Home Materiały&Technologie WYMIANA OKIEN Z POTRÓJNĄ OCHRONĄ
WYMIANA OKIEN Z POTRÓJNĄ OCHRONĄ
0

WYMIANA OKIEN Z POTRÓJNĄ OCHRONĄ

0
0

Nawet najlepszej jakości okna nie spełnią swojej funkcji, jeśli będą nieodpowiednio zamontowane. Należy pamiętać, że chronią one nie tylko przed utratą ciepła, ale i zabezpieczają mieszkanie przed rozwojem szkodliwej dla zdrowia pleśni. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem prac?

Prawidłowy montaż, obok właściwości okien, decyduje o ich funkcjonowaniu. Błędy popełniane w trakcie instalacji sprawiają, że nawet najlepsze i wykonane zgodnie z nowoczesną techniką okna mogą okazać się nieudaną inwestycją. Oszczędności na środkach do montażu czy też niewłaściwa instalacja są częstą przyczyną rozszczelnienia oraz niedostatecznego zamocowania okien. Tego typu niedociągnięcia skutkują później m.in. przedostawaniem się do wnętrza pomieszczenia chłodnego powietrza i wilgoci. Z czasem może to prowadzić do pojawienia się niebezpiecznej dla ludzkiego organizmu pleśni.

Jak podkreśla ekspert marki Soudal, tylko prawidłowo zamontowane okna są w stanie zapewnić nam odpowiednią ochronę termoizolacyjną.

– Właściwy montaż to taki, który uwzględnia najważniejsze parametry techniczne okien, czyli m.in. przepuszczalność powietrza i wilgoci, odporność na obciążenie wiatrem czy funkcję tłumienia hałasu. Warto jednak pamiętać, że długotrwałą ochronę przed zimnem oraz pleśnią może zapewnić wyłącznie sucha warstwa izolacji. Takie rozwiązanie stosuje się w technologii Soudal Window System, czyli montażu trzech warstw uszczelnienia o ściśle określonych właściwościach – wyjaśnia Marek Wyszkowski, ekspert marki budowlanej Soudal.

Trójwarstwowy system uszczelnienia przy montażu stolarki okiennej i drzwiowej gwarantuje komfort cieplny budynku oraz przeciwdziała ewentualnemu zawilgoceniu elementów konstrukcyjnych. System ten polega na zastosowaniu trzech stref o ściśle określonych właściwościach. Warstwę środkową stanowi poliuretanowa pianka montażowa o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych. Pianka szczelnie wypełnia wolne przestrzenie, zapobiegając utracie ciepła przez szczelinę wokół okna lub drzwi. Jednak tylko sucha warstwa pianki nie ulega degradacji i zapewnia długotrwałą ochronę przed zimnem. Brak jej prawidłowego zabezpieczenia to niedostateczna ochrona termiczna i zwiększone ryzyko pojawienia się w pomieszczeniach niebezpiecznej dla ludzkiego organizmu pleśni. Dlatego w prawidłowym montażu kluczowa jest ochrona warstwy środkowej przed zawilgoceniem. Rolę ochronną spełniają taśmy paroizolacyjne. Taśma paroprzepuszczalna tworzy wierzchnią warstwę i chroni piankę przed wnikaniem wilgoci od zewnątrz budynku, taśma paroszczelna zaś zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci z wewnątrz obiektu.

– Połączenie tych trzech warstw: taśmy paroszczelnej, pianki montażowej i taśmy paroprzepuszczalnej odnosi się do zasady „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”. Co oznacza, że to pianka montażowa jest szczelnie chroniona przed wnikaniem wilgoci wytwarzanej przez mieszkańców podczas codziennych czynności domowych. Natomiast wilgoć, która jednak dostanie się do warstwy izolacji, odprowadzana jest na zewnątrz przez taśmę paroprzepuszczalną. Taśma ta jednocześnie chroni przed wnikaniem wilgoci z otoczenia budynku. Tylko trójwarstwowy montaż stolarki otworowej zapewnia trwałe zabezpieczenie i uszczelnienie złącza okiennego, niweluje niebezpieczeństwo powstawania mostków termicznych wokół okna i skutecznie chroni przed utratą energii cieplnej w budynku – dodaje Marek Wyszkowski.

Montaż także zimą
Dawniej montaż okien odbywał się, gdy na zewnątrz panowała dodatnia temperatura. Dziś, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom branży chemii budowlanej, pora roku przestaje mieć znaczenie. Warunkiem właściwego montażu okien zimą jest użycie odpowiednich i przystosowanych do niskich temperatur materiałów. Soudal Window System umożliwia montaż okien nawet w trakcie ekstremalnych warunków klimatycznych. To możliwe m.in. dzięki wysokowydajnej i szybkoutwardzalnej pianie poliuretanowej przeznaczonej do aplikacji przy niskiej (nawet do -25°C) temperaturze i wilgotności powietrza. Niska rozprężalność i dobra przyczepność do materiałów budowlanych zapewni nie tylko właściwe zamocowanie oraz uszczelnienie okna, ale i dobrą izolację akustyczną.

W uszczelnieniu złączy okiennych i drzwiowych na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczenia sprawdzą się taśmy SWS Basic 90Plus Inside oraz SWS Basic 90Plus Outside. Taśma zewnętrzna przystosowana jest do niskich temperatur i może być użyta nawet przy -12°C. Jest paroprzepuszczalna, co umożliwia dyfuzję pary wodnej od wewnątrz złącza okiennego i zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz. Z kolei SWS Basic 90Plus Inside jest taśmą wysoko paroszczelną, zabezpiecza warstwę izolacji w złączu okiennym przed wnikaniem gazów i pary wodnej z wnętrza budynku/pomieszczeń. Chcąc montować okna zimą, pamiętajmy, że zastosowanie materiałów niedostosowanych do pracy w niskich temperaturach może mieć duży wpływ na funkcjonalność i szczelność okien, czego skutkiem mogą później być m.in. zawilgocenia tynków ościeży, pleśń czy obniżone temperatury w pomieszczeniach.

open