Home News WYKŁAD DORTE MANDRUP. PREMIERA KSIĄŻKI LAUREATEK TEORII 2018.
WYKŁAD DORTE MANDRUP. PREMIERA KSIĄŻKI LAUREATEK TEORII 2018.
0

WYKŁAD DORTE MANDRUP. PREMIERA KSIĄŻKI LAUREATEK TEORII 2018.

0
0

Wrażliwość społeczna, ekologiczna i architektoniczna. Tegoroczny wykład „Od wizji do projektu”, połączony z prezentacjami laureatek Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA, to wydarzenie angażujące w problemy świata i  nawołujące do potrzeb zmian.

PO PIERWSZE: polskie tereny porzucone, przestrzenie pustki, miejsca domagające się ponownego włączenia w życie wspólnoty, czyli premiera książki laureatek TEORII 2018.

Z literackim rozmachem, ze społecznym zapałem, z architektonicznym polotem. Zwycięski esej konkursu TEORIA 2018 – „Terrain vague” w Polsce. Nieoczywisty potencjał terenów porzuconychautorstwa Małgorzaty Neumann i Zofii Zuchowicz to brawurowo zakreślona fantazja o potencjale miejsc, które wszyscy znamy. Zamkniętych fabryk, opuszczonych pegeerów, nieczynnych dworców kolejowych. Przestrzeni bezużytecznych, odrzuconych przez koła historii. Pozostałości po niezrealizowanych planach lub brakach pomysłu na nową inwestycję.

Jak twierdzą autorki: Zrozumienie ich potencjału jest kluczowe dla świadomego kierowania rozwojem miasta. Jeżeli zostaną rozpoznane i odpowiednio wykorzystane, mogą zyskać walory kulturotwórcze i odgrywać ważną rolę w tworzeniu przestrzeni miejskiej.

Dlatego podejmują się próby ich oswojenia, wyobrażenia sobie miasta, które pozwala zaistnieć „nieokreśloności, tymczasowości i elastyczności” tych miejsc. Próby, która chociaż nie jest powszechną praktyką urbanistyczną, jest wizjonerska, poruszająca i wspólnototwórcza. „Miasto całkowicie skończone, uporządkowane i zaplanowane to miasto bez przyszłości […] Korzystajmy więc z potencjału terrains vagues, pamiętając o ich wrażliwości na narzucane plany, skostniałe poglądy. To apel nie tylko do aktywistów i twórców szukających przestrzeni dla swojej kreatywości, ale też do właścicieli czy inwestorów” – czytamy w przedmowie autorstwa Marleny Happach.

Zwycięski esej opublikowany został w dwujęzycznej serii wydawniczej „Architektura Kultury – Kultura Architektury”.

PO DRUGIE: projektowanie świadome wyzwań przyszłości, wsłuchujące się w głos starzejącego się społeczeństwa, wychodzące naprzeciw seniorom, czyli prezentacja pracy laureatki PRAKTYKI 2018.

Jury Stypendium PRAKTYKA 2018: Aleksandra Wasilkowska, Przemo Łukasik, Dorota Szlachcic, Jakub Wacławek oraz Maciej Frąckowiak i Agnieszka Olędzka przyznało nagrodę projektowi Agnieszki Dąbek zatytułowanemu Oddział Warszawa. Projekt „futurystycznej wizji miasta”miał finalną odsłonę podczas wydarzenia.

Agnieszka Dąbek proponuje odważną socjologicznie zmianę myślenia projektowego. Zamiast enklaw dla seniorów czy domów spokojnej starości autorka zadaje pytanie: „w jaki sposób aglomeracja miejska jako całość da się dostosować do nowych potrzeb?” – stwierdziła Aleksandra Wasilkowska.

PO TRZECIE: artystyczne wizjonerstwo i przywiązanie do dzikości natury, architektura alternatywna, ale pełna szacunku do danego miejsca, jego tradycji i potencjału, czyli Wykład Dorte Mandrup z cyklu „Od wizji do projektu”

Dorte Mandrup, światowej sławy architektka, założycielka międzynarodowego studia Dorte Mandrup Arkitekter opowiedziała słuchaczom wykładu o swojej kopenhaskiej pracowni – kuźni niezwykłych projektów i niepowtarzalnego języka projektowania. Zaprezentowała również najnowszy projekt Dorte Mandrup Arkitekter – Centrum Icefjord w objętym patronatem UNESCO regionie Ilulissat na Grenlandii. Będzie to pawilon łączący przestrzeń wystawową z miejscem współdzielonym przez mieszkańców, turystów oraz badaczy zmian klimatu. Budynek ma być hołdem oddanym niesamowitej, lecz surowej przyrodzie lodowca Sermeq Kujalleq, a także wpisywać się w niepowtarzalną atmosferę tego położonego na styku natury i kultury miejsca.

Prezentacja prac laureatek programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza oraz wykład Dorte Mandrup odbyły się 18 października na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Szczegóły i regulamin Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2019 Fundacji im. Stefana Kuryłowicza: www.fundacja-sk.pl 

open