Smog to kluczowy problem naszego kraju, a jego głównym źródłem, wbrew powszechnej opinii nie są transport i przemysł, a słabo lub w ogóle niezaizolowane budynki, zwłaszcza zaś domy jednorodzinne.
Tylko 32% Polaków, jako główne źródło smogu wskazuje ogrzewanie budynków. Tymczasem spośród ponad 5,5 mln polskich domów, aż 4 mln wymaga poprawy efektywności energetycznej. Dzięki termomodernizacji możemy nawet o 69% zmniejszyć ich zapotrzebowanie na energię i rozpocząć realną walkę ze smogiem. To jeden z aspektów termomodernizacji, który porusza raport „Polska ocieplona” przygotowany przez markę ISOVER.
Punktem wyjścia do stworzenia raportu „Polska ocieplona” stało się badanie przeprowadzone przez GFK Polonia dotyczące barier i motywacji dotyczących termomodernizacji. Raport stanowi analizę korzyści z masowego ocieplenia polskich domów. Dotyka korzyści ekonomicznych i środowiskowych, porusza kwestie bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz wpływu termomodernizacji na komfort i jakość życia Polaków. Zwrócono też uwagę na potencjał programu „Czyste Powietrze”.
Czyste powietrze i realne oszczędności
Niewystarczający poziom izolacyjności termicznej większości polskich domów powoduje, że udział wydatków na nośniki energii w gospodarstwach domowych jest o 60% wyższy niż średnia europejska. Jak wynika z raportu „Polska ocieplona”, Polacy przeznaczają na ogrzewanie średnio 3 680 zł na sezon. To ponad 10% rocznego budżetu przeciętnego gospodarstwa domowego i prawie 70% wydatków na energię.
– Dzięki termomodernizacji możemy ograniczyć koszty ogrzewania nawet o 69%,
co stanowi ogromną oszczędność i realnie przekłada się na poprawę jakości powietrza. W raporcie „Polska ocieplona”, prezentujemy wielowymiarowe korzyści z masowego ocieplenia polskich domów. – mówi Benedykt Korduła, Dyrektor Marketingu ISOVER. Zakładając uzyskanie dotacji z programu „Czyste Powietrze” na poziomie 50% kosztów inwestycji, osiągniemy rentowność na poziomie prawie 9% w skali roku. Warto podkreślić, że tak bezpiecznej i opłacalnej inwestycji nie oferuje żaden fundusz ani lokata – dodaje.
– Efektywna termomodernizacja uwzględnia odpowiednią kolejność działań. Zanim zdecydujemy się na wymianę pieca, powinniśmy ocieplić wszystkie przegrody zewnętrzne oraz wymienić okna i drzwi. To pozwoli nam dobrać piec o mniejszej mocy, adekwatnej do zmniejszonego, dzięki ociepleniu, zapotrzebowania na energię. Tylko tak przeprowadzone prace mogą przynieść oszczędności od 2 do ponad 8 tys. zł rocznie w zależności od wykorzystywanego paliwa – wyjaśnia Anna Gil, Kierownik Biura Doradztwa Technicznego ISOVER.
Zysk dla środowiska
Statystyki biją na alarm – spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich, 36 znajduje się w Polsce. Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza jest niska emisja, a jak podkreślono w raporcie „Polska ocieplona” ponad 88% emisji pyłu zawieszonego PM10 jest związana z indywidualnym ogrzewaniem budynków. – Warto pamiętać, że poza negatywnym wpływem na nasze zdrowie, zanieczyszczenie powietrza odpowiada również za zmianę klimatu. Tym bardziej, powinniśmy podjąć działania zmierzające do radykalnej redukcji emisji dwutlenku węgla, w czym kluczową rolą odegra ocieplenie 4 milionów domów w Polsce – mówi Henryk Kwapisz, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju Saint-Gobain. – Jak wynika z naszego raportu, jeżeli w każdym budynku jednorodzinnym poddanym kompleksowej termomodernizacji, przyjmiemy roczne ograniczenie zużycia energii na poziomie 21,6 MWh, to w skali kraju da nam to oszczędności 310 mln GJ, co stanowi ekwiwalent 10,7 mln ton węgla kamiennego. W ten sposób możemy ograniczyć emisję CO2 o ponad 28 mln ton rocznie, a pyłu zawieszonego o ponad 118 tysięcy ton rocznie – dodaje Henryk Kwapisz.
Poprawa komfortu i jakości życia
Efektem modernizacji termicznej domów jest nie tylko poprawa ich efektywności energetycznej, ale też komfort mieszkańców związany z poprawą akustyki oraz utrzymaniem stabilnej temperatury wewnątrz. To właśnie stabilna temperatura w miejscu zamieszkania wpływa na kondycję i zdrowie domowników, pomagając w budowaniu odporności oraz chroniąc przed infekcjami. Odpowiednia termika budynku ogranicza również ryzyko rozwoju pleśni czy chorób układu oddechowego.