Home Firmy CZŁOWIEK W CENTRUM PROJEKTOWANIA
CZŁOWIEK W CENTRUM PROJEKTOWANIA
0

CZŁOWIEK W CENTRUM PROJEKTOWANIA

0
0

„W centrum naszych zainteresowań musi stać człowiek” – o nowoczesnym oświetleniu w budownictwie z Piotrem Gonczarykiem, dyrektorem warszawskiego oddziału ES-SYSTEM, rozmawia Joanna Gólczyńska.

Joanna Gólczyńska: W 2016 roku została ukończona budowa biurowca Warsaw Spire. ES-SYSTEM odpowiadał za oświetlenie tego kompleksu. Czy była to dla firmy szczególna realizacja?
Piotr Gonczaryk: Wśród obiektów oświetlanych przez firmę znajdują się m.in. Skylight, The Tides, Apartamenty Cosmopolitan, Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne WUM czy Mennica Legacy Tower, jednak Warsaw Spire to niezwykły kompleks biurowy. Praca przy tym najwyższym w Warszawie i jednym z najwyższych w Europie biurowców była dla nas niezwykłą przygodą. Cieszymy się, że nasze oświetlenie dopełniło te futurystyczne wnętrza i odpowiednio podkreśliło zamysł architektów, przyczyniając się do uznania obiektu za wybitny projekt architektoniczny. Jednak dla nas ta realizacja jest szczególna również z innego względu. Projekt tego biurowca od samego początku zakładał połączenie nowoczesnej technologii, komfortu pracy oraz dbałości o środowisko naturalne. Tymi zasadami kierujemy się tak że w naszej firmie, tworząc energooszczędne rozwiązania LED-owe i wdrażając najnowocześniejsze systemy sterowania, które z jednej strony mają za zadanie podnosić komfort użytkowników, a z drugiej wpływać na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Wspólna wizja dotycząca nowoczesnego budownictwa sprawiła, że współpraca przebiegała bardzo płynnie i zakończyła się ogromnym sukcesem. Warsaw Spire stał się symbolem nowoczesnej stolicy.

J.G.: Nie da się nie zauważyć, że oblicze Warszawy zmienia się w naprawdę szybkim tempie. W ostatnich latach przybyło wiele nowoczesnych inwestycji, a w planach są już kolejne.
P.G.: W ciągu kilku najbliższych lat w Warszawie ma powstać kilkanaście nowych drapaczy chmur. Już teraz znajduje się tu 8 najwyższych obiektów w kraju. Nasza stolica należy do grona najwyższych miast Europy. Takie plany to z jednej strony ogromne możliwości dla biznesu i mieszkańców, z drugiej należy pamiętać o odpowiednim oraz zrównoważonym budownictwie. Nowe inwestycje muszą opierać się na energooszczędnym oświetleniu i zaawansowanym sterowaniu. Bardzo nas cieszy fakt, że coraz więcej nowych budynków otrzymuje certyfikaty BREEAM czy WELL. Wiele z naszych realizacji posiada je na poziomie Excellent, jak np. biurowiec Sagittarius Business House czy wspomniany już Warsaw Spire. Nasza ostatnia realizacja, Mennica Legacy Tower, otrzymała certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, co pokazuje, jak nowoczesne budownictwo dojrzewa i coraz bardziej zaczyna zwracać uwagę na ekologię oraz komfort użytkowników. To dla nas największa nagroda. Tak naprawdę od początku istnienia firmy staramy się edukować rynek z zakresu oszczędzania energii. Każde nowe wdrożenie ma być przede wszystkim energooszczędne i zapewniać użytkownikom wyjątkowy komfort. Nasze oprawy wykorzystują technologię LED i zaawansowane systemy sterowania, aby jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby rynku. Ostatnio wprowadziliśmy oprawy z systemem CIRCADIAN, który wpisuje się w ideę Human Centric Lighting i w centrum projektowania stawia człowieka. Technologia ta doskonale naśladuje światło słoneczne i wspiera naturalny rytm ludzki. Daje to olbrzymie korzyści zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy.

J.G.: Jak ta technologia może przynosić korzyści i pracownikom, i zarządcom budynków?
P.G.: Najnowsze badania pokazują, że obecnie prawie 90% dnia spędzamy w budynkach, a ten najbardziej efektywny czas – w biurowcach, często z niedostatecznym dostępem do światła dziennego. Ma to olbrzymi wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Brak dostępu do naturalnego światła skutkuje sennością, problemami z koncentracją, apatią, a czasami może doprowadzić do depresji. Takie wyniki są bardzo alarmujące, dlatego jako lider w branży oświetleniowej wprowadziliśmy technologię CIRCADIAN. Wykorzystuje ona specjalne LED-y oraz wiązkę światła o określonej długości fali, która dokładnie naśladuje widmo światła dziennego. Technologia ta została pozytywnie zaopiniowana przez brytyjskich oraz fińskich badaczy. Wspiera ona koncentrację i efektywność pracowników, minimalizując negatywne skutki sztucznego oświetlenia. Inteligentne systemy sterowania, które wspierają tę technologię, potrafią dostosować poziom natężenia opraw do aktualnych warunków pogodowych i liczby osób przebywających w pomieszczeniu, co pozwala uzyskać znaczne oszczędności energii.

J.G.: Czy taka technologia może być wdrożona wyłącznie w olbrzymich biurowcach?
P.G.: Nie. Oprawy w wersji CIRCADIAN mogą być montowane zarówno w hotelach, apartamentowcach, jak i w domach oraz mieszkaniach prywatnych. Można również skorzystać z wersji DYNAWHITE, która polega na płynnej zmianie temperatury barwowej – od ciepłej do zimnej. Ciepła temperatura barwowa sprzyja relaksowi, zimna natomiast dodaje energii i motywuje do działania. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w mniejszych inwestycjach. Warto jednak pamiętać, żeby w centrum projektowania zawsze znajdował się człowiek i jego potrzeby. Wtedy, niezależnie od użytych technologii i rozwiązań, inwestycja na pewno zakończy się sukcesem.

J.G.: Miejskie inwestycje mają na celu aktywizowanie mieszkańców. Nowe place, galerie handlowe czy restauracje chcą stać się centrum kulturalnego życia stolicy.
P.G.: Bardzo dobrze. Pracując przy projekcie Apartamenty Cosmopolitan, musieliśmy pogodzić ekskluzywny charakter apartamentów z otwartą przestrzenią usytuowanego na parterze wyjątkowego konceptu kulinarnego, który miał za zadanie otworzyć budynek na miasto i jego mieszkańców. To było ciekawe wyzwanie. Praca z tak wybitnym architektem, jakim jest Helmut Jahn, a także chęć sprostania jego wizji były dla nas niezwykle wymagające. Właściwie większość opraw była projektowana pod tę inwestycję, na specjalne życzenie architekta. System liniowy wysunięty z sufitu o 2 cm nawiązuje do wykuszy na elewacji. Taki powtórzony motyw robi naprawdę ogromne wrażenie. Również w restauracji Stixx Bar & Grill wykonaliśmy na zamówienie specjalne oprawy, które tworzą niesamowitą aranżację zaraz przy wejściu. W nowych inwestycjach światło odgrywa znaczącą rolę i to ono podkreśla oraz uplastycznia wizję architektów. Bardzo lubimy brać udział w projektach, w których musimy przygotowywać oprawy szyte na miarę. Możemy wtedy uzyskać zachwycające efekty.

J.G.: Gdzie będziemy mogli podziwiać takie efekty?
P.G.: Nasza najnowsza realizacja – Mennica Legacy Tower – prawie w całości wykorzystuje wyłącznie rozwiązania customizowane. Kolorowa iluminacja elewacji jest sterowana za pomocą naszego systemu Vertex. We wnętrzach dominują specjalnie zaprojektowane systemy liniowe. Całości dopełniają odpowiednio rozmieszczone oprawytypu downlight. O wysokiej jakości zastosowanych produktów świadczy fakt, że biurowiec, jako jedyny wieżowiec w Polsce, został nominowany w międzynarodowym plebiscycie BREEAM Awards 2018. To dla nas olbrzymie wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy. Mam nadzieję, że inwestorzy będą coraz chętniej sięgali po nowoczesne, energooszczędne rozwiązania oraz systemy sterowania. Z korzyścią zarówno dla użytkowników, jak i środowiska.


Zdjęcia arch. ES-SYSTEM

open