Home Komentarze SIŁA PREFABRYKACJI
SIŁA PREFABRYKACJI
0

SIŁA PREFABRYKACJI

0
0

Dzisiejszy tryb życia wymusza na nas coraz intensywniejsze tempo – wszystko ma się dziać szybciej i taniej, co przecież nie zawsze znaczy lepiej. Taka presja jest zauważalna zwłaszcza w branży budowlanej. Nie ma co się poddawać temu pędowi, ale warto szukać nowych rozwiązań, zachowując przy tym najwyższą jakość. Technologia, która swego czasu nie budziła zbyt wielu pozytywnych skojarzeń, dziś wraca do łask, i to w wielkim stylu. O ogromnej sile drzemiącej w prefabrykacji mówi Bogdan Czapczuk, Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej F.B.I. TASBUD.

Prefabrykacja pozwala zredukować czas trwania budowy oraz zapewnia pełną kontrolę nad procesem inwestycyjnym. Możliwość całorocznej produkcji, precyzja wykonania, tworzenie doskonałej jakości powierzchni gotowej do użytku – to kolejne zalety omawianej technologii. Przy ciągłym wzroście cen robocizny i materiałów jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne niż klasyczny proces budowy, a zmniejszone zużycie surowców ma proekologiczne znaczenie dla środowiska. Elementy prefabrykowane (modułowe) to elementy wyprodukowane w warunkach pozwalających na
całkowitą kontrolę procesu ich wykonania i uzyskania najwyższej jakości. Precyzja wykonania, jaką można uzyskać w fabryce, daje szerokie możliwości, wybudowanie bardziej wymagających oraz skomplikowanych elementów konstrukcyjnych, które w normalnych warunkach byłyby niemożliwe do stworzenia na budowie lub wiązały się z wyższymi kosztami. Wykorzystując jeden proces montażowy, otrzymujemy element konstrukcyjny prefabrykowany (moduł), który posiada końcowe właściwości użytkowe włącznie z właściwościami estetycznymi – mamy możliwość wykonania projektu wykończeniowego danej powierzchni już w zakładzie, tym samym otrzymujemy gotowe wykończone moduły dostosowane do konkretnego realizowanego projektu, których montaż na budowie jest szybki i mało uciążliwy. W Europie prefabrykacja to podstawa sektora budownictwa, w Polsce w najbliższych latach dostrzegam duże możliwości rozwoju tej właśnie technologii, patrząc na aktualną sytuację na rynku. Rosnący problem z pozyskaniem wykwalifikowanej kadry pracowników w odpowiedniej ilości, bezpośrednio generujący wzrosty kosztów wykonywania prac na budowie, wskazuje jednoznacznie, że polski rynek budowlany zbliża się do sytuacji, w jakiej znajdują się rynki budowlane w północnych i zachodnich państwach europejskich. Sytuacja ta w regionach inwestycyjnych Skandynawii, Niemiec, Austrii i Szwajcarii czy Francji już od 40 lat determinuje rozwój systemów redukujących pracochłonność przy procesach produkcyjnych wykonywanych na budowach. Dlatego zgodnie z założeniami długoterminowej polityki rozwoju przyjętej przez Zarząd Grupa Kapitałowa F.B.I. TASBUD, realizująca inwestycje na rynkach eksportowych w formule „Design & Build” czy „Build” jako liczący się Generalny Wykonawca, rozwinęła bardzo mocno w swoich strukturach Pion Prefabrykacji. Mając w swojej grupie kapitałowej spółkę córkę prawa szwedzkiego, generalnego wykonawcę prężnie działającego na rynku skandynawskim, musiała sprostać wysokim wymaganiom proekologicznym i jakościowym dyktowanym przez dany rynek, uruchamiając tym samym własną produkcję. Poprzez skuteczną współpracę Pionów Grupy F.B.I. TASBUD (Pionu Naukowo- Badawczego z Pionem Prefabrykacji) ma ona na swoim koncie szereg innowacyjnych rozwiązań (system łączenia elementów prefabrykowanych, pasywne elementy żelbetowe), w tym też posiadających patenty klasy A, tworzących system zintegrowanego budownictwa energooszczędnego z prefabrykowanych żelbetowych nośnych elementów.

open