Home Architecture Design ORYGINALNOŚĆ W MIEJSKIM WNĘTRZU
ORYGINALNOŚĆ W MIEJSKIM WNĘTRZU
0

ORYGINALNOŚĆ W MIEJSKIM WNĘTRZU

0
0

CEMEX Polska rozstrzygnął pierwszą edycję konkursu Młoda Architektura dla Miasta Chełma. Spośród konkursowych projektów wyłoniono trzy zwycięskie pomysły.

Uczestnicy zaproponowali p rojekty architektoniczne, które uzupełnią krajobraz miasta o oryginalne rozwiązania. Zgodnie z ideą organizatora konkursu, miały być one użytkowe i dobrze wpisywać się w istniejącą przestrzeń. Przy jednej z kategorii pomysły musiały obejmować teren Ogrodu Jordanowskiego, skweru przy ulicy Pocztowej lub Parku XXX-lecia, zaś przy drugiej kategorii lokalizacja była dowolna (open).

Konkurs skierowany był do studentów architektury I lub II stopnia studiów. Nagroda główna (5 tys. zł) przypadła projektowi o nazwie Muszla koncertowa w Ogrodzie Jordanowskim autorstwa Dominika Łuniewskiego. Autorzy kolejnych dwóch najlepszych prac otrzymali wyróżnienia oraz każdy z nich nagrodę pieniężną w wysokości 1,5 tys. zł – jest to praca Spotkajmy się na Huśtawce – skwer przy ul. Pocztowej autorstwa K rzysztofa K rupy i Alicji Kot oraz projekt Miejskie Górki Karoliny Szczygieł, zgłoszony w kategorii open. Wszyscy autorzy wyróżnionych prac otrzymali zaproszenie na warsztaty Dzień Młodego Architekta w ramach VII edycji wydarzenia Builder4YoungArchitects 2019/20. Oficjalne wręczenie nagród odbyło się 5 grudnia 2019 r. w Chełmie podczas uroczystości obchodów Barbórki.

– Wyróżnione projekty w ponadprzeciętny sposób wpisały się w wymagania konkursowe. Wszystkie prace reprezentowały bardzo wysoki poziom pod kątem zarówno wiedzy architektonicznej, jak i kreatywności, dlatego zadanie jury nie było łatwe. Laureaci konkursu celnie zdiagnozowali potrzeby miasta Chełma i zaprezentowali bardzo ciekawe pomysły, umiejętnie wplatając w nie produkty specjalistyczne firmy CEMEX – powiedziała Dominika Sztuka-Arak, koordynator konkursu po stronie CEMEX Polska.

Prace konkursowe oceniało jury w składzie: Jakub Banaszek, Prezydent Miasta Chełm; Tadeusz Radzięciak, Dyrektor Pionu Produkcji i Technologii Cementu oraz Członek Zarządu CEMEX Polska; Marek Zdziebłowski, wydawca magazynu „Builder” oraz projektantka wnętrz i architekt – Edyta Utlińska. Prace były oceniane pod kątem kompozycji i wpisania się w przestrzeń miejską, funkcjonalności oraz trwałości rozwiązań. Bardzo ważnymi walorami były także estetyka, oryginalność i nowatorskie podejście do tematyki konkursu oraz wykorzystanie produktów CEMEX w projektach.

Muszla koncertowa w Ogrodzie Jordanowskim autorstwa Dominika Łuniewskiego

 

Spotkajmy się na Huśtawce – skwer przy ul. Pocztowej autorstwa Krzysztofa Krupy i Alicji Kot

Miejskie Górki autorstwa Karoliny Szczygieł

Laureaci 2. miejsca podczas uroczystej gali odebrali nagrodę od Dyrektora Pionu Produkcji i Technologii Cementu oraz Członka Zarządu CEMEX Polska, Tadeusza Radzięciaka (z lewej) oraz wiceprezydenta Miasta Chełm, Daniela Domoradzkiego (z prawej)


Dominik Łuniewski
Zwycięzca konkursu

Chciałem, żeby powstało coś, co wynika z miasta i wyglądało tak, jakby tam było od zawsze. Najtrudniej było znaleźć odpowiedni pomysł. Sama realizacja rysunków zajęła mi około dwóch tygodni. Zanim rozpocząłem pracę, przeprowadziłem analizę i właśnie w Ogrodzie Jordanowskim zauważyłem zniszczoną muszlę koncertową, którą otacza zwykły betonowy plac. Wtedy poczułem, że to właśnie to miejsce, które potrzebuje dopełnienia. Zaprojektowany obiekt składa się z półokrągłych ścian, które wyrastają z istniejącego już okręgu, wyznaczają i definiują miejsce przeznaczone dla widowni. Miejsc wystarczy dla około 100 osób. Uwzględnione zostały już istniejące ścieżki, według których zostały poprowadzone otwarcia tak, aby można było wejść ze wszystkich stron. Jestem zaskoczony, że moja praca spotkała się z tak dużym wyróżnieniem. Pierwszy raz brałem udział w tego typu konkursie. Chciałem sprawdzić, jak eksperci w Polsce ocenią moje prace. Myślę, że teraz będę częściej brał udział, aby rozwijać swoje umiejętności projektowania. Chciałbym w przyszłości móc tworzyć tylko oryginalne projekty.

open