Home News CORAZ BLIŻEJ DO OTWARCIA NOWYCH BASENÓW W KATOWICACH
CORAZ BLIŻEJ DO OTWARCIA NOWYCH BASENÓW W KATOWICACH
0

CORAZ BLIŻEJ DO OTWARCIA NOWYCH BASENÓW W KATOWICACH

0
0

Większość prac budowlanych i wykończeniowych została już wykonana i na początku przyszłego roku powinny rozpocząć się odbiory basenu przy ul. Gen. J. Hallera w Katowicach.

Większość prac budowlanych i wykończeniowych została już wykonana i na początku przyszłego roku powinny rozpocząć się odbiory basenu przy ul. Gen. J. Hallera w Katowicach. Kilka tygodni dłużej, ze względu na prace dodatkowe, potrwa budowa pływalni przy ul. T. Kościuszki. W obu obiektach zastosowano innowacyjne rozwiązania m.in. zabudowany na stałe pierwszy w Polsce system wykrywania utonięć. Obiekty wyposażone także zostały w nowoczesne systemy fotowoltaiki częściowo pokrywające zapotrzebowanie energetyczne obiektu.  Inwestorem pływalni jest Miasto Katowice, zaś generalnym wykonawcą sopocka firma NDI.

– Zależy mi na tym, by całe rodziny mogły aktywnie spędzać czas wolny. Dlatego w projektach każdego z basenów znajdują się m.in.: 6-torowy basen sportowy o wymiarach 25×16 m, basen do nauki pływania, brodzik dla dzieci wyposażony w atrakcje, trybuny dla widzów, zjeżdżalnia, siłownia (w basenach przy ul. Hallera i ul. Kościuszki), sale sportowe, sauny. Baseny w dzielnicach zamiast jednego aqua parku oznaczają, że większość mieszkańców Katowic będzie mieć dostępną pływalnię w promieniu pięciu kilometrów. Dodatkową zaletą obiektów jest innowacyjna aparatura, która zwiększy bezpieczeństwo, dzięki zastosowaniu na stałe po raz pierwszy w Polsce systemu wykrywania utonięć – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Zakończenie prac przy elewacjach budynków, zagospodarowanie terenu, roboty malarskie, dostawa i montaż wyposażenia, ale też wykonanie systemu wykrywania utonięć oraz system BMS (system zarządzania budynkiem) i budowa peronu tramwajowego obsługującego basen przy ul. Kościuszki – pozostały jeszcze do wykonania. Montowane są także dna basenów rekreacyjnych okładziny, sufity i części instalacji w pływalni, która oddana zostanie ze względu na prace dodatkowe nieco później. Basen przy ul. Hallera już został próbnie napełniony wodą, a szkolenia i odbiory wstępne w tym obiekcie zaplanowano na pierwsze tygodnie stycznia.

– Aktualnie uruchamiamy nowoczesną technologię uzdatniania wody – mówi Arkadiusz Truszkowski dyrektor projektu z firmy NDI. Składają się na nią filtry podciśnieniowe, lampy UV oraz system wytwarzania podchlorynu sodowego na zasadzie elektrolizy membranowej z chlorku sodu. Te rozwiązania oprócz zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu użytkowania, zapewniają najwyższą jakość wody oraz niskie zużycie energii i odczynników chemicznych.

Inne ciekawe elementy zastosowane w inwestycjach to system BMS zarządzania budynkiem służący do monitorowania i kontroli zastosowanych systemów infrastruktury i bezpieczeństwa obiektu w ramach jednego systemu. Dzięki elastyczności oprogramowania i jego modułowej budowie, możliwe jest zebranie informacji z pozostałych systemów, wprowadzenie zależności programowych oraz stworzenie funkcji monitorowania, sterowania, kontroli i informowania użytkownika o aktualnym funkcjonowaniu obiektu.

W obiekcie zamontowany zostanie również DPS – system wykrywania utonięć, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w obiekcie oparty na zaawansowanych algorytmach behawioralnej analizy obrazu z kamer podwodnych a także system zasilania wspomagany fotowoltaiką. Oznacza to wykorzystanie nowoczesnej technologii przyjaznej środowisku, które skutkować będzie poprawą stanu środowiska naturalnego dzięki ograniczeniu emisji CO2 do atmosfery. Zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna jest mocy 38,75kWp. Polega na przetwarzaniu energii słonecznej na drodze konwersji promieniowania słonecznego na energię elektryczną. W panelu fotowoltaicznym energia promieniowania słonecznego przekształcana jest na energię elektryczną prądu stałego. Za pomocą przewodów solarnych prąd stały zostaje przetransportowany do inwertera, gdzie dochodzi do przetworzenia prądu stałego (DC) na prąd zmienny (AC). Wyprodukowana w ten sposób energia, za pomocą przewodów elektrycznych, zostaje dostarczona do wewnętrznej instalacji elektrycznej.

Za zapewnienie odpowiednich warunków komfortu użytkowania pomieszczeń odpowiedzialne będzie 9 central wentylacyjnych oraz sieć ok 5 tysięcy m2 kanałów wentylacyjnych. W samej hali basenowej nawiew zapewniony został przez system nawiewników szczelinowych montowanych w posadzce plaży basenowej, a wyciąg poprzez zabudowane kratki wyciągowe.

Baseny w liczbach (dla każdego z basenów) :

  • pow. użytkowa – 4675,73 m2
  • pow. zabudowy – 2989,55 m2
  • pow. lustra wody – 657,30 m2
  • kubatura Sali gimnastycznej – 4564,0 m3
  • kubatura całego budynku – 31379,0 m3
  • max wys hali basenu w świetle konstrukcji – 9,3 m
  • niecka sportowa 25*16 m (6torów)
  • niecka rekreacyjna
  • zjeżdżalnia o dł 80m
  • sala sportowa (gimnastyczna)
  • sauny
open