Home Realizacje BLISKA WOLA TOWER WSPÓŁCZESNE SPOJRZENIE NA WIEŻĘ
BLISKA WOLA TOWER WSPÓŁCZESNE SPOJRZENIE NA WIEŻĘ
0

BLISKA WOLA TOWER WSPÓŁCZESNE SPOJRZENIE NA WIEŻĘ

0
0

Z wysokości 92 metrów roztacza się piękny widok na miasto. Perspektywa 27. piętra zachwyca i zachęca do snucia planów. Do odważnych świat należy, a odwaga to rozmach w realizowaniu projektów, które przekraczają granice ustalone przez innych. Idealnym przykładem jest tu śmiała wizja Józefa Wojciechowskiego, właściciela J.W. Construction, która położyła fundament pod realizację nowatorskiego projektu Bliska Wola Tower. Kształt nadała mu wyobraźnia architektów za studia B.A.U i doświadczenie Generalnego Wykonawcy – Fabet Konstrukcje. Nad całością czuwają zaś szalunki i deskowania Doka, które pomagają konstrukcji śmiało piąć się w górę!

Ta filozofia zdawała się przyświecać projektantom, kiedy zasiadali do pierwszych szkiców wieżowca będącego uzupełnieniem i niejako zwieńczeniem epickiej w swoim rozmachu inwestycji mieszkaniowej zwanej Osiedle Bliska Wola. Bliska Wola Tower będzie górować nad pobliskim, niemal samowystarczalnym kompleksem budynków mieszkalnych, w którym znajdzie się ponad 5 000 mieszkań, biur i apartamentów inwestycyjnych, a także ok. 7 tys. metrów kwadratowych powierzchni usługowych. Są powody do dumy – szklana wieża na Woli ze swoją charakterystyczną trójczłonową konstrukcją z pewnością stanie się punktem orientacyjnym oraz znakiem rozpoznawczym kształtującego się biznesowego oblicza osiedla.

Luksus na miarę XXI wieku
Co jest najcenniejszą walutą w zatłoczonym oraz zintensyfikowanym do granic możliwości świecie? Przestrzeń na złapanie oddechu i znalezienie chwili tylko dla siebie. Atrakcyjność formy inwestycji Bliska Wola Tower kryje się w rozwiązaniu, które sprawia, że każdy z zaokrąglonych narożników jest jednocześnie panoramicznym oknem luksusowych apartamentów, podarowujących nam iście królewski, zapierający dech w piersiach widok na miasto. Widok, który odpręża, hipnotyzuje i urzeka. Widok, który motywuje i dodaje energii. Widok, który staje się synonimem pozycji i prestiżu.

A jak już wyjdziemy ze swojej prywatnej strefy komfortu, możemy wejść w przestrzeń wspólną, która została zaprojektowana tak, by odpowiedzieć na wszystkie potrzeby mieszkańców. Fitness, wielofunkcyjne boiska, place zabaw, a nawet przestrzeń do trenowania jogi i skwer z fontannami. To z kolei jest nieodzownym elementem traktowania siebie tak, jak na to zasługujemy, czyli po królewsku.

Wieża, która nie przytłacza
Delikatna tkanka miasta nie lubi molochów i monolitów. Również w projekcie części zewnętrznej twórcy dołożyli wszelkich starań, by powstająca realizacja współgrała z nowoczesnym oraz dynamicznym charakterem okolicy. Wieża jest jakby utkana z prześwitów – przeszklenia, które są podstawą projektu, to lekkość i ażurowość przesłaniająca w niemal magiczny sposób masywność 27-piętrowej konstrukcji. Odbicie miasta zwielokrotnione w szybach powoduje, że wieża świetnie się kamufluje. Oprócz odwzorowania miasta w szybach przegląda się też niebo, więc wieżowiec staje się, niczym latarnia morska, świetlistym refleksem w topografii. Co jeszcze sprawia, że całość miękko wpisuje się w obrys miasta? Zaokrąglone narożniki oraz płynne przejścia pomiędzy każdym modułem. By mogły powstać i cieszyć przyszłych lokatorów, konieczne było zastosowanie rozwiązań do zadań specjalnych. Te na plac budowy dostarczyła Doka Polska.

Wybudujemy wieżę
– Jednym z najważniejszych zadań podczas planowania konstrukcji Bliska Wola Tower było zaprojektowanie i wybór systemów służących do wykonania stropów podziemia oraz nadziemia, a także trzonów budynku DK. Liczył się czas, ergonomia, niezawodność i możliwość optymalnego dopasowania rozwiązań do poszczególnych etapów budowlanych. Wybór mógł być tylko jeden – podkreśla Dominik Mazur, Kierownik Zespołu Projektów Specjalnych Doka Polska.

Wznoszenie konstrukcji podziemia i nadziemia oparto o wydajny system ramowy Framax Xlife, przeznaczony do deskowa nia elementów o dużych powierzchniach. Jego przemyślana konstrukcja to gwarancja oszczędności czasu i znaczna redukcja kosztów. Rozwiązanie pozwala uzyskać stały moduł wymiarów 15 cm, montowany w pionie oraz poziomie, przy użyciu małej liczby komponentów, zaś duże odstępy między ściągami (do 1,35 m) oraz możliwość łączenia ich w kompatybilne zestawy znacząco przyspieszają montaż deskowania. A że oszczędności nigdy za wiele, najwyższa jakość produkcji i niezwykle wytrzymała sklejka Xlife umożliwiają wielokrotne wykorzystanie deskowania, np. na kolejnym placu budowy. System składa się tylko z 5 szerokości elementów ramowych, co w znacznym stopniu ułatwia planowanie, montaż i efektywną pracę.

Projekt deskowania uzupełnił szybki, wszechstronny wielozadaniowiec – system Dokaflex. Dzięki teleskopowym dźwigarom można go z łatwością dopasować do zróżnicowanych obrysów słupów i ścian, zaś niezbędną ilość materiału oblicza się przy użyciu suwaka materiałowego, pomijając w ten sposób czasochłonny etap projektowania deskowania. Ponadto Dokaflex umożliwia niezwykle precyzyjne dopasowanie do słupów czy ścian, zapewniając tym samym wsparcie dla każdej grubości stropów, w tym powierzchni typu filigran.

Nad jakością betonu czuwał zaś nowatorski system Concremote – innowacyjne narzędzie umożliwiające szczegółowy pomiar wytrzymałości betonu w czasie rzeczywistym, co pozwala na dokładne i skuteczne koordynowanie przebiegu prac na budowie.

Wysoko? Bezpiecznie!
Dobór odpowiednich systemów i pełne wsparcie techniczne to tyko połowa sukcesu. Drugą stanowi zapewnienie pełnego bezpieczeństwa wykonawcom pracującym na wysokości. W tym przypadku nie ma miejsca na żadne niedopatrzenia i najmniejsze kompromisy. – Do tej kwestii podeszliśmy w sposób kompleksowy, stawiając na sprawdzone i w pełni niezawodne rozwiązanie – o zdrowie i komfort pracowników dbała tu osłona wiatrowa Xclimb 60 z obudową z blach trapezowych – mówi Dominik Mazur. System składa się ze zintegrowanych pomostów, schodni i drabin, gwarantujących pełne bezpieczeństwo podczas pracy przy wchodzeniu i schodzeniu, a dzięki zastosowaniu przenośnej hydrauliki system samoczynnie przestawia się do kolejnego etapu betonowania – nawet przy bardzo silnym wietrze.

Bliska Wola Tower to współczesna wieża, która stoi na straży nie tylko wygody swoich mieszkańców, ale też z czułością obejmuje i odbija w sobie całą okolicę, nie kalecząc jej ostrymi kantami i nie przytłaczając przylegających przestrzeni ścianami betonu. Na straży bezpieczeństwa i jakości deskowania stanęły zaś systemy Doka, kolejny raz udowadniając, że „only sky is the limit”.


Fot. Maciej Kruger

open