Home Materiały i Technologie PREFABRYKACJA BETONOWA – CZĘŚĆ 12.
PREFABRYKACJA BETONOWA – CZĘŚĆ 12.
0

PREFABRYKACJA BETONOWA – CZĘŚĆ 12.

0
0

W artykule zwrócono uwagę na niektóre aspekty dotyczące obliczeń statycznych związanych ze specyfiką pracy układów mieszanych prefabrykowano-monolitycznych.

dr inż. Grzegorz Adamczewski, Politechnika Warszawska
dr hab. inż. Piotr Woyciechowski, prof. PW, Politechnika Warszawska
mgr inż. Radosław Oleszek, Politechnika Warszawska

W projektowaniu obiektów mostowych z belek prefabrykowanych można stosować dwie grupy metod obliczeń statycznych przęseł [1, 2, 3÷10]:

• metody klasyczne – rozdział poprzeczny obciążenia, w których obciążenia z układu powierzchniowego (pomostu) sprowadzane są do zastępczych (ekwiwalentnych) obciążeń pojedynczej belki (pasma) wydzielonej myślowo z przęsła, co oznacza, że całe przęsło zostaje „sprowadzone” do pojedynczego pręta (belki);

• metody komputerowe wykorzystujące MES, używające zaawansowanych modeli numerycznych, jak ruszty, ramownice przestrzenne, układy mieszane belkowo-powłokowe, struktury powłokowe.

W zasadzie każdy schemat statyczny konstrukcji mostowej (belka wolnopodparta lub ciągła, rama) o dowolnym przekroju poprzecznym (płytowy, belkowy) można analizować na podstawie przedstawionych powyżej grup metod.

Cały artykuł do znalezienia za darmo w wersji cyfrowej. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Builder Polska z App Store, Google Play lub wejść na naszą stronę https://e.buildercorp.pl/ i zarejestrować się.


open