tworzący wielokierunkowe powiązania z otaczającą przestrzenią. Jego struktura odwołuje się do rytmów otaczających go historycznych budynków i jednocześnie wprowadza nową jakość. Budynek charakteryzuje się otwartością, wyważonymi proporcjami przeszkleń, swobodną kompozycją. Jest to takie współczesne wyobrażenie klasycznego miejskiego palazzo – Pałacu Kolekcji Lubomirskich. – Cieszymy się, że jurorzy docenili najważniejszą nagrodą międzynarodowego Biennale projekt, który harmonijnie wpisuje się w tkankę miejską Wrocławia i szanuje kontekst historyczny – mówi Krzysztof Budzisz z WXCA, współautor muzeum.

Ekologiczny Pawilon Polski
Nagroda Lazara Khidekela, wizjonerskiego artysty i architekta, na białoruskim Biennale była przyznawana po raz pierwszy. – Tym większą mamy satysfakcję, że właśnie nasz projekt został zauważony i uznany za najbardziej innowacyjny i ekologiczny – mówi Marta Sękulska-Wrońska z WXCA, współautorka pawilonu. – To dla nas bardzo ważne wyróżnienie, gdyż zależy nam na zrównoważonym projektowaniu i redukowaniu niekorzystnego wpływu obiektów na środowisko – dodaje Marta Sękulska-Wrońska. Twórcy Polskiego Pawilonu na EXPO 2020 w Dubaju stworzyli wręcz wzorcowy pod tym względem projekt i pokazali, jak można odpowiedzialnie myśleć o całym cyklu życia budynku. Intencją projektową autorów było, by zarówno nietypowa, stalowa konstrukcja pawilonu, którą można złożyć, jak i segmentowa elewacja prefabrykowana z paneli drewnianych, umożliwiły jego przewiezienie do Polski. Pawilon po EXPO stanie na teren kampusu Politechniki Białostockiej, gdzie będzie pełnić funkcję edukacyjną – centrum wiedzy o drewnie.

Nagroda dla Apartamentów XYZ
Projekt Apartamentów XYZ w Szczyrku zdobył 2. nagrodę w kategorii Obiekty publiczne, przemysłowe i budynki. Trzy kameralne budynki apartamentowe – X, Y i Z, których bryły idealnie wpisują się w malowniczy krajobraz górski, powstaną na unikatowej działce, z niezapomnianym widokiem na Beskid Śląski, w sąsiedztwie wyciągu narciarskiego. Spadziste dachy i drewniane elementy fasady nawiązują do typowej lokalnej architektury. – Chcieliśmy pokazać, że niewielka, przyjazna skala budynków świetnie pozwoli zrealizować funkcje obiektu i jednocześnie będzie podkreślać wyjątkowy kontekst miejsca – mówi Ewelina Szeląg z WXCA, współautorka apartamentów.

 O Biennale

Międzynarodowe Biennale Młodych Architektów LEONARDO w Mińsku odbywa się w ramach Narodowego Festiwalu Architektury. Po raz pierwszy było organizowane w 2005 r., a 4 lata później już odbywało się pod auspicjami Międzynarodowej Unii Architektów. Na konkurs wpłynęło ponad 300 prac z 28 krajów głównie europejskich i azjatyckich.

Autorzy poszczególnych projektów

Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu: Szczepan Wroński, Krzysztof Budzisz, Marcin Jurusik, Anna Majewska-Karolak, Anna Dobek-Lenczewska, Michał Czerwiński.

Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju: Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Michał Czerwiński, Anna Dobek-Lenczewska, Anna Majewska-Karolak, Paulina Kucharska, Małgorzata Gilarska, Piotr Łosek, a także Bellprat Partner, WSP Polska, WSP Middle East.

Apartamenty XYZ w Szczyrku: Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Magdalena Ewa Nowak, Ewelina Szeląg, Małgorzata Dembowska, Adrianna Bańczerowska, Michał Lipiec.

open