Home Biznes i Ludzie MILIARDY NA SPORT
MILIARDY NA SPORT
0

MILIARDY NA SPORT

0
0

Trzeci kwartał 2019 r. przynióśł skokowy wzrost wartości rozpoczynanych inwestycji sportowych. W ostatnich miesiącach roku można było zauważyć spadek, ale już w 2020 roku planowana jest realizacja gigantycznych projektów, które wywindują ten sektor do poziomu ponad 2 miliardów.

Michał Oksiński
redaktor, Kompas Inwestycji

Panel Managera, narzędzie dostępne w serwisie Kompas Inwestycji, daje możliwość przygotowania analitycznego zestawienia danych rynkowych. W tym wydaniu skupiamy się na budownictwie sportowym. W poniższym zestawieniu uwzględniamy projekty z naszej bazy (która zawiera średnie i duże inwestycje na terenie całej Polski) przeznaczone do realizacji od pierwszego kwartału 2018 roku, z sektora niemieszkaniowego (obiekty sportowe i rekreacyjne) oraz inżynieryjnego (otwarte obiekty sportowe). W tej grupie są inwestycje od etapu wizji poprzez projektowanie i wybór wykonawcy aż do realizacji. Porównanie to ma wyłonić najbardziej aktywnych inwestorów i generalnych wykonawców. Wskazujemy również najbardziej znaczące projekty oraz szacujemy wartość rozpoczynanych inwestycji w kolejnych kwartałach aż do końca 2021 r.

Sportowa Bydgoszcz
W naszym zestawieniu najbardziej aktywnych inwestorów działających w sektorze budownictwa sportowego prowadzi Urząd Miasta Bydgoszczy z 15 projektami. Na różnych etapach projektowania znajduje się 5 z nich, w fazę realizacji weszło 7. W planach jest jeden projekt – kolejny etap modernizacji Stadionu Polonii przy ul. Sportowej w Bydgoszczy. Szacowana na ok. 10 mln zł inwestycja obejmie przebudowę trybuny na pierwszym łuku, która docelowo pomieści ok. 2500 osób. Jednym z największych projektów, w trakcie realizacji, jest rewitalizacja kompleksu sportowego Astoria przy ul. Królowej Jadwigi. Inwestycja o szacunkowej wartości 100 mln zł zakłada m.in. budowę 50-metrowego basenu z ruchomym dnem. Pierwszy w Bydgoszczy zbiornik o wymiarach olimpijskich ma być gotowy w 2020 roku. W gronie projektowanych inwestycji jedną z kosztowniejszych jest planowana budowa hali lekkoatletycznej wraz z siłownią na terenie kompleksu sportowego Zawisza. Urząd Miasta Bydgoszczy ubiega się o dofinansowanie do tego projektu u Ministerstwa Sportu.

Basen Astoria w Bydgoszczy, wiz. Urząd Miasta Bydgoszczy

Kraków i Szczecin nie tracą ducha
Na drugiej pozycji najbardziej aktywnych inwestorów uplasował się Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, który w naszym zestawieniu odpowiada za 11 inwestycji. Cztery z nich zostały wstrzymane, w tym budowa miejskiej strzelnicy sportowej w Parku Strzeleckim (ok. 15 mln zł), hali małego lodowiska MKS Cracovia (ok. 9 mln zł), basenu na terenie Ośrodka Sportowego Krakowianka (ok. 5 mln zł) oraz modernizacja dwóch budynków KS Zwierzyniecki (2 mln zł). W latach 2020–2025 planowana jest budowa basenu przy Zespole Szkół Łączności w Krakowie. W obiekcie ma się znaleźć 50-metrowy zbiornik z dwiemanieckami basenowymi, trybuną, garażem podziemnym, salami sportowymi, a także częścią dydaktyczną i gastronomiczną. Szacuje się, że ta inwestycja pochłonie ok. 100 mln zł. Spośród realizowanych – jednym z kosztowniejszych jest budowa Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Eisenberga. W miejscu dawnego basenu Polfy powstaje obiekt inspirowany japońskim kąpieliskiem geotermalnym, w którym znajdzie się basen pływacki oraz szkoleniowy, a także zbiornik zewnętrzny, strefa dla dzieci i budynek fitness. Budowa prowadzona przez Chemobudowę ma się zakończyć do 31 marca 2021 r. Jej koszt to niemal 56 mln zł.

Trzecie miejsce w czołówce najaktywniejszych inwestorów zajmuje Urząd Miasta Szczecin z wynikiem 10 projektów. Największe z nich są już w realizacji bądź ich budowa wkrótce się rozpocznie. Pierwszy imponujący projekt to Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży, które powstaje przy Stadionie Pogoni Szczecin. W dwukondygnacyjnym obiekcie zaprojektowano szatnie, sale wykładowe, siłownię oraz gabinety odnowy. W sąsiedztwie zostaną wybudowane cztery boiska treningowe do gry w piłkę nożną, w tym trzy pełnowymiarowe. Dwa będą miały nawierzchnię naturalną, a jedno podgrzewaną murawę hybrydową. Ostatnie zostanie pokryte sztuczną nawierzchnią. Inwestycja obejmuje również budowę czterech trybun Stadionu Miejskiego, płyty głównej i treningowej oraz infrastruktury wokół, tj. parkingów, dróg dojazdowych i chodników. Koszt całości wynosi 364 mln zł. Inwestycja realizowana przez KB Doraco oraz spółkę PBG zakończy się w I kwartale 2022 r.

Drugi z kosztownych szczecińskich projektów – Fabryka Wody – również ma być gotowy w 2022 roku. Nowoczesny, wielofunkcyjny park wodny będzie się składał z hali basenowej z basenami rekreacyjnymi i zjeżdżalniami, strefy basenu sportowego, strefy wellness oraz jednego z największych w kraju kompleksu saun. W części zewnętrznej znajdą się baseny rekreacyjne oraz plaża. Dodatkowo powstanie strefa sportowa oraz rozrywkowa z kręgielnią, stołami do bilarda, ścianką wspinaczkową, siłownią i kortami do squasha. Oprócz części rekreacyjnej zaplanowano strefę edukacyjną, w której znajdą się przestrzenie ekspozycyjne oraz laboratoria do eksperymentów naukowych związanych z wodą. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum Alstal Grupa Budowlana i Alstal Real Estate, a wartość oferty to niemal 350 mln zł.

Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Eisenberga w Krakowie, wiz. UM Kraków

Fabryka Wody w Szczecinie, wiz. mat. inwestora

Gardenia na stadionach
W gronie najaktywniejszych wykonawców prowadzi firma Gardenia Sport z wynikiem 8 inwestycji sportowych. Większość nie przekracza wartością 10 mln zł i dotyczy projektów przebudowy stadionów (Ostrów Mazowiecka, Kolbuszowa, Myślibórz, Kleszczów, Pszczyna). Na ponad 7 mln zł wyceniany jest kontrakt dotyczący przebudowy boiska do piłki nożnej Ludowego Klubu Sportowego Czarni Staniątki. Inwestycja obejmie również budowę dwóch boisk treningowych, bieżni dwutorowej, trybun, pawilonów, ogrodzenia oraz parkingów. Zakończy się w IV kwartale 2020 r. Największy projekt Gardenia Sport, wyceniany na niemal 42 mln zł i realizowany w konsorcjum z InterHall, dotyczy rewitalizacji warszawskiego ośrodka Hutnik oraz zakłada stworzenie całorocznej bazy treningowej dla piłkarzy z możliwością organizowania meczy do III ligi włącznie. Powstaną trzy nowe, pełnowymiarowe boiska piłkarskie. Boisko główne zostanie pokryte nawierzchnią z trawy naturalnej, będzie posiadało system nawadniania oraz podgrzewania płyty boiska. Zostaną wybudowane zadaszone trybuny na ok. 1300 miejsc, a boiska treningowe zyskają nawierzchnię z trawy syntetycznej. Oprócz tego zaplanowano cztery nowe korty tenisa ziemnego z nawierzchnią z mączki ceglanej. W naszym zestawieniu najaktywniejszych wykonawców z sektora inwestycji sportowych wynik 6 projektów uzyskały dwie firmy. Pierwsza z nich to Moris Polska, większość jej zleceń ma wartość powyżej 10 mln zł. Za ponad 20 mln zł firma buduje kompleks sportowy w Nowej Soli. W obiekcie powstanie basen miejski z sześciotorowym zbiornikiem i małą halą widowiskowo- sportową. Inwestycja ma być gotowa w II kw. 2020 r. Na nieco ponad 20 mln zł jest wyceniony kontrakt na modernizację kompleksu basenów odkrytych w Wiśle, w tym remont zabytkowego budynku kawiarni. Za 13,5 mln zł Moris Polska buduje halę sportową w Gryfinie, prawie tyle samo pochłonie realizacja krytej pływalni w Słupcy, z kolei budowa hali gimnastycznej przy Zespole Szkół Technicznych w Kaliszu to koszt 10 mln zł. Najnowszym kontraktem Moris Polska jest, wyceniana na prawie 8 mln zł, budowa zadaszenia lodowiska miejskiego w podwarszawskim Legionowie. Druga z firm – Panorama Obiekty Sportowe – ma na koncie zrealizowany za nieco ponad 2 mln zł pierwszy etap przebudowy stadionu Wisły Płock, obejmujący głównie prace rozbiórkowe. Zakończyły się także, wyceniane na 8 mln zł, roboty na stadionie miejskim w Sierpcu. Panorama Obiekty Sportowe odpowiadała za budowę pełnowymiarowej płyty boiska do piłki nożnej. Firma prowadzi przebudowę stadionu sportowego przy ul. Kusocińskiego w Busku-Zdroju (10 mln zł), modernizację Ośrodka Sportu i Rekreacji w Hajnówce (5 mln zł) i pierwszy etap budowy stadionu lekkoatletycznego w Tczewie (4,8 mln zł).

Rewitalizacja warszawskiego Ośrodka Hutnik, wiz. Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa

W górę i w dół
Jeżeli chodzi o wartość inwestycji sportowych (bez uwzględnienia zarzuconych, bierzemy pod uwagę wstrzymane) według daty ich rozpoczęcia, w pierwszym kwartale 2018 r. szacujemy projekty na 295 mln zł. W tej grupie najbardziej kosztowane inwestycje to m.in. kryte lodowisko w Jarocinie (35 mln zł), basen w Andrychowie (27 mln zł) czy w Ząbkowicach Śląskich (17,5 mln zł). W kolejnym kwartale następuje skokowy i niemal dwukrotny wzrost wartości rozpoczynanych projektów – do poziomu 587 mln zł. Tendencja wzrostowa utrzymuje się w III kw. 2018 r., a wyceniane inwestycje przyjmują wówczas wartość 899,5 mln zł. Tak znaczny przyrost to efekt rozpoczęcia realizacji dużych inwestycji – takich jak Stadion Miejski w Olsztynie (107 mln zł), modernizacji kompleksu Astoria w Bydgoszczy (100 mln zł) czy projektu zagospodarowania szlaków wodnych na Pomorzu (71 mln zł). Ostatni kwartał 2018 roku przynosi spadek wartości rozpoczynanych inwestycji sportowych do poziomu 590 mln zł. Jedne z największych projektów to krakowskie Centrum Sportu i Rekreacji wyceniane na 56 mln zł i Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne, szacowane na 51 mln zł. W I kwartale 2019 r. obserwujemy niewielki wzrost w omawianej grupie, w związku z rozpoczęciem budowy Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży przy Stadionie Pogoni Szczecin (364 mln zł), a inwestycje sportowe przyjmują wartość 702 mln zł. Z kolei w II kw. 2019 r. jest to 980 mln zł, w tym okresie nastąpiło rozpoczęcie m.in. budowy Zagłębiowskiego Parku Sportowego w Sosnowcu (217 mln zł), przebudowy hali widowiskowo-sportowej MOSiR Mielec (136 mln zł) czy realizacji Legia Training Centre – ośrodka szkoleniowego Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa (80 mln zł). W III kw. 2019 r. obserwujemy skokowy wzrost wartości rozpoczynanych inwestycji sportowych do poziomu 1477 mln zł. W tym okresie ruszyły duże projekty – poza wspomnianą Fabryką Wody w Szczecinie wystartowała budowa stadionu narciarskiego w Szklarskiej Porębie (188 mln zł) czy Centrum Rekreacyjno-Leczniczego w Celejowie (140 mln zł). W IV kw. 2019 r. odnotowaliśmy spadek wartości rozpoczynanych inwestycji sportowych do 977 mln zł. Jedne z większych projektów przeznaczonych do realizacji w ostatnich miesiącach 2019 r., to przebudowa stadion Ruchu Chorzów (70 mln zł), Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej wraz z halą sportową w Grodzisku Mazowieckim (52 mln zł) oraz Hala Lodowiskowa w Bytomiu (ok. 40 mln zł).

Drift w 2020 rok
Rok 2020 r. zapowiada się obiecująco. W I kw. jest prawdopodobny duży wzrost wartości rozpoczynanych inwestycji: do poziomu 2285 mln zł. Wtedy też może ruszyć budowa gigantycznego projektu w Gdańsku – koszt realizacji oceanarium Nautilus wycenia się na ok. 500 mln zł. Powierzchnia obiektu edukacyjno-rozrywkowego wyniesie ponad 50 tys. mkw. Kompleks będzie składał się m.in. z multimedialnego oceanarium, strefy basenów i saun oraz egzotycznej laguny. Na pozyskanie finansowania czeka szacowany na 160 mln zł projekt modernizacji warszawskiego Ośrodka Stegny – budowa hali toru łyżwiarskiego. Około 120 mln zł pochłonie budowa hali widowiskowo-sportowej przy ul. Ciołkowskiego w Białymstoku. Obiekt pomieści restaurację, sale konferencyjne, kręgielnię, strefę fitness, siłownię i sale gimnastyczne. Trybunę stałą zaprojektowano dla 5000 widzów. W II kw. możliwy jest spadek wartości do 1829 mln zł, z kolei w III kw. spodziewamy się kolejnego wzrostu do poziomu 2410 mln zł, co będzie wynikać z rozpoczęcia realizacji kilku gigantycznych inwestycji: Beskidzkiego Centrum Narciarstwa – Centrum Aktywnego Wypoczynku w Brennej (830 mln zł), Centrum Wielkoskalowych Plenerowych Wydarzeń Kulturalnych Błonia 2.0 w Krakowie (ok. 300 mln zł), Stadionu Polonia Warszawa z trybunami dla 15500 widzów, wielofunkcyjną halą sportową i budynkiem Centrum Wsparcia Sportu Młodzieżowego (ok. 150 mln zł). W IV kw. 2020 r. prawdopodobny jest spadek wartości rozpoczynanych inwestycji sportowych do 822 mln zł. Tendencja spadkowa będzie utrzymywała się przez trzy kwartały 2021 r. W III kw. 2021 r. wartość rozpoczynanych inwestycji zatrzyma się na poziomie 397 mln zł. Ostatni kwartał 2021 r. to prawdopodobny dynamiczny wzrost do 1393 mln zł. Wtedy też spodziewane jest rozpoczęcie m.in. budowy kompleksu rekreacyjnego z oceanarium w Kołobrzegu (ok. 100 mln zł) czy mariny Nowa Holandia w okolicach Rewy i Mostów. W 2021 r. możliwe jest również rozpoczęcie projektu Polonez Gate w miejscowości Odrowąż w województwie świętokrzyskim. Położony na obszarze 215 hektarów ośrodek ma składać się z hotelu i SPA, centrum doświadczalnego wirtualnej rzeczywistości, międzynarodowego toru wyścigowego, w tym dla rallycrossu i driftu. Cała inwestycja może pochłonąć ok. 800 mln zł.

Kompleks basenowy w Wiśle, wiz. mat. inwestora

open