Home IT&BIM PREFABRYKACJA BETONOWA – Część 13.
PREFABRYKACJA BETONOWA – Część 13.
0

PREFABRYKACJA BETONOWA – Część 13.

0
0

Technologia BIM pozwala wykorzystać potencjał prefabrykacji poprzez stworzenie całkowicie nowego standardu w zakresie planowania, projektowania, prowadzenia budowy i zarządzania obiektem, znacząco minimalizując ryzyko popełnienia błędów, takich jak np. kolizja rozwiązań branżowych.

dr inż. Grzegorz Adamczewski,
Politechnika Warszawska, Stowarzyszenie Producentów Betonów
dr hab. inż. Piotr Woyciechowski, prof. PW, Politechnika Warszawska
mgr inż. Tomasz Chyła, GOLDBECK COMFORT Sp. z o.o.

Nowoczesne narzędzia kształtowania obiektów z prefabrykatów pozwalają projektantom na modelowanie obiektów na etapie produkcji prefabrykatów na poziomie rysunku warsztatowego. Od pewnego czasu upowszechnieniu ulega technologia projektowania z wykorzystaniem narzędzia BIM (ang. Building Information Modeling), która stanowi szansę zwiększenia atrakcyjności oferty producentów i ich konkurencyjności wobec stosowanych powszechnie technologii monolitycznych nadal w zakresie 2D.

Biblioteka cyfrowych modeli wyrobów oraz elastyczność ich indywidualnego przeprojektowywania na potrzeby danej realizacji może prowadzić do urzeczywistnienia idei prefabrykacji jako budowania z gotowych „klocków”. Pozwala to osiągnąć pełną kontrolę procesu budowy, znacząco minimalizując prawdopodobieństwo popełnienia błędów wykonawczych, w szczególności obejmujących kolizje branżowe czy opóźnienia harmonogramu już na wczesnym etapie projektowania, a nawet koncepcji. Warunkami realizacji tej idei jest dostępność dla wszystkich uczestników procesu budowlanego dokumentacji w formie cyfrowej elementów całości obiektu budowlanego, jak i poszczególnych jego komponentów, a w przypadku prefabrykacji – ze szczególnym uwzględnieniem akcesoriów umożliwiających szybki montaż i trwałość połączeń.


Cały artykuł do znalezienia za darmo w wersji cyfrowej. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Builder Polska z App Store i Google Play lub wejść na naszą stronę e.buildercorp.pl i zarejestrować się.

open