Home Builder For The Future AKTYWNI W GDAŃSKU I W SZCZECINIE
AKTYWNI W GDAŃSKU I W SZCZECINIE
0

AKTYWNI W GDAŃSKU I W SZCZECINIE

0
0

Trwa III edycja programu Builder For the Future. 21 listopada br. na Wydziale Budownictwa  Architektury ZUT w Szczecinie odbył się Dzień Młodego Architekta i Inżyniera, natomiast 5 grudnia na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej – Dzień Młodego Inżyniera. Tegoroczna edycja programu organizowanego przez miesięcznik „Builder” przy współpracy z największymi firmami z branży wyróżnia się frekwencją. Szczecińską uczelnię odwiedziło blisko 600 studentów architektury i budownictwa.

Spotkania były doskonałą okazją do poznania rozwiązań i technologii w nowoczesnym budownictwie oraz rozmowy o wyzwaniach architektonicznych i inżynierskich, opartej na konkretnych przykładach zrealizowanych inwestycji.

Konfrontacja z rynkiem pracy
Dzień Młodego Architekta i Inżyniera w Szczecinie otworzyła profesor Maria Kaszyńska, Dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury ZUT. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielił się m.in architekt Jacek Lenart, współwłaściciel STUDIO A4 Spółka Projektowa i laureat tegorocznej nagrody SARP: Z perspektywy upływających lat pracy zawodowej coraz wyraźniej widać, jak daleko od siebie są wyobrażenia o zawodzie w czasie studiów i ich późniejsza realizacja. Tym bardziej cenne są okazje do spotkań z ludźmi, którzy pokazują, jak dany zawód wygląda w realiach. I gdy konfrontują się doświadczenia z edukacji i te nabywane podczas takich spotkań, wtedy każdemu młodemu adeptowi zawodu nagle rozszerzają się horyzonty, dokonuje wewnętrznej weryfikacji, przesuwając swoją wiedzę i doświadczenie daleko do przodu. Ustala sam siebie gdzieś w przyszłości, projektując swoją osobę w realiach już powoli rozpoznawanych. Tak postrzegam wagę wydarzenia – z perspektywy własnej kariery zawodowej. I to przede wszystkim ten ładunek realiów, w postaci zarówno osiągnięć oraz doświadczeń, jak i zawodowych porażek, przerzucony ponad barierą postrzegania uczelnianej dydaktyki, jest kapitałem takich spotkań – powiedział Jacek Lenart.

Wydarzenie, poprzez bezpośrednie zetknięcie z aktywnie działającymi w zawodzie inżynierami i architektami, pozwoliło studentom skonfrontować swoje oczekiwania z trudnym i wymagającym rynkiem pracy.

Kto wie zresztą, czy nie najwartościowsze w takim doświadczaniu są myśli refleksyjne w młodych głowach się kłębiące – czy ja naprawdę chcę być architektem czy inżynierem? Bo to naprawdę trudne profesje, i presje w nich występujące jest w stanie znieść, w horyzoncie życia w takim zawodzie, wyłącznie taka osoba, która nie widzi się gdzie indziej pomimo czekających ją trudów. Po prostu kocha zawód. Taka konfrontacja pozwala dylemat, jeśli jest, rozpoznać i ułatwić decyzję. Wydarzenie „Buildera” to właśnie młodym ludziom daje. Trudno je przecenić, bo obecnie studenci nie mają wiele tego typu okazji – dodał Jacek Lenart.

Gośćmi specjalnymi spotkania byli I Zastępca Prezydenta Miasta – Barbara Michalska, oraz Adam Łosiński, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Świnoujścia ds. budowy tunelu, a także Maciej Pirczewski, Przewodniczący Zachodniopomorskiego Klastra Budowlanego przy Północnej Izbie Gospodarczej.

Pod znakiem nowoczesnych technologii
Podczas Dnia Młodego Inżyniera w Gdańsku prelegenci skupili swoją uwagę na nowościach technologicznych, które w ostatnim czasie zdominowały branżę budowlaną. Nie zabrakło tematu BIM-u, podjętego przez Urszulę Godlewską – specjalistę z firmy AEC Design, ochrony przed hałasem i bezpieczeństwa pożarowego, systemów prefabrykacji oraz projektowania dachów płaskich. Większość wystąpień była poparta przykładami zrealizowanych budów. Wśród przemawiających byli profesor Joanna Żukowska, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG, oraz profesor Rafał Ossowski, Prodziekan ds. Kształcenia.

Wiedza od najlepszych
Oprócz przedstawicieli uczelni wyższych, zarówno w Szczecinie, jak i Gdańsku, swoje wykłady przygotowali specjaliści największych firm branży budowlanej: NDI SA, Budimex SA, CFE, PRUSZYŃSKI Sp. z o.o., Strabag Sp. z o.o., F.B.I. TASBUD, EJOT Polska Sp. z o.o. Sp. k., AEC Design Sp. z o.o. Sp. k., PONZIO Polska Sp. z o.o., Saint-Gobain Building Glass Polska, Peri Polska Sp. z o.o., BIMObject Sp. z o.o. Podczas wydarzenia odbyły się także konsultacje branżowe z partnerami strategicznymi programu Builder for the Future. Studenci mogli porozmawiać z inżynierami i doradcami technicznymi z wiodących firm z branży budowlanej, a także poszerzyć swoją wiedzę na temat materiałów i technologii, które są potrzebne przy projektowaniu.

Dzień Młodego Architekta i Inżyniera na Wydziale Budownictwa i Architektury ZUT w Szczecinie
Fot. 1. Profesor Maria Kaszyńska, Dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury ZUT
Fot. 2. Jacek Lenart, współwłaściciel STUDIO A4 Spółka Projektowa Sp. z o.o.
Fot. 3. Konsultacje branżowe z partnerami strategicznymi programu: PONZIO Polska Sp. z o.o., Saint-Gobain Building Glass Polska, PRUSZYŃSKI Sp. z o.o., Strabag Sp. z o.o., NDI SA, BIMObject Sp. z o.o., Port Praski Sp. z o.o., EJOT Polska Sp. z o.o. Sp. k., Cemex Polska Sp. z o.o., STO Sp. z o.o.

Dzień Młodego Inżyniera na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej
Fot. 1. Od prawej: profesor Joanna Żukowska, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG, profesor Rafał Ossowski, Prodziekan ds. Kształcenia, oraz Zepół Projektów Builder for the Future – Urszula Socha i Ilona Kołodziej
Fot. 2. profesor Rafał Ossowski, Prodziekan ds. Kształcenia wraz ze studentami Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej
Fot. 3. 4. Konsultacje branżowe z partnerami strategicznymi programu: PONZIO Polska Sp. z o.o., Saint-Gobain Building Glass Polska, PRUSZYŃSKI Sp. z o.o., Strabag Sp. z o.o., NDI SA, BIMObject Sp. z o.o., Port Praski Sp. z o. o., EJOT Polska Sp. z o. o. Sp. k., Cemex Polska Sp. z o.o., STO Sp. z o.o.

open